Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir psikoterapist nasıl olmalıdır?

Empati kurabilmek bir beceridir ve psikoterapide çok önemlidir. Empati kuramayan bir kişi iyiyi kötüyü bırakın hiçbir şekilde psikoterapist olamaz. Yani empati kurabilmek iyi bir terapist olmanın değil terapist olmanın şartıdır.

İyi bir terapist için en önemli değerlerden biri etik yani mesleki ahlaktır. Eğer terapist etik ilkeleri korumak için para kaybetmeyi göze almıyorsa o kişiye iyi terapist denemez.

Bir diğer özellik merak ve işini sevmektir. Terapistlik mesleği sürekli okumayı ve yeni gelişmeleri takip etmeyi gerektirir. Bunu merak ile, heycan duyarak yapan bir kişi bence daha iyi bir terapist olur.

İyi bir psikoterapistin sınırlarını bilmesi gerekir. Çalışamayacağı vakaları başka bir meslektaşına yönlendirebilmelidir.

İyi bir terapist kendiyle barışık olmalı, gerektiğinde hata yaptığını kabul etmeli ve özür dileyebilmelidir.

  • Paylaş

Bence iyi bir psikoterapist olabilmek için, en önemli şey empati kurabilmektir. Eğer empati kurabilme yeteneği ne kadar fazla olursa o kadar karşısındakine yardımı dokunur. Ayrıca deneyimli bir psikoterapist olaylar ve durumlarla nasıl savaşacağını bilir. Yardım konusunda deneyim kazanmıştır ve daha fazla yardımı olabilir. Olaylar karşısında nasıl davranılması gerektiği iyi bilmesi gereklidir.

Terapiste giden kişi çoğu zaman çevresinde onu anlayacak ya da derdinin anlatabilecek kimse olmadığı zaman gider. Bu nedenle anlamak yani empati kurabilmek çok önemlidir.


Psikiyatrist
  • Paylaş