Bilmek istediğin her şeye ulaş

Jet-lag nedir? Korunmak için neler yapılmalıdır?

Jet-lag Türkçe'de geride kalma, gecikme anlamını barındırır.


Peki jet-lag nedir?

Aslında insanın uçuş sonrası zaman farkından sonra başına gelen bilindik uyum sorunudur. Jet-lag aynı zaman ve aynı mesafede olan kuzey güney yönlerinde gidilirse yaşanmaz. Çünkü aynı meridyenlerde zaman farkı olmaz.

Doğuya doğru mu batıya doğru mu gidersek daha çok yaşanır dersek bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil.


En çok kimler etkilenir?

Rutin ve düzenli hayatı olan insanlar uçuş sonrası bu sorunla çok karşılaşırken, küçük çocukların böyle bir uyum sıkıntısı yaşamadığı gözlemlenen bir durumdur.

  • Paylaş

Gündüz uçuşlarında geceye nazaran daha çok Jet-Lag vakası olduğu gözlemlenen bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Gençlerde ve çocuklarda daha çabuk değişikliklere alışabildiklerinden yaşlılara nazaran daha az görülür.


Belirtileri ise; iştahsızlık, aşırı yorgunluk, uykusuzluk, mide ve baş ağrıları, oryantasyon bozukluğu, alınganlık, düzensiz kalp atışları ve koordinasyon bozuklukları da görülen belirtilerdendir.


Jet-Lag’dan nasıl korunulur; uçağın havalanışında veya inişlerinde kulak ve baş ağrıları olabileceğinden soğuk algınlığı rahatsızlığı olanlar uçak yolculuğunu tercih etmemelidir. Seyahat öncesinde iyi bir dinlenme tavsiye edilen diğer bir durumdur. Ayakkabıların çıkarılarak ayakların rahatlatılarak, seyahat esnasında gerçekleştirilecek uykular bu problemin hafif atlatılmasına yardımcı olur. Uyku hapı alınarak uyumak, uzmanlar tarafından şiddetle önerilmemektedir. Nedeni ise, bu şekildeki ağır bir uyku sonucunda hareketsiz hale gelen vücuttaki kan dolaşımının çok yavaşlamasıdır. Bu konuda bir çok olumsuz sonuçlar yaşanmış ve kayıtlara da geçmiştir.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

738 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt