Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kablosuz ağ sinyalleri nasıl güçlendirilir?

Kablosuz ağın yayılmasında evin yapısı önemli bir faktördür. Köpeğinizin nerede yattığından akvaryumunuzun nerede yer aldığına kadar birçok etken kablosuz sinyalin bir metre daha fazla veya az çekmesine neden olur. Bunun için birkaç faktöre dikkat edilmeli:
 • İnternet kullanıcılarının çoğu router'ın ince ayarını değiştirmez ve kalabalık bir router trafiği mahallinde yaşıyorsanız routerların birbirinden etkilenmesi veya zayıflatması söz konusu olabilir. Bu nedenle kanal sayısını değiştirmek yararlı olabilir. Bunun için web tabanlı bir uygulama olan Meraki Wi-Fi Stumbler iyi bir araç. Bu araçla en az kullanılan kanalı öğrenebilirsiniz.
 • Router konumlandırması da önemlidir. Anteninizin dikey konumda olması, yakınında elektronik alet olmaması veya sinyalin yayılmasına engel olabilecek bir metalin olmaması, evin merkezi bir noktasına yerleştirilmesi, yüksek bir yere koyulması önemlidir.
 • Odanıza bir iki metre kala sinyal bitiyorsa CAT kablosu döşemek iyi bir çözüm olabilir. Bunun yanında router antenini de uzatabilirsiniz: goo.gl/N2q8ru
 • Paylaş
En pratik yöntem şu;
 • Maket Anten Çözümü: Alttaki anten maketinin çıktısını al (A4 Kağıt Yeterli), kes, birleştir ve modem anteninine yerleştir. Bu kadar.

Wifi

Sonuç;
Wifi

Sinyal gücü biraz daha verimli olacaktır.

Hiç kesme, şekil verme olmadan daha basit bişey denedim yine işe yarıyor. A3 boyutta bir takvim yaprağını yarım daire biçiminde (yani aşağıdaki biçimde) bükerek duvarın köşesine yasladım, modemi de bu bükülmüş kağıdın önüne koydum sonuç olarak balkonda interneti sürekli kopan cihaz daha kopma olmadı.Wifi
Burada maksat kağıda anten formu verip modemden gelen sinyalin daha çok noktaya dağılmasını sağlamak.

 • Wireless Router Çözümü: Sadece prize takıp ayarını yapmak yeterli. Ondan sonra gelen sinyali kuvvetlendirerek daha uzağa dağıtabiliyor.

Wifi

Wifi

Satıldığı yer; hepsiburada.com/liste/tp-link-tl-wa860re...
 • Powerline Çözümü: Modemle bilgisayar arasında bina büyüklüğü veya duvarlardan kaynaklı sinyal azalması var ise aşağıdaki elektrik hattından köprü görevi görür. Yani elektrik hattının ulaştığı yere interneti dağıtmış olursun.

  Wifi
  Şurada satılıyor; hepsiburada.com/liste/powerline-urunler...

Eğer modem değilde bilgisayarda bir sinyal alım zayıflığı var ise aşağıdaki gibi birşey lazım;

 • USB Wireless Adaptör Çözümü: Aşağıdaki USB cihaz tiplerinde 100 metre uzaklıktaki bir modemi kaçırmayacağı gibi 300 metre uzaktaki bir modeme bağlanabilirsin. 2 km'den bağlanabileceğini söylüyorlar. Bunu ben denedim ama daha çok 300 metreye kadar verim alabildim. Yani 300 metreden ötesini görse de iyi bir bağlantı kuramadım. Ayrıca anteni çıkarılıp değiştirilebiliyor.
Wifi

 • Directional Wireless Anteni Çözümü: Aşağıdaki cihaz tipi ise sinyali çevreden (360 dereceden) değil daha çok bellirlenen bir açıdan alır. Yani anteni modemin olduğu (sinyalin geldiği) yere doğru çevirip gelen sinyali yakalamak mesele. Sinyali yakaladıktan sonra normal antenlerden daha verimli olabilir. Üsteki anten cihazının anten girişine takılan bir anten bu. Yani üsteki USB Wireless Adaptör aracısı olmadan çalışmaz.

Wifi

 • Bina dışı anten çözümü: Birde daha kuvvetli antenler var onlarda kilometrelerce uzaktaki modemleri görüyor ama hacimleri çok, fiyatları yüksek ve taşınamaz olduğundan önermiyorum. Birisi öyle bişey denemişti iş yerindeki interneti başka bir mahalledeki evinde kullanmak için iş yeri ve evine büyük wireless anteni taktırdı. Böylece işyerindeki modemle evden internete girebiliyordu. Ben o kadar masraf yapmaya lüzum görmüyorum. Tahminimce ilerleyen yıllarda semtleri veya mahalleleri kapsayan Hotspot modemler olacak. O zaman muhtemelen evdeki modemlerden ve antenlerden vazgeçilebilir. Şuan için yukarıdaki sinyal güçlendirme yöntemlerini ideal görüyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3664 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Wifi sinyalleri nasıl güçlendirilir?