Bilmek istediğin her şeye ulaş

İthalat yaparken ne gibi masraflar oluyor?

Ürünün teslim şekline göre ;
1-EXW(TİCARİ İŞLETMEDE TESLİM)
Bu teslim şeklinde satıcının yükümlülükleri minimumdadır.

2-FCA(BELİRLENEN YERDE TAŞIYICIYA TESLİM)
. Eğer teslim satıcının mahallinde gerçekleşirse satıcı yüklemeden sorumludur.

3-FAS(GEMİ YANINDA TESLİM)
Bu terime göre satıcı malları yükleme limanında gemi doğrultusunda yerleştirmek suretiyle teslim etmektedir. O andan itibaren alıcı mallara ilişkin tüm masraf ve hasarları üstlenmek durumundadır. Incoterms 2000 'e göre satıcı gümrükleme işlemini gerçekleştirir ancak, sözleşmede aksi hüküm belirtilirse alıcı tarafından gümrükleme yapılabilir.

4-FOB(GEMİ KÜPEŞTESİNDE (GÜVERTESİNDE) TESLİM)
Bu terim belirtilen yükleme limanında malların küpeşteyi aşmasıyla satıcının malları teslim ettiğini ifade etmektedir. Buna göre bu noktadan itibaren alıcı mallara ait tüm masraf ve hasarları üstlenmektedir. FOB yüklemede satıcı ihracat için malların gümrüklemesini gerçekleştirmektedir. Yalnızca deniz ve içsu taşımacılığında kullanılan bir terimdir.

5-CFR(VARIŞ LİMANINA KADAR NAVLUN ÖDENMİŞ)
Bu terim yükleme limanında malların küpeşteyi aşmasıyla satıcının malları teslim ettiği anlamına gelmektedir. CFR'de de satıcı malların ihracat için gümrüklenmesi işlemini tamamlar.

6-CIF(VARIŞ LİMANINA KADAR NAVLUN VE SİGORTA PİRİMİ ÖDENMİŞ)
Bu şekilde yapılan yüklemede malların küpeşteyi aşmasıyla satıcı malları teslim etmiş olur. Satıcı malların varış yerine kadar taşınması için gerekli olan masrafları ve navlun bedelini ödemek durumundadır. Teslim anından sonra oluşacak hasar ve masraflar alıcıya ait olmaktadır. CIF sevkiyatlarda satıcı malların yolculuk sırasında hasar veya ziyan riskine ilişkin denizcilik sigortasını da temin etmek durumundadır. Satıcı sigorta yaparak primini öder, gümrükleme de satıcı tarafından tamamlanır. Bu terim de yalnızca gemi, içsu taşımacılıklarında kullanılmaktadır.

7-CPT(VARIŞ YERİNE KADAR NAVLUN ÖDENMİŞ)
Bu teslim şeklinde satıcı malları kendisinin seçtiği bir taşıyıcıya teslim etmek ve malların belirtilen varış noktasına getirilmesi için gereken taşıma masraflarını da ödemek durumundadır. Bu terim her tür taşıma şekli için kullanılabilmektedir.

8-CIP (VARIŞ YERİNE KADAR NAVLUN VE SİGORTA ÖDENMİŞ)
Bu terime göre satıcı malları seçtiği taşıyıcıya teslim edecek bu nakliye masraflarını üstlenecektir. Burada nakliye sırasında oluşabilecek risklere karşı sigorta da satıcı tarafından üstlenmektedir.

9-DAF (SINIRDA TESLİM)
Bu terim malların taşıma aracından boşaltılmamış olarak ihracat için gümrüklenmesi tamamlanmış ancak ithalat gümrüklemesi yapılmadan sınırda belirlenen teslim yerinde veya noktasında alıcının tasarrufuna bırakılmasıyla satıcının teslim borcunu yerine getirdiğini ifade eder. Bu terim teslimin kara sınırında yapılması halinde her tür taşıma şekli için kullanılabilir.

10-DES (GEMİDE TESLİM)
DES malların ithalat için gümrüklenmesi tamamlanmamış olarak belirtilen varış limanında gemide alıcının tasarrufuna bırakılmasını ve satıcının teslim yükümlülüğünün böylece yerine getirildiğini ifade etmektedir.

11-DEQ (GÜMRÜK VERGİSİ ÖDENMİŞ OLARAK RIHTIMDA TESLİM)
Bu terime göre satıcı belirlenen varış limanındaki rıhtımda ithalat gümrüklemesi yapılmadan malları alıcının tasarrufuna bırakmaktadır. Bu durumda satıcı malların belirtilen limana taşınması ve rıhtıma boşaltılmasına ilişkin tüm hasar ve masrafları üstlenmektedir. İthalat gümrüklemesi ve buna ait masraflar alıcıya aittir.

12-DDU (VARIŞ YERİNDE GÜMRÜK VERGİSİ ÖDENMİŞ OLARAK TESLİM)
Bu tarz teslim yapıldığında satıcı ithalat gümrüklemesi yapılmadan malları belirtilen varıma yerinde gelen taşıma aracından boşaltmadan alıcıya teslim etmektedir. Satıcı gümrük resmi dışında malların taşınması ve hasar ve masraflara ilişkin yükümlülükleri taşımak durumundadır. Bu durumda malların zamanında gümrüklenmemesinden doğan masraf ve hasarlar alıcıya ait olacaktır. Gümrük işlemlerinin tamamlanmasına ilişkin olarak taraflar farklı bir tarz belirlemek isterlerse bunu mutlaka satış sözleşmeleri üzerinde belirtmelidirler.

13-DDP (GÜMRÜK RESMİ ÖDENMİŞ OLARAK TESLİM)
Bu teslim şekline göre satıcı ithalat için gümrüklenen ve belirtilen varış yerinde gelen taşıma aracından boşaltmadan malları alıcıya teslim etmektedir. Satıcı varış ülkesinde ithalat için herhangi bir gümrük resmi dışında malların buraya taşınmasıyla ilgili tüm hasar ve masrafları yüklenmektedir.

NAVLUN, LIMAN MASRAF , KKDF , GÜMRÜK V. GÜMRÜK KDV, D. V. , NAKLIYE, SIGORTA, GÜMRÜKÇÜ MASRAFLARI ... .
  • Paylaş
Her ürün için farklıdır bu, devlet bazı ürünlerde cazip vergi avantajları bile sağlarken bazı ürünlerde o işe girdiğinize sizi pişman edecek yasal ve bürokratik engeller koyabilir.
  • Paylaş
Ürününe göre gümrük memurunun süprizleri olabiliyor. Aynı malı aynı sene içinde aynı miktarda getirdiğinizde bile farklı muamelelere tabi tutulabiliyorsunuz. Gtip nosundan bakarak ithalatın gerçekleşmesi için o ürüne ait hangi belgelerin/izinlerin gerektiğini ve vergi oranlarını öğrenebilirsiniz (teorik kısmı). Okuduklarınıza ilave olarak mal gümrüğe geldiğinde ise aklınıza gelmeyecek senaryolara da hazırlıklı olun.
  • Paylaş
Fob veya Cif fiyatı aldığınızda ulaşımdan sigortaya kadar siz ödeyebilirsiniz... Yurt dışından fiyat veren şirketin ne fiyatı verdiğini bilmek gerekir.
  • Paylaş
Tüm masraflar hariç (nakliye, sigorta, gümrük vergisi) eğer firmadan ürünü vadeli olarak aldıysanız, yani elinizde faturasını ödediğinize dair dekont yoksa, mal bedelinin %6 sı oranında KKDF vergisi ödemeye hazır olun!.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2388 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt