Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kaçak akım koruma rölesi nedir? Nasıl çalışır?

Kaçak akım koruma rölesini bilmek için ilk olarak kaçak akım ve topraklama hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.
Kaçak Akım Nedir?
Her hangi bir hata veya arıza sonucu normal şartlarda toprağa temas etmemesi gereken akımın toprağa akması sonucu oluşan kaçağa kaçak akım denmektedir. Bu kaçak yangın gibi felaketlere yol açabilir.

Topraklama Nedir?
Topraklama işlemini kısaca açıklayacak olursam, cihazlarda oluşabilecek her hangi bir elektrik kaçağına karşı insanları ve cihazları korumak için direnci az olan toprağa oluşan kaçak akımın aktarılması işlemine topraklama denmektedir.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?
Kaçak akım rölesi, kullanılan daire, dükkan, fabrika gibi yerlerin elektrik tesisatlarında herhangi bir sebepten ötürü bir kaçak oluştuğunda yerleşim birimini yangından, insanları ise olası çarpılmadan veya ölümden kurtarmak için kullanılan sigorta tipi bir röledir.

Elektrik

Tek ve üç fazlı kaçak akım rölesi ve iç bağlantı şeması

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?
Faz ve nötr arasındaki farkı hesaplayarak arasındaki fark rölenin etiketinde gösterilen değeri aştığında sigortayı attırarak elektriği keser. Kaçak akım rölesi çalışma mantığı kısaca böyledir. Dünya standartlarına göre kaçak akımlar 30ma ve 300ma olarak üretilmektedir. Yani eğer kaçak akım rölesi 30ma ise faz ve nötr arasındaki akım farkı 30ma'i aştığında röle atacaktır.

Alıntı adresi ile daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin.
teknokoliker.com/2012/09/kacak-akim-role...
  • Paylaş
Kaçak akım koruma rölesi, faz ve nötr iletkenleri arasında bir dengesizlik yani fark oluştuğunda devreyi açan anahtardır.Eğer devrede her hangi bir kaçak yoksa giren akımla çıkan akım miktarı birbirine eşittir.Devrede kaçak varsa fazdan giren akımın hepsi nötr üzerinden değil, bir kısmı da kaçak üzerinden olacaktır.Bunun sonucu olarak faz- nötr dengesi bozulacaktır.Kaçak akım koruma rölesi, bu değişikliği algılar ve devreyi açar.Kaçak sonucu oluşacak istenmeyen sonuçları engeller.
  • Paylaş
Sigorta makina ve tesisatı korur, kaçak akım koruma rolesi insanı korur.

Giren kadar çıkıyor mu, yoksa başka yerden mı kaçıyor ona bakar.

Kaçak akım Koruma Roleli bir evde, (artık direk girişe takılıyor eskiden her prize ayrı ayrı takılırdı), bir çocuk elinde çivi prize sokarsa, daha çocuğa elektrik çarpmadan, -o kadar kısa, kaçak akım koruma rolesi elektriği keser.

Bütün makina ve cihazların dört dörtlük olması gerekir, özellikle büyük ve eski sanayi makinalarının olduğu ortamlarda zırt pırt elektriğin kesilmesine yol açar.
  • Paylaş
Tesisatın herhangi bir yerinde nem alması ile bile sigortaya gerek kalmadan elektrigi kesebilir çalışmasını unuttum ustam olsa döverdi :)
  • Paylaş
Peki bağlantı şekli nasıl olmalı sigortadan önce mi yoksa sigortadan sonra mı kullanılır ?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2475 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları