Bilmek istediğin her şeye ulaş

JavaScript ile veri tabanı işlemleri yapılabilir mi?

Javascript temelinde client-side bir dil olduğu için Javascript ile veritabanı işlemleri yapamazsınız. Tabiki ekstra kütüphaneler kullanmadığınız sürece. Javascript ile javascript işlemlerini ve dinamik dillerde olan bir çok kavramı kullanmak istiyorsanız ilk tercihiniz Node.js olacaktır.

Node.js Google'ın Javascript v8 motorunu kullanarak geliştirilen bir kütüphanedir. Server-side ve real-time işlemleri yapmanıza olanak sağlar. nodejs.org/ adresinden kurulum ve dökümantasyonlarına ulaşabilir ve internette birçok Türkçe ve İngilizce içerik bulabilirsiniz.

Node.js yapısı gereği hızlıdır. Haliyle ona yetişebilecek bir veritabanı seçmenizde fayda var. Klasik olarak MySQL kullanabilirsiniz (github.com/felixge/node-mysql) . Fakat NoSQL bir veritabanı olan MongoDB'yi (docs.mongodb.org/ecosystem/drivers/node-... ) kullanırsanız daha fazla verim alırsınız.
  • Paylaş
  • Web sunucunuzda MongoDb desteği varsa veya kendiniz web sunucusu üzerinde MongoDb uygulamasını çalıştırabiliyorsanız, MongoDb javascript kütüphanesi ile sunucuya veri gönderip, sunucudan veri sorgulayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı için yine MongoDb'nin JavaScript kütüphanesini kullanmanız gerekir. Ancak temel olarak HTTP üzerinde, JSON veri ile CRUD işlemleri yaparak bu desteği sağladığını düşünürsek, bir şekilde MongoDb JavaScript kütüphanesi kullanmadan da sunucu ile iletişim kurulabilir diye düşünüyorum.
  • Ancak, eğer veri tabanı işlemlerinden kastınız, kullanıcının yerel bilgisayarında veritabanı işlemleri yapmak ise, modern web tarayıcılarında (Firefox hariç) Web Sql Database isimli yeni bir HTML5 özelliği mevcut.
tutorialspoint.com/html5/html5_web_sql...
html5doctor.com/introducing-web-sql-dat...
  • Yine aynı şekilde, veri tabanı sayılmasa bile, HTML5 in localStorage özelliği ile kullanıcı tarafında basit "key - value" biçiminde veri saklamanız mümkün.
w3schools.com/html/html5_webstorage.asp
en.wikipedia.org/wiki/Web_storage#local... .
  • Paylaş
Native Javascript ile Hayır Yapılmaz. Fakat; Çeşitli javascript kütüphaneleri ile veya Socket ile yada javascript ile sunucu taraflı kodlara erişerek yapılabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1129 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt