Bilmek istediğin her şeye ulaş

İTÜ'den mezun olan bir mimar için iş imkanları nasıldır?

Maaş standartları, iş bulma oranı ve süresi ne kadardır?Düzenle
İş ilanlarında da sık karşılaşırsınız, İTÜ, ODTÜ ve benzeri okullardan mezun işverenler kendi okullarından mezunları tercih ederler, hatta bu durum TED, Robert Koleji gibi liselerden de mezunlar için de geçerlidir. Buna benzer ilanlarda şansınız yüksek demektir.

Bildiğim kadarıyla İTÜ Mimarlık %100 ingilizce eğitim veren bir bölüm. Türkiye'nin dünya inşaat sektöründe ilk üçte yer aldığını düşünecek olursak, önem vermeniz gereken bir fark olduğunu ve iş başvurularında tercih edilme sebebi olacağını unutmamak lazım. Bölümde okurken de bu noktada kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Öğrenci proje yarışmalarında İTÜ'nün hatırı sayılır yoğunluğunu yıllardır fark ederim. Bunun sebebinin öğrenci ve akademisyenlerin yaratmış olduğu sinerji ile alakalı olduğunu tahmin ediyorum. İTÜ gibi köklü okullar dışındaki-belki bir istisna Osmangazi Üniversitesi'ni sayabiliriz- okullar memur ebeveyn zihniyetindeki gibi önce okulunu bitir de sonra hobi olarak yarışmalara girersin mantığını kullanırlar ve öğrencilerini teşvik etmezler, öğrenci de dünden razı dersleri dışında bir küfleti sırtlarına yüklemek istemezler. Arkadaş grubunuzda veya üst sınıflarda benzeri yarışmalara girenleri ve hatta ödül alanları duydukça ister istemez siz de etkilenir ve yarışmalara katılmaya başlarsanız eğer okul sonrasında hiç tecrübesi olmayan yeni mezun bir mimardan bir adım önce olma şansınız olabilir.

Bunlar dışında apartman üniversitelerini tamamiyle kapsam dışında bırakarak, diğer okullardan mezun mimarlardan pek de farkınız olduğunu zannetmiyorum.
İstanbul'da olmanın ve de özellikle Taşkışla gibi bir kampüste okumanın tadını mutlaka çıkarın. Kariyer iyi kötü nasıl olsa yapılır.
  • Paylaş
Herşey sana bağlı diyebilirim, sana ve kendini geliştirmene
  • Paylaş
Mimarlık bilgim yok alanım farklı ama teknik üniversitelerin mühendislik alanlarında başarıları eğitmen kalitesi göz ardı edilmeyecek faktör fakat hangi bölüm okursan oku hangi üniversitede okursan oku okuduğun üniversiteden çok kendine kattığın bilgi birikim iş bilirlik ve gelişime açık birisi olmak iş imkanlarını insanlara açan kapıdı
  • Paylaş
İtü mezunu olmak bir adım öne taşır itü mezunundan beklenen şeyleri karşılayamassan işten kovulursun çok basit.
  • Paylaş
2

Nazlı Kül, Peki İtü Mimarlıktan mezun olmanın avantajları ne?

Bora Akın, Benim bildiğim en büyük avantajı itülü olmak yani her okuldaki birkaç hocanın hocasından ders almış olmak en büyük avantajı sanırım

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3700 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt