Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyi ve kötü doktor arasında fark nedir? Bir hastanın doktordan beklentileri nelerdir?

Hastalar arasında 'şu doktor çok iyiymiş... vs' konuşulan konuşmanın altında ne yatan sır nedir ?Düzenle
Her doktor mutlaka alanında belli bir bilgiye sahiptir ama iyi ve kötü doktor farkı, doktorların hastaya yaklaşımı ve tavrından kaynaklanır. Biliyorum çok yoğunsunuz, günde yüzlerce insanı muayene ediyorsunuz, bir sürü de manyakla karşılaşıyorsunuzdur (bütün mesleklerde olduğu gibi) ama lütfen hastalarla iletişiminizi biraz daha güçlendirin. Örneğin biz çok saçma sapan sorular sorabiliriz, gereksiz yere endişelenmiş olabiliriz ama bunun açıklamasını güzelce yapın sonra eve gidip Google'da kendimizi kaybedince ne aratırsak aratalım kanser çıkıyoruz. :)
  • Paylaş
Bu sorunuzun cevabı için yaşadığım bir vakayı anlatarak cevaplamaya çalışacağım.
başlayalım:

Olurda bir kene sizi ısıracak olursa korkmayın. Büyük ihtimalle zavallı hayvan size bir şey yapamayacaktır. Ancak siz mantıklı davranıp, tedbirli olursanız, işte o zaman sinirden ölme ihtimaliniz yüksek. Sabah sabah kan içmeye susamış zavallı keneyi kolumda görünce, kendime çeki düzen vermeden sağlık ocağına gidiyorum. Aile doktorumuz sağolsun bu işe karışmak istemeyip. Beni devlet hastanesine havale ediyor. Neymiş efendim, müdahale edecek aletleri yokmuş. İnsaf be 4-5 milyar para alıyorsunuz, besili piliç gibi görünmekten başka bir işe yaradığınız yok.

Her neyse sağlık ocağı çıkışında bana bakıp bakıp gülen gerizekalılara patlamadan edemiyorum.

_ yüzünüzdeki anlamsız gülüşü cahilliğinize borçlu olmuş olmasaydınız ağzınızı, burnunuzu dağıtırdım. Tabi bununla kalmayıp bir kaç üç nokta ( ... ) koymam gereken ifadelere de yer vermek zorunda kaldım. Araya doktor bey efendiler girmiş olmasaydılar büyük ihtimalle dayak yiyen ben olacaktım. Ve devlet hastanesindeyim. Doktor hanım; mavi gözlü, açık tenli oldukça güzel bir bayan. İnsan ne diyeceğini bilemiyor. :)

_ Efendim kolumda kene var. Yardımcı olur musunuz?

_ Şuraya geçin arkadaşlar yardımcı olacaklar.

Derken etrafım bir bilmiş ve bir çok bilmemiş tarafından çembere alınıp deneme tahtası niyetine kullanılıyorum.

_ çok bilmiş: bakınız arkadaşlar keneyi şöyle ağzından yakalayıp çekiyoruz. Yoksa kene içtiği kanı damara kusarsa ölümcül hastalıklara neden olacak mikropları kana bulaştırabilir.
Keneyi almaya çalışırken ilk seferde başarısız olan çok bilmiş, ben hata yaptım belkide çocuğun kanına çoktan mikrop bulaştı demeyip, hatasını kabullenmeyip ikinci bir girişim sonucunda keneyi çıkartmayı başardı. Ve etrafımdaki kalabalık azaldı. Kan örnekleri alınıyor ve kene efendi söylentilere göre taa ankara ya kadar incelenmek için yollanacakmış. Yalana bak hele.. Üç gün sonra sonuçları almak için hastaneye gittiğimde mikrobiyolog uzmanı bilmem ne hanımefendiyi ziyaret etmek zorunda kalıyorum. Önce tek bir kapıdan giriyorsunuz, sonra karşınıza iki kapı çıkıyor, hiç ummadığınız kapıya doğru yöneldiğinizde güzel mi güzel doktor hanımın tebessümüyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

_Efendim ben bir kene tarafından ısırıldım, size görünmemi istediler. Önce güzel bir gülümseme, sonra ağzından sinir bozucu cümleler sıralanıyor.

_İki hafta içerisinde, ateş, deri döküntüsü, idrarda kanama, makatta kanama, halsizlik ve ağrı olursa buraya gelin, sizden örnek alıp Ankara ya yollayacağız.

_ Peki tüm bu dediklerinizin olmaması için bir şey yapamaz mısınız?

_maalesef.

_ Güzel. İlkokul birinci sınıfa giden küçük kardeşimin çok kolay halledebileceği bir işle meşgulsünüz. Teşekkür ederim. ..

Kene ısırma vakalarında yapmanız gereken tek bir şey var bir devlet hastanesine giderek doğru bir şekilde keneyi çıkarmaktır. Ancak kene vakalaarında müdahale eden çalışanlar ne yazık ki durumun ehemmiyetinin farkında değillerdir. Ciddi bir sorumluluk gerektiren bir görev ne yazıkki baştan savma bir müdahaleyle ölümcül hastalıklarla sonuçlanmaktadır.''' . . . '''
  • Paylaş