Bilmek istediğin her şeye ulaş

Java ve C#'ın kod yapısı bakımından bir kopyalama olduğunu düşünmekteyim sizce yanılıyor muyum?

Java ve C# ile yazılım gerçekleştirenler aradaki farkı azda olsa bilirler.. Bu iki yapı birbirlerine çok benzer.. Nedense yıllardır c# javadan daha iyi olduğu vurgulanmakta fakat kod yapıları neredeyse aynı. Yıllar önce java desteğini çeken microsoft sizce javanın devasa büyümesinden mi korktu? ve aynısını yaratıp daha üstün yanlarını mı üretti..Düzenle
Aslında yanılmıyorsun.
C# Java'dan çok daha sonra ortaya çıktı ve C/C++'dan ve Javadan pek çok özelliği miras aldı. Java'nın ve C#'ın atasının C olduğunu düşündüğümüzde C#'ın Java'ya benzemesinin yadırganacak bir yanı yok bence. Atası C olan pek çok dil var bu şekilde.
Ben Java ile kısa bir süre uğraştım ve çok basit anahtar kelime farkları ile neredeyse bire bir aynı diller.
Diller arasındaki benzerlik hepsinde var. Ruby ve Python'a baktığınızda çok benzer olduklarını görürsünüz. Biraz bu dillerle ilgili okuma yaptığınızda bu dilleri tasarlayanların etkilendikleri dillerin ortak olduğunu ve benzer problemleri geliştirmek için yeni bir dil tasarladıklarını görürsünüz.

Microsoft'a bakınca karşımızda kar amacı güden ticari faaliyetleri olan bir şirket var ve teknoloji üretimini ne kadar bağımsız gerçekleştirirse bana göre varlığını o kadar daha iyi açıklar.
Kendi işletim sistemi için geliştireceği ürünleri kendi diliyle kendi kütüphaneleri ile geliştiriyor olması bir başarıdır ve bunun sürekli geliştiğini de gözlemliyoruz.

C#'ın gelişimi gerçekten çok başarılı ve geliştiricilerin hayatını her geçen gün daha da kolaylaştırıyor. Defalarca denememe rağmen Java'yla her uğraştığımda koşa koşa . NET'e geri döndüm. C# Java çok benzer olsalar da framework ve geliştirme ortamı tercihleri ve kaliteyi daha çok belirliyor.
  • Paylaş
Alında her şey c++ ile başladı. Aslında nesne yönelimli diller o dönemde de vardı ama C programlama dilinin popülerliği Nesne Yönelimi Desteği eklenince popüler oldu. Java'nın da amacı yeni bir dil yaratmak değildi. JVM sayesinde bir kere yaz, tüm platformlarda çalışsın mantığı vardı.

Aslında .NET platformu da bu amaçla oluşturuldu. C++ dan farkları şu; ikisi de bir ara koda dönüştürme ve çalıştırma mantığı güdüyor. Yani ara kod hangi işletim sistemi ise ona göre çalışmak üzere hazırlanıyor.

Java'nın sloganı yanılmıyorsam "tost makinesi veya buzdolabı için bile Java ile program yazabilirsiniz" tarzı bir şeydi. PHP keza OOP mantığını Java'dan aldı. C# ise hepsinin iyi yönlerini aldı ve bir dil oluşturdu. Ama .NET platformunda şu var; Visual Basic .NET ile yazılan bir sınıf C# ile de kullanılabiliyor. Ama gel gelelim platformlar arası uyumda .NET eksik kaldı. Mono'nun bile doğru dürüst çalışmadığını duymuştum.

Burada "kopyalamak" terimi yanlış anlaşılabilir. Kopyalamak farklı bir şeydir, alıntı yapmak farklı bir şeydir. Bir şey güzel çalışıyorsa, onu siz de ürününüze koymak istersiniz. Ama C# yani .NET platformu bir dili kopyalamaktan fazlasını yaptı veya düşündü diyelim.
  • Paylaş
Emre Kıyak (@emrekiyak) adlı arkadaşımız C# tarafını tuttuğunu söyleyebiliriz. Java 1995 senelerinde oldukça popülerleşmeye başladı. Microsoft bundan geri kalırmı peki Hayır! C++ gücünden, Java nın esnekliğinden bir parça aldı. Ama hedef sizce yenilikçi bir dil mi çıkarmaktı? Bu düşündürür. Javaya rakip olmak için çıkmış bir dilden ne beklersinizki!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

515 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt