Bilmek istediğin her şeye ulaş

Japonlar ve Çinliler arasındaki farklar ve benzerlikler nelerdir?

Fiziksel özellikler
Aslında Avrupalı ve Amerikalı kişiler Çinli ve Japonların dış görünüşlerinin tamamen aynı olduğunu düşünürler. Ancak Asyalılar için durum daha farklı, onlar çekik gözlü birinin Japon mu Çinli mi yoksa Koreli mi olduğunu kolayca ayırt edebiliyorlar.

Japonlar

Bu resim farklı ırklardan benzer dış görünüşe sahip bayanları göstermektedir. Resimdeki kişiler soldan sağa Çinli,Koreli ve Japondur. Bakıldığı zaman en büyük fark ten renklerinde olduğu görülmektedir. Genel olarak bakıldığında Çinliler Japonlardan daha uzundur ve Japonlar bakıldığı zaman daha tıknaz ve gürbüz dururlar. Çinlilerin saçları ve kaşları daha seyrektir Japonlara göre. Japonların gözleri birbirine daha yakındır.Çinlilerin gözleri ise daha çekiktir. Yüz ifadelerine bakıldığı zaman Japonlar pozitif,kibirli ve dogmatik dururken Çinliler durgun, kibar ve rahat dururlar. Japonlar dik ve sert bir şekilde yürürken Çinliler ise rahat ve bazen ayaklarını yere sürüyerek yürürler.

Japonlar

Coğrafya ve Nüfus
Japonya bir Doğu Asya'da bir ada ülkesidir ve 3000 tane adadan oluşur. Çin'in toprakları ise Japonya'ya göre oldukça büyüktür. Çin halkı 1 milyar 340 milyon nüfusa sahipken Japonya 130 milyon nüfusa sahiptir. İki ülke de metrekareye düşen insan sayısı bakımından dünyada en üst sıradadırlar.

Japonlar

Dil
Her iki ülke de Kanji alfabesini kullanır ancak dilleri birbirinden oldukça farklıdır. Çinliler Çin-Tibet dil ailesini kullanırken Japonlar Ural-Altay dil ailesini kullanmaktadırlar. Çince ve Japonca her ikisi de dünya da önemli bir yere sahiptir ve oldukça yaygındırlar. Çince şu an dünya üzerinde en çok konuşulan dildir. Her beş kişiden birinin Çince bildiği tahmin edilmektedir.
Japonlar

Kültür
Her iki halk da geleneklerine oldukça bağlı yetişirler. Hem Çinliler'de hem Japonlar'da aile,gelenek ve onur oldukça önemlidir ve saygı duyulur. Her iki ülkenin mutfakları da birbirine benzerlik gösterir. Pirinç her iki mutfakta da ana besin maddesidir. Chow Mein ve Noodle Çin mutfağı ile özdeşleşmişken Sushi ve Sashimi Japon mutfağının ürünleridir. Japonlar'da deniz ürünleri oldukça popülerdir ancak Çinliler'in menüsü oldukça geniştir. Çinliler yağı ve ızgara ürünlerini sık kullanırlar.

Din
Japonlarda en yaygın dinler Shintoizm ve Budizm dinlerdir. Japonya'da yaklaşık 250 bin Hristiyan bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nde ise halkın yarısı Budisttir. Budizmden sonra en yaygın din Taoculuk'tur. Bir çok Tao dinine inanan kişi aynı zamanda Budizm dinine de inanmaktadır. Çin'de 30 milyon Müslüman 50 milyon Hristiyan bulunmaktadır. Halkın %14 ise herhangi bir dine inanmadığını belirtmişlerdir.
  • Paylaş
İkinci dünya savaşı sırasında Amerikan ordusunun düşmanlarını ayırt edebilmesi için hazırlanan çizgi roman şeklindeki resimli kitapçıkta bir Çinli ve Japonu nasıl ayırt edebileceğiniz öğretiliyor. Kitaba göre Çinlilerin teni donuk bronz renkli, Japonlarınki ise limon sarısına daha yakın olarak tarif ediliyor.
Sizin de bildiğiniz gibi Asyalıların gözleri Avrupalılarınkine göre oldukça çekik.
Anatomik farklılıklara gelince; eğer uzun boylu ve çekik gözlü birisi varsa bilin ki o bir Çinli, Eğer biraz daha kısa boylu ve yapılı ise Japon olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Farklılıklar tabiki de bununla sınırlı değil. Ağız ve yüz yapısından ayak yapılarına kadar birçok farklılık var.
Kitap gün ışığına çıktıktan 60 küsür yıl sonra tanımlamalarla ırkçılık yapıldığı gerekçesi ile birçok bölümü sansürlendi ve internetten kaldırıldı.
Kitap tabiki bu konuyu biraz daha bilimsel olarak almış ve kitabın ilk sayfasında da sadece askeri personelin kullanması için hazırlanmıştır şeklinde bir not bulunuyor. 75 sayfa olarak hazırlanmış kitabın küçük bir bölümünü Bir japonu nasıl tanırsınız? Kitapçığının internet sitesinde bulabilirsiniz.
Bunun dışında ayırt etmek istediğiniz kişinin boynuna da bakabilirsiniz. Japonlarınkinde fotoğraf makinası asılı oluyor Japonlar
Ünlülerden örnek vermek gerekirse Jackie Chan tam bir Çinli, Kitano ise bir Japon.
Buarada kendinize çok güveniyorsanız, vaktiniz de bolsa Hepsi aynı görünüyor isimli bu testle (kayıt olduktan sonra) Japonları, Çinlileri ve Korelileri birbirinden ayırma yeteneklerinizi test edebilirsiniz.
  • Paylaş
BİRİNDEN 1,5 MİLYAR VAR DİĞERİNDEN 127 MİLYON
  • Paylaş
Ten rengi,
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

31411 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları