Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaç tane diploman olursa olsun, alanında deneyimin yoksa sıfırsın bu ülkede.

Diploma sahibi olmak... Çoğumuz bu diploma sahibi olabilme sürecinde sadece o 'belgeyi' kazanabilmeye odaklıyız. Staj veya boş zamanlarımızda o diplomanın getireceği mesleğe yönelik çalışmalardan kaçınıyoruz. Angarya geliyor stajlar. Çoğu öğrencinin kağıt üzerinde staj yaptığı bir gerçek. Şu an bir işveren olarak staj başvurusu yapan öğrencilerin (meslek liselerini ayrı tutuyorum) mesleğin hayatta işleyişini öğrenmek yerine saat doldurmak çabası içinde olduğunu görüyorum. Kendimle kıyasladığımda mezun olduklarında başarılı olacakları konusunda soru işaretleri var kafamda.

Yeni mezun çok arkadaşa da şans verdim, belli bir donanıma sahip olmaları gerekliydi o diplomaya sahip oldukları için ama gereksiz teorik bilgiler dışında hiç bir şey bulamadım kendilerinde. Ve açıkça söylüyorum ki kendini yetiştirmemiş bir insan, işi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor. Öğrencilik döneminde mesleğe yönelik çalışmalar, araştırmalar içinde bulunmayan bir diploma sahibinin, mesleğe başladığında adaptasyon sorunu olmaması çok zor. Diplomanız nereden olursa olsun, kaç diplomaya sahip olursanız olun öğrencilik döneminizi sırf derse veya nota odaklı geçirdiyseniz maalesef diplomaya sahip olduğunuzda; iş bulma olasılığınız şansa kalmış...

Hala öğrenci olup ileride iş bulma konusunda sorun yaşamak istemeyen arkadaşlara tavsiyelerim:
  • Staj asla angarya değildir. Staj imkanlarınızı iyi değerlendirin.
  • Boş zamanlarınızda ileride meslektaşınız olacak kişilerle veya şirketlerle diyalog kurup, kendinize part time iş imkanları yaratın.
  • Meslek sadece teorik bilgilerle öğrenilmez.

Bol keseden attığımı düşünenlere; üniversite hayatım boyunca yaz döneminin sadece bir haftasını tatile ayırıp geriye kalan kısımlarını staj veya çalışmaya ayırdım. İkinci sınıftan itibaren mimarlardan fason projeler (basit görünüşler, kat planları gibi) alıp hem onlara hem kendime katkı sağlamaya çalıştım. Tasarım konusunda kendimi geliştirebilmek için kendi imkanlarımı kendim yaratıp yurt dışında değişik çalışmalara katıldım. Öğrenmek amacıyla gittiğim hiç bir yerden 'hayır' cevabı almadım. Maddi kazancı düşünmeyip öğrenme, araştırma amacıyla yaklaştığınızda bütün kapılar size açılıyor. Ve sizdeki isteği, enerjiyi gördüklerinde maddi olarak da size katkı sağlamaya çalışıyor insanlar.

Ben kendi mesleğimden, kendimden örnekler verdim ama inanın hiç bir mesleğin bir diğerinden farkı yok. Meslek sahibi olmakla diploma sahibi olmak çok farklı şeyler.
  • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, Eğitimin formalite olduğunu düşünmek, ülkenin en büyük sorunlarından biri maalesef. Çünkü stajı da,formasyon eğitimini de , bilgisayar sertifika eğitimini de ,yabancı dil öğrenme eğitimlerini de vs herşeyi formalite görüyoruz. Öğrenciliğin aslında zor bir iş olduğunu , alınan her bilginin içselleştirip görsel ya da deneyimsel olarak işlenmesi gerektiğini göremiyoruz. Elbette üniversite teorik ders verir. Ayrıca üniversite meslek kazandırmaz sadece bilgi verir gerisi, sizin gibi kendini geliştirmeye bakar.. Bol keseden attığınızı asla düşünmediğimi de belirtmek isterim. Öğrenciler dizilerdeki yaşam şekillerine aldanıyor çoğu kez. İşin direk ellerine geleceğini düşünüyorlar.

Bu ülke ile sınırlı değil tespitiniz hatta diploma bu ülkede hak ettiğinden fazla değer görüyor, misal gelişmiş hiç bir dünya ülkesinde mezun olur olmaz ceza avukatı olamazsınız, isterseniz 3 tane hukuk fakültesi bitirin, yada inşaat, makine, bilgisayar mühendisi olmak için de yeterli sertifikaları bizzat çalışarak almanız lazım.

Bizim ülkemizde okuldan mezun olunduğunda o iş artık biliniyor diye algılanıyor maalesef, iş çağrılarında ise dosyaların içinde diplomalar kurs sertifikaları ama iş tecrübesi yok, referans yok.

Bunun sebebi para kazanma güdüsü, aslında haklı bir sebep, ama şu laf beni hep sinir etmiştir "2 üniversite bitirdim yurt dışında master yaptım bu paraya çalışılır mı?". 20-25 yaşlarında yeni mezun tecrübesiz insanların eğitim dönemlerini geleceğe yapılmış yatırım olarak görüp bir yerden başlamaları lazım. Eğer iyiyseniz piyasa zaten sizi bulacaktır. Yani; işe, parasına bakmayın konusuna bakın.
  • Paylaş
İki üniversite diplomam var tecrübe edinmek için işe giremedikten sonra bunlar nasıl bir mantıkla deneyim ararlar anlayabilmiş değilim bunca yıl baya denklem çözmüşlüğüm var bu denklemin içinden çıkamadım.
  • Paylaş
Diplomada deneyımde bazen yetersiz kalıyo ya
  • Paylaş
Aslında olması gereken bu ! Çünkü 'ne iş olsa yaparım' ; pek de uzmanlık kokmayan bir durumdur. Bir şeye yönelmek, uzmanlığı artırır. Ama insanların böyle bir duruma yönelmesinin sebebi de işverenlerden kaynaklanıyor. Onlar da bir kaç diplomanın aynı oranda kaliteyi artıracağı görüşünde.. Elbette kesinlikle her diplomanın eğitimin bir katkısı vardır. Ama asıl olan mesleği profosyonelce yapmaktır .
  • Paylaş
Cem hocam aslında ben sizin dediginiz tarafı savunuyorum..uzmanlık alanı olan,diploması olan elemanların tercih sebebi olması gerekirken.bu nitelige sahip fakat deneyimi olmayanllar boş insan sayılıyor..sorun bu aslında..cogu kişiye kendini ıspat etme şansı verilmiyor bile
  • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, İşverenlerin en büyük hatası, yeni mezunların deneyim yoksunluğunu öne sürerek işe almamasıdır. E insanlar uzayda öğrenecek değil ya!İşte tüm bunların önüne geçmek için İŞkur, İş ve Meslek Danışmanları yetiştiriyor. Yakında atamalar yapılacak.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

678 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları