Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir fotoğraf çektiğimi nasıl anlarım?

En iyi fotoğraf henüz çekilmemiş olandır deselerde yinede birkaç şeye dikkat ederek bizde güzel anlar yakalayabiliriz. Öncelikle çektiğiniz kadrajdan 3-4 tane çekin. Eliniz oynar biri geçer önünüzden eve gidip büyük bir hevesle fotoğraflarınıza baktığınızda üzülürsünüz. Birde fotoğrafçılıkta altın oran kuralı vardır. Her kadraja bunu uygulamam lazım derseniz bir süre sonra çok sıradan şeyler çektiğinizi farkedersiniz. Ayrıca tek çeşit üzerinde çalışmayın. Örneğin sürekli still life fotoğraflar çekerseniz bir süre sonra yaratıcılığınız kaybolur. Dışarı çıkıp doğa ya da insan fotoğrafı çekmek istediğinizde ne yapacağınızı bilemezsiniz. Fotoğrafı çektikten sonra ekrandan zoom yapıp netliğine bakın. Ticarete dönüşmedikçe bana kalırsa illa ki %100 net olacak diye bir kaide yok ama heryeri flu çıkmış, titremiş, yada aşırı pozlanmış fotoğraflar çekmekte elbette hoş olmaz. Bu yüzden çektiğiniz her fotoğrafı o anda kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Şunu da sakın unutmayın herzaman makinenizin ekranına güvenmeyin. Genelde fotoğrafları çok güzel göstermeye meyillidirler kendileri, ancak bilgisayardan baktığınızda hayal kırıklığına uğrarsınız. Her ne kadar iyi bir kadraj yakalasanızda muhakkak küçük kontrast eksiklikleri yada vizördeki lekeler fotoğrafınızda kötü duracaktır. Tabi birde fotoğraf işleme süreci var kesinlikle jpeg+nef(nikoncular için) yada canon deyimiye jpeg+cr2 olympos deyimiyle jpeg+orf. Formatında yani muhakkak jpeg+raw çekmenizi ve fotoğraf düzenleyici programınızda raw işlemenizi öneririm. Jpeg fotoğrafı işlerseniz berbat fotoğraflar çıkar ortaya genelde. Pozlamanıza ışığınıza isonuza nereyi netlediğinize diyaframınıza dikkat ettikten sonra güzel şeyler çıkar elbet ortaya=)
  • Paylaş
Birileri beğenirse iyi çekmişssin demektir :)
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Bu kadar basit.

Berivan Tapan, Teşekkürler :))

İyi bir fotoğraf doğru kompozisyon ile başlar, bunu takiben teknik anlamda yeterli bilgi ile desteklenmeli ve son olarak bilinçli bir edit "fotoğraf işleme programı ile işlenmelidir, sunuma hazır hale gelen fotoğraf birileri tarafından mutlaka beğenilecektir.
  • Paylaş

En kötü cevap şu olsa gerek: Bakınca anlaşılır.... :)

Eğer insanların çekerken sadece kafa çekmediyseniz,fotoğraflar titreşmediyse, toplu fotoğraf çekerken bir saat uğraştırmadıysanız, fotoğraf çekeceğim diye saçma sapan kareler kardaja düşmezse güzel olur kanaatindeyim. Tabi  en başta makinenin kaliteli olması lazım...

  • Paylaş
3

Ünsüz Düşünür, ilk cevap gerçekten cok iyidi :)) bakınca anlaşılır ama bakış açısıda önemli dimi :))

bu ışık olayı veya daha farklı bakış açısı bunları nasıl yapabilriim. mesela profilime 2 tane resim koydum öle deneme yaptım ama nasıl bilmiyorum :/

Hilaliye.., Öncelikle ışık kaynağını fotoğraf çeken kişi arkasına almalı yoksa çok kötü çıkıyor. Bende amatörüm bir ara ilgileniyordum sonra baktım iyi bir fotoğraf makinesi için bütçe yetmeyecek ilerletemedim. Fotokritik.com sitesini tavsiye ederim. Sizin çektiğiniz fotoğrafları bulamadım nasıl görebilirm acaba?

Ünsüz Düşünür, o siteyi incelemeye başladım evet bazı karelerde ışıgı arkaya almak gerekiyor hatta %80 de diyebilrim fakat bazı karelerde güneşi görmekde iyi olabilir :)
facebook.com/media/set/?set=a.10150601355126633.383894.561786632&type=1 burada var görebilirseniz buradan veya
inploid.com/ımagehandler.ashx?pt=org&sex=m&key=0b631fa9-56a9-473f-a7a4-3c18a74ebdc8&ver=270220121451
inploid.com/ımagehandler.ashx?pt=org&sex=m&key=67844528-4376-481d-b499-f3ddcea51b92&ver=270220121450

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1319 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları