Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir pırlantayı diğerlerinden nasıl ayırt edebiliriz?

Merhabalar,

İyi bir pırlanta almak istiyorsanız öncelikle klasik bir 4C kuralı var onu çok kısa anlatayım çünkü her sitede anlatılan şeyler , daha sonra asıl püf noktalarına gireyim.
  • Kesim (Cut)
  • Renk (Colour)
  • Berraklık (Clarity)
  • Karat Ağırlığı (Carat Weight

Kesim:
Pırlantanın ham haline çok iyi bir şekilde şekil vermektir.
Misal bir taşı incelerken taşın üstünün (tablasının) güzel bir şekilde parlaması ve taşa yandan baktığınızda taşın altındaki sivri köşesinin ne çok yukarda ne çok aşağıda olmayıp orantılı bir görünüşte olmasıdır, taşın ışığı en güzel yansıtan özelliği budur.

Renk:
Beyazlık derecesi en beyaz olan D harfinden başlayıp Z ye dogru gittigi ölçüm derecesidir. Piyasada şu an en kullanılan renk H color dedigimiz standart güzel beyaz bir renk ve I dediğimiz çok hafif sarı bir renk çok kullanılmaktadır. Ama son bir kaç senedir özellikle bizim gibi üretici firmalar piyasanın talebiyle ve tabii gerçekten daha beyaz güzel bir renge sahip olması nedeniyle de artık D-E-F-G gibi renkleri oldukça fazla olarak kullanmaya başladık. Tektaş yüzük ve küpe tarzı bir üründe ben artık G ve üstü renkleri kullanıyorum.

Berraklık:
Öncelikle taşın kesinlikle bugusuz olması lazım ve içinde damar gibi çizik, kırık gibi şeylerin olmaması lazım, ayrıca taş dogal bir ürün oldugu için içinde çok hafif siyah lekeler oluyor bunun en az olması için de pırlanta berraklık olarak VVS olabilir en temizlerden biri VS de çok temizdir ya da en fazla SI gibi çok az lekeli olması kuralıyla alabilirsiniz. Son zamanda bazı firmalar özellikle bugulu taşları yüksek fiyatla insanlara satıyorlar, çok rezil bir durum açıkçası.

Karat:
Taşın agırlık birimidir. Misal 0.30 gibi 0,45 ct gibi taşın agırlıgı ve doğal olarak büyüklüğü de bu şekilde belli olur.

Gelelim püf noktalarına; son zamanlarda laboratuar ortamında üretilen bazı taşlar aşırı şekilde piyasaya girdiginden dolayı ki bunu normal büyük dedigimiz kuyumcular bile ayırt edemiyor pırlanta alırken artık kuyumcu sertifikasının yanısıra babanızın oglu bile olsa mutlaka HRD, GIA veya IDL gibi uluslararası pırlanta serftifikasına sahip olan ürünleri almanızı tavsiye ederim. Biz artık uluslararası sertifikasız tektaş vermiyoruz. Çünkü bu sertifikaya sahip bir ürünü aldıgınız zaman paranız kesinlikle boşa gitmez ve dünyanın her yerinde geçerli oldugu için , diyelim Amerika ya gittiniz orada bile bu sertifika ile ürününüzü paraya çevirebilirsiniz.
ya ne gerek var uluslararası sertifika diyenlerın ben tasından süphe ederım artık

Ayrıca ürünü alırken bence bu taşı geri iade etsem yüzde kaç eksiğine alırım diye de sorun kuyumcuya, bence ürünün durumuna temizliğine göre en fazla yüzde yirmi gibi bir oranla iade alması makbuldür ama kimisi yüzde elli oranında geri alır ki bence çok bir oran, ama kimisi de hiç geri almıyor o da ayrı bir tartışma konusu.

Bir de yüzük veya küpe alacaksanız aldıgınız taş 0,20 ve 0,25 den yukardaysa taşı tutan ayaklarının ben kalın olmasını öneririm hem saglamlık açısından hem de taşı oldugundan daha büyük ve havalı gösterir.

Rengi kalitesi vs ne olsun dersenız de bence H kı beyaz renktır ama daha ıyısı olan sırasıyla G yukarı dogru F renklerini tavsiye ederım temızlık olarak bence VS gayet tertemızdır idealdir varsa bir üstü VVS de olur ama fıyat cok artar hıc gerek yok.

Kesim olarak da raporda sırasıyla Excellent, Very Good, ve Good bu terımlerden bırı olursa ıyı olur, tabi excellent ve very good iyıdır ama good da ıyıdır sıkıntı yok.

Uzun bir yazı oldu umarım sıkmadan anlatabilmişimdir, aklınıza takılan birşey olursa sorarsanız seve seve cevaplarım, hayırlı gunler dılerım...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

180 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları