Bilmek istediğin her şeye ulaş

Java ile yazılmış bir library .Net ortamına dahil edilip kullanılabilir mi?

Sanal olarak çalıştırılabilir. IKVM isimli üçüncü parti bir kütüphane sayesinde, Java kütüphaneleri .NET derlemesine wrap edilebilmekte, wrap işlemi sonrasında elde edilen .net kütüphanesi sayesinde arka planda gerçek Java kütüphanesindeki işlemler JVM üzerinden sanal olarak çağırılabilmektedir. Başlangıçta çalışır hale getirebilmek için biraz uğraştırıyor, ancak sonuç güzel: ikvm.net/
  • Paylaş
Kullanılabilir, zira Java platform bağımsız bir dildir.
.NET derleyicisinin sadece .NET platformunda bulunan dillere desteği vardır, ancak Java'nın platform bağımsız olması sebebi ile kullanılabilir. 

Desteklenen dillerin bir listesi için buraya bakabilirsin: dotnetpowered.com/languages.aspx
veya startvbdotnet.com/dotnet/languages.aspx 
  • Paylaş
1

Emre Sebat, Merhaba,
Java platform bağımsız bir dil değildir, ya da şöyle diyelim runtime yüklü olan her platformda çalışır.
Bu şekilde bakarsak Mono projesi sayesinde .NET uygulamaları Unix sistemlerde de çalışaibliyor, bu anlamda pek farkları yok demektir, yani olay runtime olup olmaması .

Evet ve hayır.
Açayım biraz. Eğer çok özel bir library elinde ise ve aynı işlevi yapan bir library .NET ortamında mevcut değil ise, dolaylı yollarla bu sağlanabilir. Tam olarak .NET ortamında olmasa da böyle bir kullanım yaptım. Ama çok tercih edilen, doğru bir yöntem değil bu. Zaten genel olarak Java ortamında hazırlanan bir library'nin .NET ortamında eşleniği çok büyük ihtimalle vardır.
  • Paylaş
1
Java uygulamaları, kütüphaneler de dahil olmak üzere, JVM üzerinden çalışmak zorundadırlar. Geliştirilmiş çok sofistike bir yöntem yoksa bana pek mümkün görünmüyor açıkçası.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1303 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt