Bilmek istediğin her şeye ulaş

Jiroskop nedir? Nasıl çalışır? Günümüzde hangi teknolojilerde kullanılıyor?

Jiroskop veya Yalpalık, Cayroskop, Cayro, yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal dengenin korunması ilkesiyle çalışan bir alet. Jiroskopik hareketin temeli fizik kurallarına ve açısal momentumun korunumu ilkesine dayalıdır.

Teknoloji
Jiroskop olarak bilinen alet ilk olarak 1817’de J. Bohnenberger tarafından icat edilmiştir ve jiroskop adı 1952'de Dünya'nın dönüş hareketini incelemek üzere yaptığı deneyler sırasında J. Foucault tarafından verilmiştir. Bir jiroskop presesyon ve nutasyon olarak bilinen hareketleri de içine alan çeşitli hareketler yapar. Günlük hayatta, uçak ve gemilere özellikle yatay doğrultuda yanal sapmaları belirlemek için,

Teknoloji

uzay teleskoplarında yörüngedeki sapmaları kontrol edebilmek için yaygın olarak jiroskoplardan yararlanılmaktadır.

Teknoloji

Bir aralar moda olan bilek güçlendirme aleti Power Ball'da da jiroskop kullanılmıştır.

Teknoloji

Bisiklete binen herkes, bir bisiklet hızlı gittiği vakit dengeyi sağlamanın, yavaş gittiği zamana göre çok daha kolay olduğunu bilir. Bir topaç, dönme hızı büyükse, dik kalarak dönmeye devam eder, fakat yavaşladıkça yana yatmaya başlar ve sonunda devrilir. Bu örneklerin her ikisinde de, kararsız olan (yani kolayca düşebilecek olan) cisimler, yeterli hızla hareket halinde oldukları zaman dik durabilmektedir.

Bunlarda gördüğümüz, bir defa bir düzlemde dönmeye başlatılan bir cismin o düzlemde dönmeye devam etme yatkınlığından jiropusularda ve denizcilik ile havacılıkta kullanılan başka çeşitli seyir yardımcılarında faydalanılır. Bu özellik, ağırlığının büyük bir kısmı çevresine yakın toplanmış bulunan tekerleklerde daha açıktır. Bu cins ağır tekerleklerin hepsine jiroskop denir. Bu nedenle jiroskop disklerinin dış kısmı genellikle kurşundan üretilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

944 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt