Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi bir yönetici olmak için zalim olup kalp kırmak mı gerekir?

Hulusi KENTMEN in filmlerinde oynadığı adam olmak lazım tatlı sert.
 • Paylaş
Zalim demeyelimde katı olması şart bence, hep şunu düşünürüm biyerde müdür olsam birini işden çıkarmam gerekse ne yapardım acaba
 • Paylaş
1

Senem_cr, Üzülerek söylüyorum ki eğer verim alamıyorsan çıkartırdın.

Hayır anlayabileceği şekilde konuşup neden - sonuç ilişkisi içerisinde anlatıldığında kalp kırmana da gerek kalmıyor
 • Paylaş
Global olarak en uygun yönetici karakteri tatlı-sert diye ifade edilen; otoriter duruşa sahip ama despot olmayan yapıdır.

İş önceliği ve sorumlulukların farkına vardırarak, makul ölçüde de esnek olmakta fayda var.

Tüm firmalarda tek bir patron var. O da iştir! İş yoksa sanada ihtiyaç yok. İşini kaybetmek istemiyorsan, işini iyi yapmalısın.

Özellike IT sektöründe, iyi olmak yetmiyor. Zaten herkes iyi sen iyiler arasında en iyi olabilirsen,bir noktaya gelme şansın var maalesef.
 • Paylaş
Kişileri ayrı ayrı birey olarak kabul edip her kişinin motivasyon kaynağının farklı olduğunu bilerek hareket etmek daha akıllıca.
 • Paylaş
Türkiye'deki şartları düşünürsek para kazanmak için önce patronuna itaat edeceksin. Ardından iyice süründükten sonra mevkin yükselecek daha büyük işler yapmaya başlayacaksın. Sen de sana nasıl davranıldıysa aynı davranışları başka birine uygulayacaksın. Bizim milletimiz askeri düzene alışkın olduğu için illa birinin şunu yapma demesi gerekli. Güzel sözden pek anlamıyoruz. O yüzden zalim ve bencil yöneticiler oluyoruz.
 • Paylaş
Adaletli olmak iyi bir yöneticinin en asil silahıdır. Yeri geldiğinde empati yaparak sorumlu olduğu kişilerin performansını geliştirmesini sağlamak için yeterlidir. Zalim olmak katı bir yaklaşım. İşin gereği ve oluru neyse o yönde hareket ettiğin sürece kendi adına zalim veya çok naif olma durumuyla karşılaşmazsın...
 • Paylaş
Zalimliğe gerek yok ancak kalp kıracağın anlar her zaman olacaktır. Önemli olan kırdığın kalbin hemen onarılıp aynı bağlılıkla peşinden gelmesi ki o da olmuyorsa senden idareci/yönetici/lider olmazzzzzz. :)
 • Paylaş
Zalimlik ve kalp kırma sürekli olmamalıdır. Her işletmenin en önemli iki amacı vardır.
 1. Kar etmek
 2. Süreklilik
Bunun için;
e
 • Katı olmanız prensiplerinizden şaşmamanız gerekir. Siz yönetici olduğunuza göre iş sizin istediğiniz ve sadece sizin istediğiniz gibi yapılmalıdır. İşi başka türlü yapmak isteyen eleman önce sizi ikna edip sizin o başka türü istemenizi sağlamalıdır. Aksi taktirde başka bir tür iş yapma söz konusu olamaz.
 • Bir çalışan işini doğru düzgün yapmıyorsa, ona önce işin nasıl düzgün yapıldığını anlatmanız, göstermeniz ve bunu iki kere daha tekrarlamanız gerekir.
 • İş hala düzgün yapılmıyorsa kırılacaksa kalbinin kırılacağını umursamadan elemana işi düzgün yapamadığını, ya kendine çeki düzen vermesi gerektiğini ya da beraber çalışmanızın yavaş yavaş riske girdiğini söyleyebilmeniz gerekir.
 • Hala işiniz düzgün yapılmıyorsa bence zalimlik sayılmaz ama siz öyle yazmışsınız, zalim olup o çalışanı işten çıkartmanız gerekir. Sonuçta çalışanlar da verdiğiniz işe talip olarak işe girerken o işi yapmayı taahhüt ederler. Nasıl siz yapmayı taahhüt edip de düzgün tamamlayamadığınız iş için müşterinizi kaybeder, küçük anlamda işten çıkartılırsanız siz de aynı şekilde çalışanınıza davranmalısınız.
Zaten çalışanınız namuslu, işiniz için yetkin, çalışkan bir insansa ikinci noktadan öteye geçmeyeceğiniz için ne kalp kırmak ne de zalim olmak gerekecektir, diğer türlü bir elemanı da hiçbir işletme finanse etmez. Sonuçta birinci amaç kar etmektir.
 • Paylaş