Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir cilde sahip olmak için nasıl beslenmek gerekir?

Cilde yararlı olan maddeler bazı gıdalar da daha fazla bulunur ve cildin ihtiyaç duyduklarını bu gıdalarla sağlamak cilde faydalı olabilir. Mesela kuru cildi olanlar için kayısı önemli bir meyvedir. Özellikle kayısı yağı kuru ciltte etkilidir. Ispanak, brokoli, kereviz gibi A ,E ve C vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri antioksidan nedeniyle yaşlanmayı geciktirebilir ve kolajen yapıyı destekler. Bu daha dayanıklı ve esnek bir cilt demektir.

Beslenmenin cilt üzerinde dolaylı etkileri bulunur. Sabahları sıcak su ve limon içerek vücuttan atılan toksinler sayesinde, cilt daha fazla oksijen alır ve cildin görünümünde düzelme olur. A vitamini yönünde zengin olan besinleri -özellikle havucu- tüketmek sivilcelere iyi gelir. Yine balık cilt için çok önemli bir kaynaktır. Uskumru, somon, ve ton balığı gibi omega 3 açısından zengin balıklar cilt kuruluğuna ve kızarıklıklarına iyi gelirken cildin temizlenmesine de yardımcı olur. B vitamini içeren süt, yumurta, balık, dana eti, fındık ve badem gibi besinler ihmal edilmemeli; cilt ve saç sağlığı için B12, B6 ve folik asit alımı şarttır.
  • Paylaş
4

Iç Mimar, Devrim siz ; bakıyorumda her konuda mesleğinizle ilgili olmayan herşeyde bir cevap vermişiniz ve bu cevaplar kısmende olsa bilimsel gibide görünüyor . Bunun tek amacı kendini göstermek midir. Çünkü bir insan mesleği dışında bi kaç ilgi duyduğu alan hakkında yorum yapabilir. bunlar da dediğim gibi yorum içeriklidir teknik bilgileri kısmi olarak içerebilir. Sizinle alakalı alakasız herşeye bir yorum yapabiliyorsanız google amcamızdan mı faydalanıyorsunuz ? ozaman burda soru sormayalım direk googla soralım doğru mudur ?

Hakan Köse, Şans eseri yorumunuza denk geldim, bu konuda kendi fikrimi belirtmek istiyorum izninizle.

Google sorduğunuz sorulara cevap vermez, sizi sorunuza cevap olabilecek yerlere yönlendirir. Bu konu inploid'de çok zaman gündeme gelen bir konu. Hatta bazen "Burada Google'a sorunca cevabını alabileceğin sorular soruyorsun" diyen insanlar oluyor ara ara. Bu kısmen katılabileceğim bir durum. Çünkü, inploid sizi daha farklı bir sonuca ulaştırmayı amaçlamaktadır. Sorulan sorunun en ilgili kişiler tarafından ve mümkünse kişinin kendi tecrübelerine dayalı olarak yanıtlamasını ön planda tutmaktadır. Buradaki soru ve yazıların bir çoğunda bu durumu gözlemleyebilirsiniz; örneğin bir ses tenisyeni:

inploid.com/t/2011-yilinin-en-iyi-elektr...

inploid.com/t/gayet-duzgun-biraktigim-ku...

inploid.com/t/ses-kalbodan-nasil-gecer/?...

Aynı zamanda bir Ses Teknisyeni olarak verdiği diğer yanıtlara bakınız:

inploid.com/t/cocuklara-cinsel-egitim-ve...

inploid.com/t/hindistan-ve-pakista-n-bir...

inploid.com/t/viskinin-tarihi-nedir-nere...

Benzer şekilde bir Sistem Mühendisi'nin borsa ve para piyasaları ile ilgili bu kadar net ve doyurucu yanıtlar vermesi de mümkündür:

inploid.com/t/hisseler-neyi-gosterir-ned...

veya

inploid.com/t/bir-ulkede-borsa-yukselirk...

Bu durum, insanların sadece meslekleri ile değil, ilgi duydukları alanlarla da çok alakalıdır. Bazı kullanıcılarımız bilgili olmadıkları ancak meraklı oldukları için konuları araştırıp yanıtlayabiliyorlar, ben de bunu zaman zaman yapıyorum.

Amaç, diğer insanların bilgiden faydalanmasıdır. Bilginin üreticisi kişiler bu platformda daha ön planda olurlar ve kendilerini gösterirler, ancak nihai amaç herkesin bilgiden faydalanmasıdır.

Hakan Köse, Ek olarak, kaldı ki, bir Psikiyatr cilt sağlığı konusunda elbette bilgili ve ilgili değil midir?

Iç Mimar, 'Bu durum, insanların sadece meslekleri ile değil, ilgi duydukları alanlarla da çok alakalıdır. Bazı kullanıcılarımız bilgili olmadıkları ancak meraklı oldukları için konuları araştırıp yanıtlayabiliyorlar, ben de bunu zaman zaman yapıyorum. ' 'Çünkü bir insan mesleği dışında bi kaç ilgi duyduğu alan hakkında yorum yapabilir. bunlar da dediğim gibi yorum içeriklidir teknik bilgileri kısmi olarak içerebilir.' Şeklinde başta belirtmişim zaten. Ayrıca evt bu yorumu cilt sağlığı altın ayparken aynı şeyi bende kendime sordum elbette bir psikiyatr bu konu ile bilgi verebilir. Ama en son paylaşım bu olduğu için direk onun altına yazdım. Elbetteki bir insan kendi alanı dışında bir çok konu hakkında bilgi ve donanıma sahip olabilir bunun için sadece ilgi duyması da yeterlidir o konuya. Fakat sitede aynı şekilde alanları dışında ilgi duydukları herşeye yorum yapan kişiler varken benim sadece dikkatimi çeken burası oldu. Hiç bir dijital ortam yanında yokken aynı yanıtları aynı şekilde verilebilecek mi ? ben bunu merak ediyorum gerçekten Konu Devrim beyde değil kendisi bizi bir şekilde bilgilendirmeye çalışıyor ,parentez açayım ; bu teşekkür edilebilecek birşey . Sadece neden bukadar bilgili görünmek zorundayız ? benim takıldığım konu bu , yoksa bununda mı cevabı ; Faruk Eczanesiiii .....?