Bilmek istediğin her şeye ulaş

Japonya 130 milyon nüfusla; bizim toprakların yarısı olan toprağıyla 4 trilyon $ üretiyor. Bu üretim İngiltere, Fransa ve Almanya'nın toplamı kadardır. Bu nasıl oluyor da oluyor?

2. dünya savaşından sonra japonyanın ordu kurması yasaklandı. ordu çok büyük bir tüketim gücü. düşünün sadece pkk terörü için 30 yılda 100 milar dolar maddi kayıp var buna manevi kayıpları eklediğimizde rakkamın nerelere geleceği belli bile olmaz ayrıca sadece terör yatırımı bu birde ulusal güvenlik var tabii ağır silahlar ve pahalı teknoloji için harcanan parada çok ama çok fazla. işte bu giderler 2.dünya savaşından sonra japonya da yok doğal olarak bu kadar büyük para teknolojiye ve insan eğitimine gidiyor ve gelişmişlik arkasından geliyor.
  • Paylaş

Dönemin Başbakanı Turgut Özal zamanında gerçekleşmiş bir olay şöyle anlatılır:

Japon eğitim uzmanları gelmiş ve ülkemizin eğitim sistemini incelemiş, Özal'ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunu söylemişlerdi: "Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!" Turgut Özal'ın "Nasıl?" sorusu üzerine şunu anlatmışlardı: "Biz Japonya'da okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi'ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir deriz ki:

Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip çıkmazsanız sonunuz böyle olur."

Bürokratlardan biri atılır: "Ama bizim Hiroşima'mız yok ki!"

Japon uzmanın cevabı tokat gibidir:

"Sizin Çanakkale'niz on Hiroşima eder!"

  • Paylaş
Gözden kaçan bir noktadan bahsedeceğim. II.Dünya Savaşında mağlup olan devletlere diğer devletlerden çok büyük yardımlar geldi. Dünya Bankası ve IMF savaştan hemen sonra kurulan iki kuruluştur,biri kısa vadeli diğeri uzun vadeli fonlamayı sağladılar. Marshall yardımları da bu sürecin en etkili desteklerinden biridir. Kurtuluş savaşımızdan sonra başlattığımız büyük hamle gibi onlar tek başlarına başaramadılar ama verilen bu şansı iyi değerlendirdiler.
  • Paylaş

gerçek şu ki, adamlar gençlerini iyi eğitiyorlar. tarihini gerçek olarak anlatıyorlar. bizde halen daha çocuklarımıza yalan tarih öğretiyoruz. geçmişimizi öğretmiyoruz. geçmişini bilemeyen bir toplum güçlü olamaz. motivasyonu sıfırlıyorsunuz. haliyle motivasyon olmayınca bir hedef kalmıyor ki. her okula ''mustafa kemal' büstü koyup, ' sarı saçı,mavi gözünü' şiirleştirmekle olmuyor. bizim geçmişimiz iyi öğretilse başlı başına bir motivasyon.bir hedef oluşur. kendi sınırları içine adeta hapsedilmiş bir cumhuriyet ,ancak ve ancak düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürer. dünya'da söz sahibi olmak tankla,tüfekle olmuyor. bir vizyonunuz ,misyonunuz olması gerekiyor. siyasi bir nüfus alanı oluşturmanız gerekiyor. bu bizde var. bu doğrultuda devam edersek, japonya'yı da geçeriz. emin olun. bri düşünün,darbe zihniyeti bizi ne hallere getirdi?? bu milleti yıllarca süründüren yapılan bütün darbelerdi.

  • Paylaş
4

Hakan, Evet aynen öyle,bustu koymakla kalmamalı, koca bir milleti köhnemiş, çağa uyum sağlayamayan, bir aile sömürgesi olmaktan kurtarıp bağımsız,özgür, medeni,güçlü yaptığını anlatırken bunun yanında o fikirleri ileri götürecek özgür çocuklar yetismeli. Ama maalesef öyle kafadaki şimdikiler 13 yaşında gelin ve çırak yetiştirmek için kanun çıkardılar.

Selman Kurtal, türkiye aslında bir devlet olamadı 80 yıldır. türkiye cumhuriyeti şimdi kuruldu. sömürge yıllar sonra asıl şimdi bitti. gözün aydın. not ediniz. tarihi de lise kitaplarından takip etmemenizi salık verebirim ancak. yalan tarih yıllarca bu millete yutturuldu. halife abdulmecid ve abdulhamid han dönemlerini iyi incelemenizi tavsiye edebilirim. bu dönemleri iyi bilmeyen hiçbir türk,hiçbir dünya vatandaşı dünyamızın yaşadığı problemlere,türkiyenin yaşadığı problemlere vakıf olamaz. TARİHİ İDEOLOGLARIN AĞZINDAN ,KALEMLERİNDEN TAKİP EDECEK KADAR ASLA HAFİFE ALMA. Tarihi bilinçli olarak saptıran nice onursuz insanlar gördü bu millet. size kısa bir özet videosu göndermek isterim,en basitinden.


o yüzden tarihimizi bilmek çok önemli. LÜTFEN TARİHİ ,ÖNYARGISIZ VE İYİ NİYETLE ARAŞTIRINIZ.
şu anki operasyonu yapan (ergenekon,balyoz davaları) HÜKÜMET ÖTESİ ,milli hassasiyetli bir güç. hükümete tevdi edilen cesaretli bir duruş sergilemesi.
sıra yabancı sermaye güdümündeki ismi türk ama kendisi türk olmayan ,tamamen yabancı sermaye güdümünde olan işadamı zannedilen (sermayesinin yüzde 10'u ile bile iş yapmayan) ,asıl parayı yıllardır yaptıkları gibi devletten aldıklarını devlete satarak tefecilik yaparak kazanan kişilerde.
YILLARDIR BU MİLLETE OYNANAN OYUNLARI GÖRÜN ARTIK. sonra kendinize bir daha asla 'neden japonya gibi olamıyoruz'' diye sormayacaksınız.
RAHAT OLUNUZ... YILLAR GEÇTİKTEN SONRA , BU HÜKÜMETİN HAKKINI DA EMİNİM Kİ TESLİM EDECEKSİNİZ. BUNU siyasi polemik yapmak için söylemiyorum.

Selman Kurtal, 1982'de önemli emekli paşalardan birisi bir açıklama yaptı AJANSLARA. açıklaması şuydu. ''TÜRKİYE ,TÜRKLER TARAFINDAN YÖNETİLMİYOR''.. BU ANLAYAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR AÇIKLAMADIR. benden de bu kadar.

Hakan, Diğer rant ve kadro hükümetlerinden hiç bir farkı yok, yaptıkları işlerin hiç bir faydasını görmedim 10 yıldır, aynı tüm sağcı partiler gibi sadece para üretip yancilarini ve yandaşlarını mamur ettiler, gözümüze soka soka bir günde kanun çıkararak hiç bir dönemde görülmeyen rahatlıkla işlerini yürütüller. Tarih ve Türk halkı üç beş tarihçinin saçmalığı ile kör olmaz rahat olun osmanlı sultasindan kurtulmuş olmak yeteri kadar büyük heyecan ve özgürlük, ve bunu da Atatürk ve arkadaşları ile osmanliya yeter diyen o kurtuluş dönemi insanlarına borçluyuz .

Yıllar sonrada hakkımı bu hükümete helal etmeyeceğim. son söz olarak bunu söyleyim bende.

Çalışıyorlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

971 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt