Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir e-book reader'ın özelikleri nasıl olmalıdır?

Normal bir kitapla neler yapabiliyorsak o makineyle de onu yapabilmeliyiz. Ana kriter budur. Daha da açarsak iyi bir e-kitap okuyucunun belirli özellikleri vardır. Bunlar hem kullanımı hem de fonksiyonelliği açısından size fayda sağlar:
  • Hangi boyutta olmalı? Eğer görsel içeriği az olan kitaplar okuyacaksanız küçük boyutlu bir okuyucu iş görebilir fakat aksine görsellik dolu kitaplar okuyacaksanız büyük bir okuyucu öneririm.
  • E-mürekkep seçimi nasıl olmalı? Her okuyucu size normal matbu kitap okur gibi rahatlıkta e-kitap okuma imkanı vermez. Yani okuyucudan çıkan ışığın gözlere etkisi, kontrast ve aydınlık ayarlaması mühim. Henüz yeni bir okuyucu almaya karar verdiyseniz e-mürekkep teknolojisini mutlaka araştırın. Çünkü bu teknoloji sayesinde matbu kitap ile e-kitap arasındaki fark en az düzeye indiriliyor.
  • Hangi donanımsal özellikler olmalı? Öncelikle elinizde bir kitap aygıtı olduğu için okumak istediğiniz kitabı seçmek en doğal hakkınız. Bunun için de okuyucunuzdan istediğiniz e-kitapları indirebilmelisiniz ki okuyucunuzda wi-fi donanımı olması çok yararlı olacaktır. Klavyenin QWERTY veya dokunmatik olması da sizin tercihinize bağlı. Eğer not alan ve kitaplarda işaretleme yapan biriyseniz QWERTY klavyede teker teker tuşlara basmak zor olabilir, bu durumda size dokunmatiği öneririm. Dokunmatik ekranlarla sayfa atlamak da daha kolay hale geliyor. Ayrıca okuyucu hafızası yüksek bir okuyucu almaya dikkat etmeli. Çünkü bazı okuyucularda artırılabilir bellek yok.
  • Hangi yazılımsal özellikler olmalı?Bazı okuyucularda daha çok dosya biçimi desteklenirken bazı okuyucularda daha azı desteklenir. Buna dikkat etmelisiniz. Örneğin Sony Pocket okuyucularda MP3 desteği yok. Amazon Kindle DX'te ise var.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

837 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt