Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir üniversiteye girmek için malum matematiğin iyi olması gerekiyor. Matematiğimi nasıl geliştirebilirim?

Matematiğinizi geliştirmek için soru odaklı çalışmamalısınız. Konu odadaklı çalışmalı hatta çalışmamalı dersi iyi dinlemelisiniz. Anlatılanı anlamanız en önemlisi. Bir de gözlerinizi dört açmalısınız mesela her yerde birbiriyle ilişkili açıları görmeye çalışmalısınız. Ya da kafanızda her eğrinin integralini, türevini canlandırmaya çalışmalısınız. Pascal üçgeni nedir, nasıl işler. Seriler, diziler nedir gibi soruları kafanızda kurmalısınız. Soruları siz sormalısınız. Sinüs kosinüs ezbereleyeceğinize onları birim çember üzerinde bulmayı anlamalısınız. Bunlar anca kendi sorduğunuz sorularla olur.

Tabii ÖSS için düşündüğünüz için durum farklı olacaktır. Aslında matematiği kafanızda çözmüş olursanız karşınıza çıkan soruların hepsini de çözersiniz ama her seferinde baştan başlayacağınız için yönteminiz yavaş olur... Mu acaba da diyorum. Ben de soru çözmeden ÖSS'ye girmiştim, hiç de yavaş kalmamıştım. Yani siz de diğerleri gibi matematiği öğrenmeden, anlamadan soru odaklı da çalışabilirsiniz. İleride matematiğe ihtiyaç duymayacaksanız. Doğrudur iyi üniversitelerde bir çok matematiği anlamış insana rastlayabilirsiniz ama bol soru çözüp oraya girip de üniversite son sınıfta ama hocam ben integral bilmiyorum diyenler de bol. Merak etmeyin hangi yöntemi seçerseniz seçin iyi üniversite tabir edilen üniversitelere her iki yöntemle de girenler mezun oluyor.

Matematiği seviyorsanız öğrenin, sevmiyorsanız hızlı soru çözmeyi, çoktan seçmeli tricklerini öğrenin. Bir bilim dalı okumadığınız ya da programcı olmadığınız sürece matematik en ağır şekliyle hiçbir zaman karşınıza çıkmayacak. Sadece mühendislik okursanız okurken biraz kastırır.
  • Paylaş
Matematiğinizi geliştirmek için oturup saattlerce konu çalışmayın. Konunun özünü öğrenin ve sonra bol bol soru çözün. Mümkün olduğunca çok ve farklı stilde soru çözmeye çalışın.ilk zamanlarda çözemeyebilirsiniz belki ama zamanla işin mantığını kavrıyorsunuz artık. Ve bir de anlamadığınız soruları geçiştirmeyin mutlaka çözümünü öğrenin.
  • Paylaş
2

Cahit Ceylan, Antreman kitapları faydalı olurmu?

Genius, saatlerce konu çalışamayın ile bol bol soru çözün arasında ben bir fark göremiyorum hocam!

Bol bol soru çözelim lütfen...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

258 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları