Bilmek istediğin her şeye ulaş

Junior Developer veya Senior Developer nedir? İş tanımlarındaki farklar nelerdir?

Junior ve Senior Developer arasındaki mana farkı değil, yaptıkları işler bakımından ne gibi farklılıklar vardır?Düzenle
Türkiye'de oluşmuş çarpık bir yapıdır bu söyledikleriniz. Junior işi öğrenen değildir. Junior işi bilen fakat pratik deneyimi olmayan veya az olan kişidir.

Senior ile Junior arasındaki genel fark deneyimdir.

Türkiye'de ise Junior'a bakış açışı, "biliyorum diyo ama hello world yapıp gelmiş". Bir çok şey öğrenmesi gerek bu nedenle gerçek proje yerine, suni işler ile gelişimini sağlasın sonrası bakarız...

İşte bu nedenle kurumsal firmalardaki Junior ilanları Senior ilanları gibi durur ama dikkatli okursanız deneyim aramadıklarını sadece o kavramları bilmiş ve küçük testler yapmış olması yeterlidir. Yoksa kimse o teknolojiler ile profesyonel bir proje bitirmiş birini junior olarak işe almaz.

Artık Türkiye'deki firmalarda akıllanmaya başladı. Eleme kriterlerinde eskiden çoğunlukla eksik bilgi veya yetersiz kalifikasyondan dolayı gerçekleşiyordu. Şimdilerde artık fazla kalifikasyon ve bilgi düzeyindeki kişileride elemeyi öğrendiler. Çünkü, o kadar deneyimli biri ortalama bir maaş ile çalışmayacağını, başvuruyorsa o dönemlik ihtiyacı olduğundan, aslında uygun bir iş bulduğunda anında çıkabileceğini öğreniyorlar...

Bir de Senior var, Senior var tabii :) Türkiye'de bunun ayrımı net olarak belirlenmemiş maalesef. Amerika'da bir dil üzerinde ve bağlı teknolojileri ile en az 3 yıl proje geliştirmişsen ve en az 5 yıl yazılım deneyimin varsa Senior olarak nitelendirilmeye başlanıyorsun. Buradaki gibi 1/2 sene bir işte çalıştıktan sonra yarım yamalak yada sadece tek bir alandaki bilgin ile ben Senior'ım hatta King'im diye ortalara atlayamıyorsun.

Benim yaşım kadar yazılım deneyimi olan doktora seviyesindeki kişiler bile, bu böylemidir dediğimde düşünüyorlarsa, demek ki bu sektörde net konuşmamak gerekiyor. Teknoloji sektöründe biliyorum dediğiniz bir şeyin doğruluğu o andaki verilere göredir. Şuan için AES 256 algoritmasının kırılması bize imkansız geliyor fakat 30 sene sonra belki ev düzeyindeki bir bilgisayarla bile kırılabilecek. Şuan programlama dillerinin compiler'larında semantic logic unit yok ama 2020 gibi eklenirse şuanki debug işlemlerinin büyük çoğunluğu otomatik düzeltileceğinden hatalı, çalışmaz dediğiniz bir kod, o an ki compiler ile düzgün şekilde build edilebilecek. Bu nedenle ne kadar çok bilgi o kadar çok ihtimal bilinci. Sorunuza cevabı geç alıyorsanız 2 ihtimal vardır. Ya karşıdaki kişi bilmiyordur ve düşünüyordur, yada geniş bir bilgisi olduğundan ihtimalleri hesaplamaya çalışıyordur. Bu nedenle ben oldum bu işte demeden önce bir kaç kere daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Türkiye'de title'lar havalarda uçuşmaktadır. Herkes Senior, herkes IT Expert, herkes Hacker zaten burada ama kalitenizi title'nız değil yaptığınız işler gösterir.

Saygılar.
  • Paylaş
Junior çırak, Senior ise usta demek. biri Senior developer yazılım geliştirir. Jenior developer ona yardım eder, işi öğrenir.

"Şöyle bir örnek verebilirim: Senior Developer Facebook'u yazarken Junior, profil sayfalarında gösterilecek resimler için hangi scriptin uygun olduğunu araştırabilir. Ya da scripttin ilk test useri olup hataları bulmaya çalışabilir. Tabi Junior'un yazılım bilgisine göre belki help sayfalarının kodlamasını yapabilir. Umarım anlatabilmişimdir."
  • Paylaş
3

Aydın Bulut, kalfalara haksızlık var o zaman :) somutlaştırmak istersek ne gibi bir örnek verebiliriz, aradaki ilişkiyi kastetmiyorum tabi şuan, bir proje varsa senior ne yapar junior ne yapar gibi ? Tabi örnek vermek zr olabilir belki ama bir cevabınız olabilir bunada.

Hızır Can, Şöyle bir örnek verebilirim: Senior Developer Facebook'u yazarken Junior, profil sayfalarında gösterilecek resimler için hangi scriptin uygun olduğunu araştırabilir. Ya da scripttin ilk test useri olup hataları bulmaya çalışabilir. Tabi Junior'un yazılım bilgisine göre belki help sayfalarının kodlamasını yapabilir. Umarım anlatabilmişimdir.

Aydın Bulut, cevap için teşekkürler ben kelime olarak farkı biliyorum; fakat öğrenmek istediğim ptojelerde kim ne iş yapar sizin cevabınız bunu açıkladı şuan benim için. Kolay gelsin.

Bu konu ile ilgili yazılmış güzel bir makale için : sijinjoseph.com/programmer-competency-m...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7407 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt