Bilmek istediğin her şeye ulaş

JavaScript dili üzerinde uzmanlaşan kişiler yazılım sektörünün hangi kısımlarında iş bulabilir?

Su an is bulabildikleri kisimlarda aynen devam eder.
  • Nodejs ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde web onyuz veya arkauc yazilimci,
  • Node-webkit ve benzeri teknolojilerin kullanildigi sirketlerde masaustu yazilimci,
  • Web onyuz yazilimci,
  • Meteor gibi teknolojilerin kullanildigi yerlerde her noktada,

calisabilir.

Bir arkadas yorumunda 5 yil sonra Javascript'i oldurmus. Cok yanlis bir dusunce. Neredeyse 40 yasindaki C ve C++ hicbir yere gitmedigi gibi, Javascript de hicbir yere gitmiyor. Aksine su an tum platformlari ele gecirmis durumda.

Yalniz sunu belirtmek lazim. Javascript dili uzerinde uzmanlasmak tek basina birsey ifade etmez. Etrafindaki teknolojileri de ogrenmelisin. Nodejs/IoJS, Express, Mongodb, Meteor gibi teknolojilere de asinalik kazanmalisin. Bu suna benziyor. Turkce dilbigilsinde uzmansin, Turkiye'de yasiyorsun. Mesleki anlamda hareket alanin cok kisitli olur. Ama mesela sive ve lehceleri de biliyorsan secebilecegin meslekler bir anda cesitlenir, calisabilecegin yerlerin sayisi artar. Tesbihte hata olmaz.
  • Paylaş
1
Frontend ve backend developer olarak iş dünyasında kendisine yer edinebilir. Javascript son 2 yılda inanılmaz bir popülarite kazanmış durumda. Yeni çıkan JS tabanlı MVC frameworkler (React, Angular, Backbone, ...) ve NodeJS'in artık çekinmeden kullanılması JavaScript dilini bilen developerlara geniş bir yelpazede iş imkanı sunuyor.

Stackoverflow kariyer sayfasındaki iş ilanlarına bakıp bilgi edinebilirsiniz:

NodeJS:careers.stackoverflow.com/jobs? SearchTe...
AngularJS:careers.stackoverflow.com/jobs? SearchTe...
React:careers.stackoverflow.com/jobs? searchTe. . .
  • Paylaş
Arayüz geliştirici olarak olabilir. Node.js gibi yapılarla sunucu tarafında da çalışabilirler.
  • Paylaş
İlginç bir şekilde MongoDB NoSQL veritabanı teknolojisindeki sorgular MongoDB'nin özelleşmiş JavaScript lehçesi ile yazılıyor. Dolayısıyla bir data science uygulaması tamamen JavaScript ile yazılabilir.
  • Paylaş
İnternet ile ilgili (mobil veya değil) her alanda javascript mecburi dil. Sunucu tarafında C# yerine PHP, PHP yerine Ruby kullanabilirsin (node.js ile birlikte javascript'i de kullanabilirsin) ama istemci tarafında programlama dili javascript başka seçenek yok (java applet ve flash actionscript vardı ama onlarda gözden düştü sırayla). Yani internete ilgili her yazdığın javascript'te bulaşmak zorunda
  • Paylaş
Javascript'in kesinlikle geleceği parlak. Son yıllarda v8 motoru üzerine kurulan node.js gibi ara katmanlarla muazzam bir komün oluştu o backend'de. Mesela son duyrulan react-native ile de mobilde de adından söz ettirecek. Ben 6-7 yıl sonra tüm bunların javascript'de birleşeceğini düşünüyorum. Çünkü gördüğüm net birşey varsa şudur. Çevresinde insanlar toplanmışsa en berbat proje ible iyiye döndürülebilir. Javascript'i herkes biliyor. O yüzden çok fazla destek bulacak bana göre. Kesinlikle yatırım yapılmaya değer.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

240 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt