Bilmek istediğin her şeye ulaş

Mikro melek yatırımcı grubu kurabilirmiyiz? inploid üyeleri olarak İstanbul grubu, Ankara grubu, İzmir grubu vs. inploid melek yatırım grubu oluştursak ve beğendiğimiz bir projeyi hayata geçirsek nasıl olur?

Bü ülkede hiç bir şey çıkmaz...Neden derseniz size kendi konumdan bahsetmek isterim...

Yıl 2009 (20 yaşındayım );

Ben o seneler daha hem projem bakımından hemde yaş bakımından çok toyum ama gençliğin vermiş olduğu bu çoşku ile proje yapmak geliyor içimden koşturmak geliyordu.İnternetden edindiğim bilgiler doğrultusunda K.Maraş ilinde Tekmer ve Teknokent aramaya başladım.Ama bir süre sonra en yakın Tekmer Gaziantepde ,en yakın Teknoket ise Adanaydı.Bende bunun üzerine cebimde ne kadar para varsa aldırmadan kalktım Gaziantepe gittim.

Başvurmak için ön bilgi almaya başladım.Daha sonra önce bana sonra yaşımın vermiş olduğu durumdan bilgi verdiler ama 3-5 kelime yapalımda gönderelim tarzındaydı.Daha sonra bilgileri aldıktan sonra proje formunu çıkarttım ve tekrardan Gaziantepe gittim.Kurula bile gelmeden ön öleme elendim.Daha sonra projemi ve kendimi biraz daha zaman içerisinde geliştirmek istedim.

K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesine Tekmer açıldığını duydum.Yıl ( 2010 )

Bunun üzerine hemen Üniversiteye giderek yetkili hocalar ile görüştüm.Ama orada ki hocalarda sanki ağız birliği yaparcasına projemi kötülediler.Kötülemek ne kelime yerden yere vurdular ve onu geçtim içimde yanan bu ateşi söndürdüler.Ama yinede 3-5 kelimede olsa bilgileri öğrendim.Daha sonra şehrimizde Kosgeb'in açıldığını duydum.Aslında baya olmuş açılalı ama ben yeni duymuştum.Daha sonra hiç vakit kaybetmeden kalkıp Kosgebe gittim ve bilgi almak istedim.Yenilenen kanun ve ar-ge destekleri öğrendim.Ama yine yaşıma ve anlatmış olduğum projeme bakarak zaten ilk bakışta kaybettiğimi anladım.Artık içimden ne projemin arkasında durmak nede birşeyleri başarmak geliyordu içimden.Daha sonra inat ettim ve web sitelerinden Kosgeb ve projelerin nasıl alınacağına dair tüm bilgi,belge ve dökümanlara göz attım.Ha bu arada Dragons Den's'ede başvurdum.Hatta program içerisinde sunum yapan şirket sahiplerinin meillerini aklımdan sallamasyon ile şirketlerinin devamını getirerek meil attım.Sonunda olmuştu hemen hemen hepsinin meilini bulmuş ve yazışmalara başlamıştım.Ama yine birşey çıkmadı.Ya küçümsendim,ya projem çalındı yada gayeye bile alınmamıştım...

Ama adamlarda haklı şimdi.Milyonlarca dolar içerisinde yüzen bir kişi dönüpte yav bu çoçuğun on numara projesi var beki tutar demeleri beklenemezdi.Tutacak olsa da alır kendileri kurardı.Bende ne iştah kaldı ne ar-ge nede tutunacak bir dal kaldı.Ama o akşam bir filim izledim.Beni cesarete getirdi ve Kosgeb olayına tekrardan döndüm.Herkese açık olan bir kurum ve projesi olana veriyor.Belki şuan okan olabilirim ama projemi yaptığımda neden Okan Bey, olmayayım dedim.İki hafta boyunca kosgebe dair tüm evrakları satır satır okudum ve projemi tekrardan hazırlayıp kosgebe sundum.Aradan 3 hafta sonra kurula çağrıldığımı haber ettiler.
Şaşırdım heralde ya olumsuz oldu evraklarımı geri verecekler tekrardan yada bir soru işaretidir gittim.

İlk aşamayı kazandığımı ve kurula gireceğimi söylediler ve pazartesi günü hazır olmamu söylediler.Hafta sonu benim için hiç geçmedi.Ve kurul günü geldi çattı, benden önce bir başka projesi olan şirket vardı.Ben hariç 3 kişi daha vardı ve hepsi şirket olarak başvurmuştu.Hepsinin elinde sayfalar dolusu klasörler vardı ve yanlarında özel şirket danışmanları...

Bir an boşluğa düşmüş hissettim ve projemin olumsuz olacağı kanaatine varmıştım sanki. Daha sonra benden önce giren bir şirket 1 saat içerde kurula girmişti ve ona revizyon çıkmıştı.Adam resmen sudan çıkmış balık gibiydi.Elinde kaç sayfa olduğunu bilmiyorum ama bayağı kabarık dosya bulunuyordu.Daha sonra beni çağırdılar.İçeri girdim ve kendimi tanıttım, projem hakkında bilgiler verdim.Kurul üyeleri soruları arka arkaya soruyor bende hiç tereddütsüz cevaplıyordum.O an kendimi çok rahat hissetmiştim.Çünkü odaya projemin olumsuz sonuçlanacağı kaati bende doğmuş ve söyleyeceğim yanlış bir çümlenin olumsuz sonuç doğuracağı hiç umrumda değildi.Saygılıydım ama kelimelerim arkasında duran kendinden emin ve sanki proje bitmiş ve önlerine sermiş gibiydim.Ve sunumum bitmiş ve tüm cevapları almışlardı.Bana haftaya cevabı alacağımı söylediler.Normalde geçen projeler hemen onay yazısı veriliyordu.Bana hiç birşey verilmemişti.Ben çıktım ve yüzümde bir acı sonun gülümsemesi vardı.

Aradan bir hafta geçti ve ben gece geç saatlere kadar oturmuş internetden filmlere bakmış bilgilsayarda oyun oynayarak geçirmiştim.Sabah yani öğlen 12 gibi kalktım.Tam o anda bir telefon geldi.Telefonu açtığımda Kosgeb tarafından olduğunu ve projemin kabul edildiğini söylediler.Ben tamamen şaşırmıştım.Hemen kahvaltı bile yapmadan direk kosgebe gittim.Halen şaşkındım ve kosgeb müdürü beni tebrik etmişti.O kadar sevinmiştim ki onay yazımı alıp direk babamın yanına koşarak gitmek geldi içimden.Bana bundan sonra olacakları bildirdiler.Ama ben sevinçten açık konuşmak gerekir ise dinliyor gibi yapıyordum ama kafam başka yerlere uçmuştu.Daha sonra çıktım ve koşarak babamın yanına gittim.Sokağın ortası olabilir ama bu sevinç paha bilçilemezdi.Babama anllatım tüm olanları ve babamda çok sevinmişti.

Daha sonra aldığım projem %75'lik kısmını karşılıyordu.%25'Lik kısmı kalmıştı.Tekrardan Dragons Den's sunucularına meil attım.Sonuç ise cevap vermeyenler olduğu gibi cevap verenlerde pek yanaşmadı.Hatta bana daha önceki konuşmalarımda fikir veren sunucular bile bir şekilde geçiştirdi.Durmadan bankalardan kredi istedim ama veren olmadı.Hatta bir banka bana " sen çok temizsin git biraz kirlen gel ..." dedi.Yani kredi notum çıkmadı, sebebi ise daha önce ne kredi kartı kullanmış olmam nede kredi kullanmış olmamdan dolayıymış.Kredi kartı başvurusunda bulundum kabul birçok bankaya ama kabul edilmedi.Kefil aradım ama olan çıkmadı.Sonunda teyzem evini hipotek göstermek istedik ama bu seferde teyzemin evinin tapusunda problem çıktı.Zamanında evi yapan koperatif apartman projesinde hatalar üzerie hatarı olduğundan eksper bu sorun giderilmeden onaylamam dedi.

Daha sonra bıkmadım ve bırakmadım.Bölgemizde birçok fabrika vardı ve bunlara şirketin %20-30'unu satarım diye düşündüm ve fabrika fabrika gezdim.Herkes dinledi beni tebrik etti sonra benim bölümüm değil , benim alanım değil, benim tarzım değil vs... salladılar.

Sonuç mu ?....

Sonuc halen bir melek yatırımcı , banka kredisi vs arıyorum ama bu gidişle artık bende pes diyeceğim günün gelmesini bekler oldum sanırım....

" Bir projen varsa , birde maddi durumu olan dayın olmalı..." aksi takdirde dünyanın en mükemmel projeside sende olsa, çölün ortasında ferrarisi olan bir hiçten başka brşeye benzemessin.

Diyeceğim şu ki Özcan Bey, Bence siz melek yatırımcı ağı kurmaktan çok, parası olanlara melek yatırımcılığı ögreten bir ağ kursanız bence daha çok işe yarar ülkemizde... :))
 • Paylaş
4

Okan Tambay, Haa birde kendi kazancımla kendim ekip kurup yapmaya kalktım bu seferde dolandırıldım...Parayı aldı istediğim yazılımı yazmak bir yana yanından bile geçmedi...

Özcan Karaçam, senin sorunun ne biliyormusun.? sen başkalarının hayır olmaz dediklerine inanmışsın.

sen 1 proje için uğraşmışsın ben tam 41 proje için uğraştım ve uğraşmayada devam ediyorum.

benim yaşadıklarımı çoğu insan hayal bile edemez.

olmaz denilen red edilen kaç projem olduğunu ben bile hatırlmıyorum desem yalan olmaz ama piyasada kullanılan çok büyük kapsamlı sistemler hep benim girişimden sonra çıktı.

ama ben ne yaptım sistemi dahada geliştirdim ve karışık bir yapıda taslakladım ve onu anlaya bilmek için sistemin bir bütününe bakmak lazım ama burada da yazılı olmayan taslaklar var.

onlar olmadan sistem tam oturuyor.

sana sadece şu nu söyleyeyim 100.Milyon$ masrafa kurulan süper bilgisayar sistemlerinden dünyada kullanan 3 yer var ABD ordusu, ABD hava tahmin dairesi birde bir ünüversite bünyasinde.

çünkü normalde süper bilgisayara gerek yok çünkü onun işleyeceği sistem yok.

benim hazırladım bir projenin alt yapısında 8 adet süper bilgisayar kullanılacak.

ve bu sadece başlangış.

diyeceksinki dünya 3 tane kullanırken sen 8 adet sistemi ne yapacaksın.

işte o proje bunu kullanmak zorunda ve dünya artık başka bir yer olacak.

parayı nasıl bulacaksın dersen yapılacak 1 projenin yıllık net kar hedefi 2,5 Milyar$ ve bu projeye başlaya bilecek duruma geldim.

sadece 1 çalışmam kaldı 15 gün sonra bunu ilk aşaması devreye girecek.

sana tavsiyem hiç bir zaman pes etme vaz geçme.

ben geçmedim ve dünyanın en gelişmiş sistemlerene sahibim siz sadece bunu bilmiyorsunuz ama yakında duyacak, görecek ve hissedeceksiniz.

Gökhan Çancılar, Proje hakkında bir bilgim yok, fikrim de olamaz dolayısıyla. Acaba bu kadar yol denerken projeyi gözden geçirdiniz mi? Bu kadar insan neden yanaşmamış desteğe ya da krediye? Proje kötü demiyorum ama yatırımcıların ve destek veren kuruluşların istediklerini vermiyor olabilir.

Proje güzel olmasının yanında ekip de önemlidir. Proje sahibinin vizyonu, düşünceleri, olaya ne kadar gerçekçi baktığı da önemlidir. Mesela KOSGEB'e gittim ben birkaç projeden bahsettim adamlar çok beğendi, girişimcilik eğitimi için erken sıra ayarlamaya çalıştılar, ismimi verdiler ama ben gitmedim. Hastalıklarım var ve tekrar düşününce biraz daha olgunlaşmayı bekliyorum.

Ama bu adamların beni alkışlamaları da önemli değil. En son kurula girip girişiminizi anlatıyorsunuz, iş planınızı sunuyorsunuz. Bu insanlar teknoloji uzmanları değiller. Bunları etkilemek farklı bir şey. Sonunda da kredi almak, işe başlamak daha başlangıç. Ya işler yolunda gitmezse? Finansman nasıl sağlayabilirsiniz gibi gibi.

Bizimkiler böyle Zuckerberg gibi genç ve teknolojik adamları sevmiyor. Devlet için konuşuyorum. Aynı zamanda girişimcilik, yönetim, finansman gibi özellikleri de istiyorlar. Yani hayal değil, gerçek istiyorlar.

Diğer tohum yatırımcıları da az çok takip ediyoruz. Pek kayda değer bir fayda görmedim ben. Toplantılar, seminerler, kamplar falan. Kurumsal ağızlar var hep. Benim de projelerim var ve ben bunları belli olgunluğa getirmeye çalışacağım. Proje en azından beta yayınında olursa buna melek yatırımcı değil, yatırımcı denir.

Eski Inploider, ben hangi filmi seyrettiğini merak ettim

Bunun yerine altın günü yapalım
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Yorumunu beğenmemin sebebi altın dolar gibi toplu para alma günlerini seviyor olmam:)) Güven zinciri nasıl oluşturulur bilmem fakat oluşturulduğu taktirde insanların sıranın kendisine gelmesi için yıllarca bekleyebileceği garanti birikmiş para havuzuna girmek isteyeceğidir. Severiz kısacası altın günlerini. Konu başlığına gelince; önce projeyi okumak götürü-getiri dengesini kurmak lazım.

Ilk önce aslnda her şehirde bir kişi deseki "ben ... şehrinin gönüllü mikro melek grubu temsilcisiyim" her şehirdeki bağlantıları internet üzerinden organize edebilir.
her şehirde bir kişi demek 81 kişi demek.
bu kişilerin en az 10 arkadaşı olarak 810 kişi oluşur.
benim bahsettiğim hemen para ver değil bir proje hayata geçimek için para en sonraki olay.
amaç sistemin ciddi olduğunu göstermek.
en az 1.000 kişilik bir grup kurulduğunda ve yapılan masrafı 1.000 kişiye bölündüğünde küsürat sayılacak miltarlar ile projeler hayata geçer.
İnploid 150.000TL yatırım aldı.
150.000TL 1.000 kişiye bölündüğünde kişi başı 150TL düşecek.
projesine finansman arayan 3.000 kişi var.
3.000 kişi olarak hesapladığında 450.000TL finansman olur.
her ay en az 5 proje hayata geçer ve bu proje yatırımı geri dönüşü ile daha çok proje hayata geçirilir.

Ekleme: Bu biraz saadet zincirine benzemiş sanki =)
 • Paylaş
1

Ozan Ümekkan, Ekleme: Bu biraz saadet zincirine benzemiş sanki =)

Ben böyle bir oluşumda olmak isterim . eğer ciddi düşünürseniz ulaşırsanız sevinirim
 • Paylaş
Malesef toplumumuzu çok dolandırdılar :( Ama bu böyle de gidecek değil, 1997 yılında okuduğum bir kitap vardı ve o yıllarda dünyanın her yerinde bulunan Çin'lilerin dahil olduğu ağdan bahsediyordu, O yılın rakamından bahsedeyim 50.000.000 Çinli. Çin'in başarısı bana göre o ağdan geldi. Bizim ağımız neden olmasın...
 • Paylaş
1

Erkan Karaca, Dolandırılma hikayeleri artık çok geride kaldı. Yatırımcılar da bilinçli ve işe hakim oluyorlar artık.

Bunun böyle bölgesel ve oline olması nedeniyle ilgi çekmeyecektir kanaatindeyim. Bunun merkezi ve koordine bir şekilde yapılması gerekir. Yoksa 100 TL ondan 40 TL bundan tarzı bir yere varılmaz. Ama projesi olanların birbirlerine destek olacağı bir grup kurulabilir. Programcı grafik tasarımcıya ihtiyaç duyar, ondan bu desteği alır, isterlerse ortak olurlar gibi. Bu şekilde resmiyet olmadan kimse 3. 000 - 5. 000 TL de vermez. Verse de nasıl güvenebilir? Özellikle aynı ve yakın şehirlerden insanlar teknoloji ve know - how paylaşımında bulunabilirler.

Bir de melek yatırımcı arayarak bu iş olmaz. Benim hiç param yok, ama fikrim var yaklaşımı yanlış. Girişimciliğin en önemli olgusu "RİSK"tir. Bir şeyleri riske etmelisiniz. Girişimcilik ruhuna aykırı bir durum bu. Evinize ipotek yaptırın, babanız üzerinden kredi çekin vs... Ne kadar kolay söyleniyor değil mi? Peki işler yolunda gitmezse? Zaten herkesin düşünüp az kişinin yapması bu yüzdendir.
 • Paylaş
Güzel bir düşünce. Yatırımcı olarak değil belki ama diğer tüm bölümlerde böyle bir oluşumun içinde olmak isterim.
 • Paylaş
1

Özcan Karaçam, bir site var ABD,de projene yatırımcı arıyorsun ama büyük yatırımcı değil biri diyor ben 5$ vereceğim biri diyor ben 15$ vereceğim %100 proje bedeli dolduğunda proje destekleniyor.
bu sitede bir sürü yazılımcı var gönüllü olarak destek sağlanır güzel bir site hazırlanır proje web tabanlı hayatta geçer.
5.000$ ver dediğinde çoğu kişi veremez ama 5$ herkes kolayca verebilir.
gelir olarakda bir ürün satılır örnek çep telefonu/kontör zaten alıyorsunuz bunun karı ile gelir otomatik olarak oluşur.

Startup Weekend gibi bir oluşum kurulabilir mesela. Her ay başka bir şehirde gibi fakat inploid yaparmı? Kendisi 2 senelik girişim olan bir grubun diğer girişimciler için etkinlikler düzenlemesi gereksiz gibi duruyor şu aşamada, tabi bu benim düşüncem. 
 • Paylaş
Hemen balııklama ve sazanlama atlarım yani...
 • Paylaş
Bir elin nesi var İki elin sesi var.
Bizde destekleyen yok ayrıca inanmayan cok.
Valla hocam hikayeni sıkılmadan okudum başından çok şey geçmiş ama sonunda bir yerden de olsa başlamışsn herkesin başından bu tip projeler var fakat maddi açıdan başlayamıyoruz. Dediğin gibi herkes 5.000 $ veremez ama 5 $ verebilir. Bende varım 
 • Paylaş
Şu an benzer bir yapı var aslında; projemefon.com adresinden inceleyebilirsiniz.
 • Paylaş
2

Özcan Karaçam, ben daha önce bu projeyi inceledim,Projemefon projesi ihtiyaca cevap verebilecek bir proje gibi görünmüyor, basit ve hobi amaçlı projeler destekleniyor ama ben İnplodi kuracağım 150.000TL yatırıma ihtiyacım var deseydiniz destek sağlayamazdınız.

Özcan Karaçam, projemefon.com sadece hobi amaçlı kurumsal tabandan oluşmayan bir proje desteği.

kabul ettiği projeleri inceleyebilirsiniz.

boş vaktiniz varsa hoş vakit geçirebilirsiniz kurumsal bir projeye destek sağlayamazsınız.

bunun için hazırlanmış kurumsal bir proje var başlamayı bekliyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3399 Görüntülenme21 Takipçi12 Yanıt