Bilmek istediğin her şeye ulaş

JQuery setInterval ve click olayını birlikte kullanınca slider çalışmıyor. Nedeni ne olabilir?

Örneğin 5 saniyede bir değişen img slider yazıyorum, birde ok veya rakam ekliyorum, ok veya rakama tıklamadığım zaman sıkıntı yok 5 saniyede bir resim değişiyor, fakat ok veya butona tıkladığımda saıpıtıyor bu sefer slider, yani ben tıklayınca setInterval mi bozuluyor anlamadım, bu sorunun çözümünü bilen varmı ?Düzenle
Sanırım sorunun kaynağı setInterval yönteminin butona tıklandığında clearInterval ile durdurulmaması.

Anladığım kadarı ile izlemeniz gereken yöntem şu olmalı:
  1. Normal durum için setInterval ile slider'ı start edin.
  2. Sonraki veya Önceki butonuna basıldığında clearInterval ile timer'ı durdurun, ardından current slide hangisi ise sonraki veya önceki slide'a geçiş yapın ve geçiş tamamlandığında yeniden setInterval ile otomatik sliding işlemini başlatın.
  3. Numaralı butonlara basıldığında 2. numarada bahsettiğim işlemi seçilen slide için yapmalısınız.
Burada dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de, sonraki/önceki butonları veya numaralara hızlı bir şekilde tekrar tekrar basılması durumudur. Yukarıda 2. numarada bahsettiğim sıralamayı incelerseniz bu durumu da çözümlersiniz diye düşünüyorum.


JQuery kullanarak bu tarz işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün, ancak bunun yerine hazır JQuery Plugin'leri bulabilirsiniz, tabii ki ihtiyacınız sadece bahsettiğiniz gibi bir slider tasarlamak ise. Yüksek olasılıkla hazır bir plugin işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Paylaş
1

Aydın Bulut, Yanıtınız için teşekkürler, konunun üstünden bayağı bir geçmiş.

Ben bu sorunu kendi yaptığım sliderlarda çoğunlukla yaşamaktaydım; ama daha sonra sizin söylediğinize benzer sadece setTimeout kullanarak yapmıştım diye hatırlıyorum böyle halletmiştim. Hızlı tıklama olayı için ise değişken tanımlayıp, bu değişkeni bir resim slaytı başlayıp bitene kadar 1 yapıyordum, bitince 2 yapıyorum bu şelikde check ediyordum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

946 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt