Bilmek istediğin her şeye ulaş

Toplum içinde konuşamıyorum. Yani konuşmaya çalışırken saçmalıyorum. Bana heyecanlanıyormuşum gibi geliyor dolayısıyla konuşacağım esnada aklımdakiler karışıyor ve ne diyeceğimi bilemiyorum. Bunu nasıl çözebilirim?

Çok gülünç bir duruma düştüğümü görüyorum. Yine aynı şekilde sınavlara girmeden önce içimde hep bir heyecan, bir korku oluyor. Geçenlerde aklıma şu olay gelmişti: Ben ilköğretim 4.sınıfta okurkenİingilizce ders kitabının henüz 1.ünitesini öğrenmiştik. Bir sabah okula gitmek için erken kalktığımda o kitabın diğer işlemediğimiz konularını açıp ben bunları nasıl öğreneceğim deyip ağlamaya başlamıştım. Fakat gerçekten ciddi bir üzüntü içinde ağlamıştım. Şuan 20 yaşındayım, üniversitede okuyorum. Cevabnız için teşekkür ederim.Düzenle
Kişisel ilişkiler esnasında zihnindeki olaylar kaldırabileceğinden fazla gelmeye başladığında ve duygularının hızla değişmeye başlayarak göğsünden dışarı çıkmak istediklerini hissettiğinde Allah'ın Halim ismini an, daha basit ifade ile telaş duygusu oluştuğunda ... . !
  • Paylaş
Yalnız değilsiniz, yani tek değilsiniz bu konuda. Sizin gibi insanlar yakın çevremde var. Hatta kısmen de olsa ben de sizin gibiyim. Sadece alışık olmadığımız bir durum olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen buna küçük yaşlarda yaşanılan olumsuz bir şey sebep oluyordur.

Bir psikolog bu konuda size yardımcı olabilir. (Kesin adını bilmiyorum ama sosyal fobi gibi terimler geçiyor)

Böyle cemiyet karşısına çıkmayalı uzun zaman olmuştu. Master eğimimde aldığım bir derste yapacağımız bir sunum ortalamamızı etkileyecekti. MS PP'de sunumu hazırladım, sıra bana geldi. Kürsüye çıktım, bütün sınıf bana bakıyordu. O an aklıma bir şey geldi: Bu benim hayattaki ilk sunumumdu. Daha önce sınıf huzuruna çıkıp, tahtada konu anlattım, kitap okudum, problem çözdüm ama hiç sunum yapmamıştım. Bilgisayar ekranına baktım, açılış sayfam görünüyordu. Sonra sınıfa baktım, yani hocama ve arkadaşlarıma, şunu dedim: 'Bu benim ilk sunumum'. Bu, beni epey rahatlattı.

Kendi sıramı beklerken, arkadaşların sunumlarını izliyorum. Benim sunumda bir eksiklik olduğunu görüyorum, kaynaklar kısmı yok, eklememişim sonuna böyle bir şey. Herkeste var, bende olmayacak, hay Allah, hocanın not kırması için haklı bir sebep gibi görünüyor. Dedim ki: 'Maalesef ki sunumuma kaynaklar bölümünü eklemeyi unutmuşum ama neyse kaynakların çıktıları yanımda. Size bunları vereyim, bir yandan sunumumu izlerken bir yandan da elden ele geçirerek göz atarsınız' Bunlar bilimsel dergilerde yayınlanan bazı makalelerin fotokopileri ve bilgisayar çıktılarıydı. (Bazıları pdf ortamında bulunmayacak kadar eski tarihli makalelere aitlerdi o yüzden ciltlerden fotokopileri alınmıştı) Hoca en arkada oturuyordu. Bunlardan ikisini alıp alamayacağını sorduğunda iyice rahatlamıştım.

Lisans eğitimimi İngilizce ders veren bir fakültede almadım. Yüksek lisans (master eğitimi) için ODTÜ'ye geldim. Yani burada anlattığım konuşmalar, İngilizce konuşmaların Türkçe'ye çevrilmiş halleri. Yaş, o zaman otuzun üzerinde. Yıllardır aktif olarak İngilizce kullanmamış bir insan için bu konuşmaları yapmak pek kolay gibi görünmüyor ama adrenalin midir yoksa dersin hocasının anlayışlı davranacağına güvenmem midir bilemem, konuşmuşum işte. Bir de sınıf çok gırgırdı, onu da belirteyim.
  • Paylaş
Bir tiyatro kursuna yazılman ve drama dersleri alman problemi çözmene yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
İnsanların seninle ilgili ne düşündüğüne veya düşüneceğine çok takılıyor olabilirsin. Bu geçmişinde bir kaç defa eleştiri almış olmandan ileri geliyor olabilir. Aile fertlerin veya akrabaların, arkadaşların bu durumda etkin rol oynamış olabilirler. Karşındakilerin hiçbirinin senden üstün olmadığını ve söylediklerinin her zaman kabul edilmesi gerekmediğini bilmelisin. Bu da kendinle barışmayı bir çözüm kapısı yapabilir diye düşünüyorum. Sen sensin. Ağzın burnun ses tonun düşüncelerin senin parçaların. Eğer onları sevmeyi denersen, bunun senin için problem olmaktan çıkabileceğine inanıyorum.
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, Bir de şuna göz atmakta fayda var diye düşünüyorum:
image-store.slidesharecdn.com/aeed38dc-e...

İyi akşamlar. Öncelikle bu durum size kaygı probleminden kaynaklanma ihtimali olduğunu gösteriyor. Bazı insanlar başlarına gelmeyen olayları ya bu durum benim başıma gelseydi ben ne yapardım diye kendilerini önceden bu durum hakkında düşünceye başlarlar bu bazı insanlarda olumsuz sonuç verirken bazılarında olumsuz sonuç çıkarabilir. Sizin 4. Sınıfta yaşadığınız olayda daha size bir sorumluluk yüklenmeden kendi kendinizi o durumda hayal edip olumsuz pekiştireç oluşturmuşsunuz o derse karşı. Ayrıca toplum önünde doğru düzgün ve takılmadan konuşmak eğitimle kazanılmanın yanında yetenekle alakalıdır. Herkes futbolda yıldız olamaz herkes haber spikeri olamaz ama herkes kendi alanıyla ilgili insanları bilgilendirme konusunda küçük sunum yaparken heyecana kapılır fakat tecrübeyle azalır. Sizinde yapacağınız belli bir süre bu korku ve heyecan uyarıcısı ile mücadele edip kazanmak ve saçmalayacağınızı düşündüğünüz konular da bilmiyorum diye bilmektir. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

447 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları