Bilmek istediğin her şeye ulaş

Javascript'te kullandığımız .html için document. etiketini kullanıyoruz. Peki uzak bir siteden bir metni çekmek için ne yazmamız gerekiyor?

Örneğin lokal çalışmada; document.getElementById("örnek").value; böyle.Düzenle
Basitçe ajax. Ajax standard olarak istemci tarafından sayfa yüklendikten sonra sunucudan tekrar veri çekmek için kullanılır. Tarayıcı ajax verisi gelince sayfayı yenilemez ve gelen veriyi işlemek üzere size bırakır (genelde javascript'e) . Ama, ikinci veri çekimini sunucudan yapmak zorunda değilsiniz (standard öyle olsa bile sistem sizi buna zorlamaz) . Yani ajax'a ait metodlarla uzak bilgisayarın içeriğini çelip onu javascript'e işleyebilirsiniz.
  • Paylaş
Ceyhun kesinlikle haklı. Ajax ile bunu yapabilirsin. Ayrıca Json konusuna da göz atabilirsin. Standart olarak sana çok yardımcı olur. Ayrıca örnekte vermiş olduğun javascript (document.getElementById vss) kodu yerine Jquery kullanabilirsin. (Sadece öneri) İstersen onuda araştır. Daha da ilerlemek istersen websocket, async programlama konularına da bakabilirsin.

tr.wikipedia.org/wiki/AJAX_(programlama)
json.org/
jquery.com/
  • Paylaş
Bu işi herhangi bir yazılım diliyle php , java vb. iligili içeriği yazılımınıza alıp buradan istediğiniz gibi erişebilirsiniz. Javascript document koduyla sadece aktif bulunduğunuz sayfadaki elemanlara erişmek için kullanabilirsiniz. İlla javascript ile yapcam diyorsan, ozaman ajax ile get yada post ile alıp, javascript ile işleyebilirsin.
  • Paylaş