Bilmek istediğin her şeye ulaş

İyileşme sürecinde hangi psikoterapi türü etkili değildir?

İyileşme sürecinden kastınız tam olarak nedir onu anlayamadım. Yani neyin iyileşmesinden bahsediyoruz?

Genel bir cevap verecek olursam, hangi psikoterapinin hangi durumda işlediğine dair pek çok görüş var. Son zamanlardaki yaygın görüşlerden biri ise kullanılan yönteme terapistin inancının ve terapist ile danışan arasındaki ilişkinin iyi oturmasının, hangi yöntemin kullanıldığından daha önemli olduğu yönünde.

Ancak, bilimsel olarak yoğun bir şekilde kanıtlanan bazı yaklaşımlar vardır. Örneğin bilişsel davranışçı terapilerin, depresyon, kaygı bozuklukları gibi rahatsızlıklarda etkili oldukları pek çok kez kanıtlanmıştır. EMDR terapisinin travma vakalarında etkili olduğu pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. Tabii bu, diğer terapilerin bu rahatsızlıklarda etkisiz oldukları anlamına gelmez. Aksine klinik deneyimler etkili olduklarını göstermektedir. Sadece bunlar hakkında yeterince araştırma verisi yoktur elimizde.

Özetlemek gerekirse, çok spesifik olarak belli rahatsızlıklar için geliştirilmiş terapiler hariç tutulmak kaydı ile ne yaptığını bilen, kullandığı yaklaşıma güvenen ve söz konusu sorun hakkında deneyimi olan bir terapist ile çalışılıyorsa hangi yaklaşımın kullanıldı, bence, çok ta önemli değil. Ancak başta da dediğim gibi bu konu ile ilgili pek çok görüş var, benimkisi bunlardan sadece biri.

  • Paylaş
Her metod kişiye ve soruna bağlı olarak etki gösterir.Yani bir psikolojik semptomu her yöntem tedavi edemez.Aynı şekilde her kişiye aynı yaklaşımda bulunmak da doğru olmayabilir.Kişinin ruh sağlığına,kişilik özellikleri,algı özelliklerine göre uzman tarafından doğru yöntem belirlenir.Bu nedenle şu tedavi etkilidir şu tedavi etkisizdir genellemesi yapılamaz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

478 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt