Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir blog yazarı olmak için neler yapılmalıdır?

İyi bir blog yazarı olmak çok sayıda meziyet ve alışkanlığa sahip olmalısınız. Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirsek;

1. İyi Bir Blogger SEO Öğrenir
Blogunuzun trafiğini arttırmak istiyorsanız öncelikli hedefiniz organik trafik elde etmek olmalı. Bunun için de blogunuzu arama motorlarına uygun bir şekilde optimize ederek daha iyi indekslenmesini sağlamalı ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmalısınız. İyi bir blogger mutlaka SEO öğrenmeli, bunun için çaba göstermeli.

2. İyi Bir Blogger Okuyucunun İçerik İhtiyacını Karşılar
Blogların kalbi, beyni artık ne dersiniz bilemem ama en önemli parçası içeriğidir. Blogunuzu başarıya götüren temel faktördürr. Diğer faktörler bunun üzerine inşaa edilir. Bir blogger ürettiği içerik kadar iyidir.

3. İyi Bir Blogger Okuyucusu İçin Yazar
Bloggerların yaptığı en sık hatalardan biri, okuyucusu için değil arma motorları için yazmaktır. Sırf aranma hacmi yüksek olduğu için bloguyla alakasız yazılar yazarlar. Eğer iyi bir blogger olmak istiyorsanız içerik üretirken, reklam alırken, tasarım yaparken vs. her adımda kullanıcı odaklı olmalısınız.

4. İyi Bir Blogger Yazı Diline Dikkat Eder
Blogunuzu sadece kendi yaşıtlarınız ya da arkadaşlarınız okuyormuş gibi düşünürseniz hata yaparasınız. Unutmayın blogunuzu internet denen herkese açık bir mecrada yayınlıyorsunuz ve her yaştan, her meslek grubundan, her sosyal statüden insan okuyabilir. İyi bir blogger bunu göz önünde bulundurarak yazılarında kullandığı dile ve tona dikkat eder.

5. İyi Bir Blogger Hedef Kitlesini Bilir
Oluşturacağınız içeriklerin hazırlanma aşamasından promosyon aşamasına kadar her adımda hedef kitlenize uygun hareket etmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizi blimek ve onlara ulaşmak önemlidir.

6. İyi Bir Blogger Spam Yapmaz
Spam kelimesini okuduğunuzda muhtemelen aklınıza spam yorumlar gelecektir. Ancak benim spam yapmakla kastettiğim şey bundan ibaret değil. Sosyal medyada takipçi arttırmaktan tutun da arka arkaya gönderilen tweetlere kadar her türlü black hat davranıştan kaçınmalıdır iyi blogger olmak isteyen biri. Online itibarına leke sürdürmemelidir.

7. İyi Bir Blogger Sosyaldir
İyi bir blogger olmak istiyorsaniz sosyal medya platformlarında yer almak yetmez. Onları aktif bir şekilde kullanmalı, takipçilerle etkileşime geçmeli, blogunuza özel sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirmelisiniz. İyi bir blogger aynı zaman iyi bir sosyal medya kullanıcısıdır.

8. İyi Bir Blogger Çok Okur
İyi bir blog yazarı aynı zamanda iyi bir blog okuyucusu olmalı. Sadece blog da değil, kitap, dergi, gazete.. her şeyi okumak yazılarınıza kesinlikle yansıyacaktır. Yazı tonunuzu geliştirmenizi, dili iyi kullanmanızı ve yeni yazı fikirleri üretmenizi sağlayacaktır. Çok okumak iyi bir bloggerın olmazsa olmazıdır.

9. İyi Bir Blogger Telif Haklarını İhal Etmez
Kullandığınız temadan, internette bulduğunuz resim ve yazılara kadar pek çok materyalin hak sahibi o materyali üreten kişi veya veya kurumlardır. İyi bir blogger bu materyalleri asla kendi üretmiş gibi lanse etmemelidir. Hak sahibini mutlaka kaynak göstermelidir.

10. İyi Bir Blogger Blogunu Güncel Tutar
Blogunu güncel tutan, sık yazı yazan bloggerlar hem trafik açısından hem de okuyucu memnuniyeti açısından çok daha başarılı olurlar. İyi bir bloggerın içerik takvimi olmalı ve düzenli olarak blogunda yeni yazılar yayınlamalıdır.

Kaynak: İyi Bir Blogger Olmanın 10 Emri
  • Paylaş

çok yazmak önemli değil. hangi konuda olursa olsun bir blog yazarı için devamlılık şart...

  • Paylaş
İyi bir blog yazarı olabilmek için yazıları belli bir düzende yazmak gerekir. Takipçileriniz sitenize girdiklerinde yeni yazılar görmezlerse bir süre sonra takip etmeyi bırakabilirler.

Yazılarınızı okuyup yorum bırakanların yorumlarına cevap gerekiyorsa cevap, gerekmiyorsa teşekkür vererek cevap vermeniz okurlarla etkileşim halinde olduğunuzu ve onlara değer verdiğinizi gösterir.

Okurların ilgisi çekmek ve onların fikirlerine önem verdiğinizi göstermek açısından blogunuzda anketlere yer verebilirsiniz, bu sayede onların da sitenizin bir parçası olduklarını göstermiş olursunuz..

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

924 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt