Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kablosuz modemlerin kansere yol açtığı doğru mu? Öyleyse, kablosuz kullanıcıları neler yapmalı?

Son zamanlarda sıklıkla duyuyoruz bunu. Sizce doğruluk payı var mı? Kablosuz kullananlar ne yapmalı?Düzenle
Kemik iliği hücreleriyle fareler üzerinde yapılan deney sonucunda kablosuz internetin (wireless) kansere neden olduğunu ortaya çıkmış. Kablosuz internet elektromanyetik alan olması nedeniyle kanserli hücrelerin sayısını arttırıyormuş. 

Ne yapılmalı konusunda düşünüyorum ben de. Belki modemi yatılan ya da en çok zaman geçirilen odada bulundurmamak bir fikir olabilir. Zaten yediğimiz, içtiğimiz, maruz kaldığımız hemen hemen her şey kanser hücrelerini arttırıyor. Olayın wirelessları ortadan kaldırmakla çözüleceğini sanmam. 
  • Paylaş
3

Aleks Mutlu, Sırf bunun için evde 2 tane laptop olmasına rağmen hala inadına kablolu kullanıyorum :) Zararın neresinden dönülse kardır.

Pelin Şen, ben evde kablosuz kullanıyorum, o yüzden her şeyde var o kadar risk deyip kendimi rahatlatıyorum:)

Aleks Mutlu, farklı bir yöntem tabii :)

Kansere yol açabilecek dalgalar yüksek frekanslı ve çok kısa dalga boyuna sahip olan cep telefonları ve adı üstünde mikro dalga fırınların yaydığı mikro dalgalardır. Bunlar da genel inanışın aksine en az zaten yalıtılmış olan mikro dalga fırınlardan, ikincil olarak cep telefonlarımızdan (4W'a kadar) ve asıl olarak baz istasyonlarından yayılır ki onlar azımsanamayacak bir miktar olan 200W mikrodalga  yayarlar. Kablosuz modemler telsiz misali kısa dalgalarla çalışırlar ve nasıl ki bugüne kadar hiç bir radyo istasyonunun yanında o dalgalarla tavuk kızartamıyorsak ispatlanmış bir zararları yoktur. Ayrıca prize taktığınız tüm aletler 50Hz elektromanyetik dalga yayarlar. Bütün dalgalardan işkilleniyorsanız televizyon, buzdolabı vb. de kullanmamalısınız. Yine de kurtulamazsınız duvarlarınızın içinde komşularınıza geçen ve kullanımda olan elektrik hatları bulunmaktadır. 

Bu dalgalara gelene kadar çevrenizdeki tüm plastiklerden  ( de.wikipedia.org/wiki/weichmacher ) DEHP gibi yumuşak tutucu olarak kullanılan uçucu ve kanser yapan kimyasallar sürekli bir şekilde yayılmaktadır ve bunu sürekli bir şekilde soluruz. Bu maddeler nerelerdedir derseniz plastik ve türevlerini içeren tüm malzemelerde bulunur yani basmalı bir kurşun kalem, lap top, pvc veya laminat zemin, plastik pencereler, akrilik içerikli kıyafetler, televizyonlar, sandalyeler, boyanmış bir çok obje vb. bu maddeleri içerir. Şu an elinizde tuttuğunuz farenizden ya da yemeğinizi yaparken kullandığınız bıçağın plastik sapından ellerinize bulaşmaktadır. Aynı şekilde bir ketçap ya da mayonez şişesi de aynı maddeleri içindeki yiyeceklere verirler. Cam içindekileri tercih ederim derseniz onlar da antioksidanlar içerirler. 

Neyse yediğimiz zararlı maddelere girmeyeceğim yalnız şunu bilin ki modeme gelene kadar size, günlük hayatınızda haşır neşir olduğunuz ve modemden çok daha zararlı en az bin şey sayabilirim.
  • Paylaş
AVM lerde yürürken ayaklarımızın altındaki görmediğimiz o devasa elektrik kablolarının nasıl bir manyetik alan yarattığını düşündün mü?.. Hadi onu bırak am,fm,gsm, ve diğer frekanslarda çalışan dalgalar her an içimizden geçiyor zaten.. Taşıdıkları enerji az ama neyseki data taşıdıkları için sadece.. O yüzden bişiy olmaz.. Devam kullanmaya :)
  • Paylaş
1

Emrah Budak, Katılıyorum zira evlerimizde duvarların içerisinde dolaşan bir çok elektrik kablosu var ve bu durumda 24 saat boyunca evde olan bir insan sürekli bir manyetik alana maruz kalmış bulunmaktayız. Kanımca evde hiç bir şey yapmadan durulduğunda radyo sinyalleri, gsm sinyalleri ve evdeki manyetik ortamdan ötürü yorgun ve bitkin oluyoruz. Ne yapılırsa yapılsın elektronik hayatımızdan çıkmadıktan sonra bu işten kurtulmamız çok zor. Biz kablosuz modem kullanmasak da yan dairedeki adamın kullandığı modem wireless. Ben ağ aradığımda onlarca ağ görüyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2049 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt