Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kablosuz bağlantının sağlığa zararları nelerdir?

Normal bir cep telefonu günümüzde şebekesine göre 1 ile 1,9 Ghz aralığı frekanslarda çalışıyor. Bu da saniyede 1,9 milyar titreşim demek. Bir nevi mikro dalga yani radyasyon etkisi gösteriyor. Wireless'te ise durum daha da vahim ki bu frekans 2,4 Ghz'lere kadar çıkıyor.

Aradaki fark az gibi gözükse de saniyede 500 milyon titreşim daha fazla, insan sağlığına daha da zararlı. Bu yüzden wireless notebook kullananlar cihazı dizlerinde kullanmasınlar. Modemlerin wireless antenlerine yakın oturmayın. Mümkünse yattığınız odada wireless yayın yapmayın. Özellikle güç arttırımı için 2 Db'den yüksek verimlilikte anten kullananlar daha dikkatli olmalılar. Çünkü uluslararası standartta insan sağlığına zararı dokunmaması açısından ev içinde 2 Db'den yüksek verimlilikte manyetik dalga yayan cihazların kullanımı yasak. Bu tamamen sizin sağlığınız için...

İsveç merkezli Karolinska Ensitisü, Wi-fi bağlantıların tıpkı saatli bomba gibi olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre Wi-fi bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde “Manyetik bir bulut” oluşuyor. Bu manyetik alan dünyanın çevresindeki doğal manyetik alandan tam 1 milyar kat daha güçlü. Karolinska’nın yaptığı araştırmanın ön sonuçlarında manyetik dalgaların beyin hücrelerini öldürdüğü, sinir sistemi rahatsızlıklarına yol açtığı ve hatta kanseri tetikleyebileceği ortaya çıktı. Özellikle kafatası yapıları ince ve sinir sistemleri gelişme sürecindeki çocukların risk altında olabileceğine dikkat çekildi. Uzmanlar evlerde kullanılan bağlantıların da tehdit oluşturabileceğini öne sürdü. İngiltere Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Sağlığını Koruma Kurumu (HPA), Başbakan'a mektup yazarak “21’inci yüzyılın sigarası ile karşı karşıya olabiliriz. Resmi araştırma başlatılsın. Eğer araştırma sonucunda olumsuz etkileri kanıtlanırsa, Wi-fi bağlantıların yasaklanmasını isteyeceğiz” uyarısında bulundu. Avusturya okullarda kablosuz ağ bağlantısını yasakladı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

610 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Kablosuz ağın sağlığa zararı nedir?