Bilmek istediğin her şeye ulaş

JavaScript dilinin temel kodları nereden öğrenilebilir?

Örneğin; Math.random(); özelliğinin kaynak kodları vs. Bu ve tüm buna benzer javascript diline ait özelliklerin kaynak kodunu öğrenmek istiyorum.Düzenle
w3schools.com/js/default.asp
Bu site işinize yarayabilir. Javascript konusunda pek bir tecrübem olmasa da ihtiyacım olduğunda ilk baktığım yerdir.
  • Paylaş
Her tarayıcı ayrı ayrı implemente etmiş durumda. Ama node.js'nin kaynak kodlarını kullanabilirsin.nodejs.org/download/ Node.js javascript'i istemci tarafı kod yazma dışında da kullanmak için ortaya çıktı. Tüm javascript (ECMA6 dahil) implemente edilmiş durumda (tarayıcılarda genelde ECMA6 daha yok). Tabii açık kaynak olan firefox'u da kullanabilirsin. Javascript doğal olarak tarayıcı tarafından implemente edilmek zorunda.
  • Paylaş
3

Aykut Kardaş, Nokta atış bulunabilecek bir bağlantı var mı? node.js in kaynak kodları arasında nerede bulunabilir bu aranan şey. Tam olarak nasıl bir şeydir. Farklı dilde yazılmış bir yorumlayıcı gibi midir? En ufak bir fikrim yok.

Ceyhun Çakar, evet, farklı dilde yazılmış bir yorumlayıcıdır. Gönderdiğim bağlantıda görebileceğin gibi node.js c ile yazılmıştır. Gönderdiğim bağlantı linux build sisteminde (windows için mingw kur). derlediğin zaman javascript bir yorumlayıcı olarak komut satırında çalışır. Nokta atış tabi ki veremem, c öğrenip araman gerek. Tabi ki kolay değil. Aradığın kodlar hemen her zaman c ya da cc uzantılı bir dosyanın içinde olur.

Web Tasarım Türk, temel kodları için w3c schools a bakmanız gerekir.

hackr.io/tutorials/javascript şunu şöyle şuraya bırakayım
sadece js kaynakları yok diğer diller için de bakılabilir
  • Paylaş
JavaScript ve diğer web dilleri için güzel bir tutorial kaynağı; w3schools.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

117 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt