Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir girişimci olmak için iyi bir eğitim almış olmak şart mıdır?

İyi bir girişimci olmak için iyi bir eğitim almak şart değildir ancak eğitim önemlidir. Girişimcilik çok geniş bir kavram, ve girişimciliğin temelinde sizi başarıya götürecek faktörler ve temel taş farklı özelliklerdir ve zaten eğitim ile edinilmesi çok mümkün olmayan şeylerdir. Dolayısıyla girişimciyi iyi yapan temel özellikler üniversitede öğrenilme, bunlar çeşitli tecrübelerle oluşur veya kişinin kendi kişisel özelliklerinde var olmalıdır.

Kısaca bir kaç madde saymak gerekirse:
  • Girişimci cesur olur, gözü karadır.
  • Girişimci hızlı düşünür ve manevra kabiliyeti yüksektir, yani düşünür karar verir ve harekete geçer.
  • Bir üstte yazdığım maddeye istinaden, girişimci ön görür ve fırsatları en iyi şeilde değerlendirme yetisine sahiptir.
  • Girişimci gerçekten inandığı bir fikre inancını yitirmez, ancak iyi girişimci inandığı şeylere körlemesine inanmaz, sebepleri vardır ve ikna edicidir.
  • Yine bir üstte yazdığım maddeye istinaden, girişimci ikna edicidir ancak kolay ikna olmaz.
  • Girişimci sorunlara ve meselelere farklı yaklaşır (her zaman) ve farklı çözümler üretmeye çalışır.
  • Girişimci çalışkandır ve yaptığı işi para için değil, inandığı için yapar, dolayısıyla başarı onun için para veya kariyer ile ölçütlenemez. bir gişimcinin başarısı fikrini tasarladığı en üst noktaya ulaştırdığı zaman gerçekleşir.

Bunlar sadece şu an aklıma gelenler ve tekrar incelerseniz bunların hiçbiri okullarda öğrenebileceğimiz veya edinebileceğiniz özellikler değildir. Dolayısıyla girişimci bazı özellikleri kendi kişisel özelliklerinde barındırır ve bu sebeple herkes girşimci olamaz, ve ancak zaman içinde (bol paranız varsa) bata çıka bir kısmını tecrübe edebilirsiniz ve bu durumda ise tecrübeleriniz onlardan hangi dersleri çıkarabildiğiniz ile sınırlı olacaktır.

Tüm bunları yazarken sizi umutsuzluğa sürüklemiş olmak istemem, ancak bazı gerçekleri de bilmekte fayda var. Eğer gerçekten bir iş kurmak istiyor iseniz, ilk yapacağınız, harekete geçmek olmalıdır. Eski bir arkadaşımın tabiri ile "Hareket edersin ve her hareket bir iz bırakır...". Eğer doğru izi bırakırsanız ardınızdan sizi takip eden çok insan olacaktır..
  • Paylaş
Girişimcilik, insanın hangi kişilik tipi insan olduğuna da bakar. Örneğin A tipi ve B tipi diye iki çeşit kişilik vardır. A tipi kişilik dışa dönük ; B tipi kişilik ise içe dönüklük olarak adlandırılır.. Dolayısıyla girişimci olmak isteyen birinin belli testlerden geçmesi gerekir ki A tipi kişilik olup olmadığı anlaşılsın..

İyi bir girişimci olmanın belli kuralları vardır bunları yapabilmesini sağyalacaksa eğitim gerekli ve yeterlidir.. Örneğin risk alabilmeyi ve mutlaka belli dönemlerde kaybedeceğini bilmeli.. çoğu kez yalnız başına karar vereceğini bilmeli.. Sürekli piyasa araştırması ypabilmeli....öngörüleri yüksek olmalı....Eğer bu tarz şeyleri eğitimlerden alabilirse başarılı olabilir.

  • Paylaş
İyi bir girişimci olmak için girişimci ruha sahip olmak ve konunuzu her yönüyle bilmek gerekir. İyi bir eğitim almış olmak girişimciye + puan getirir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1024 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları