Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kader nedir? Kaderimiz önceden belli ise onu değiştirmeye neden çalışıyoruz? Sevap ve günah bu kadere göre mi? (Bu konuda net bilgisi olan kişiler yazarsa sevinirim.)

Dine göre; konu bu kadar sabit ve sığ değil. Yani kaderde varsa neden yaşıyoruz, yaptıklarımız bizim sorumluluğumuz da değilse cehennem ve cennet neden var? gibi... Ama bir çeşit algoritma gibi düşün kaderi, kader yine dine göre sana kaza, seçim ve fırsat gibi anlar yaratıyor sen o anlar karşısında yaptığın hareketlerine göre kader devam ediyor. Kader başına gelecekleri beliyor yani senin isyan ya da minnet etme durumun iradene bırakılıyor.
  • Paylaş

Kader konusu imanın rükünlerindendir. O halde iman etmek gerekiyor, ancak kader konusu tek başına değil 'cüz-ihtiyari' ile birlikte ele almak gerekiyor. Öncelikle linki okumanızı tavsiye ediyorum. erisale.com%2f%23content.tr.1.623

  • Paylaş
İnsanlar ikiye ayrılır. Sömürenler ve sömürmeyenler olarak.
Sömürenler en nihayetinde kaderleri kadar tükenişe gidecektir. Sömürmeyenler ise Mandela'nın eşitlik, Gandhi'nin düşünerek tecrübe edin ilkesine göre çıkışını bulacaktır.
  • Paylaş
Keder, insanların hayatlarında kendi tercihleri dışında gelişen durumları ifade etmekte kullandıkları bir kavram. Gerçekte ne olduğu ve tüm hayatımızın tamamen önceden belirlenip belirlenmediği tartışılagelmiştir.

Eğer kader bizim irademiz dışındaki durumları ifade ediyor ise, bu olsa olsa zamanın bugünden önceki akışını ifade eder. Çünkü kader kavramıyla açıkladığımız olaylar, durumlar hep bugünden önceki zaman dilimlerindeki tercihlerin sonucu ortaya çıkıyorlar. Kader'i değiştirilemeyen bir olgu olarak kabul edebilmemiz için onu zamanın geride bıraktığımız kısmı olduğunu kabul etmemiz gerekir. Ancak bu şekilde irade, din, yaşam anlam kazanmaya başlar.

Bilgisayara her an gelen elektrik akımının onu sürekli çalışır halde tutması gibi insanın hayatı da her an yenilenmektedir. Her an bir önceki andan bağımsız değildir ve bir akış şeklindedir. Bu akışta zamanın geride kalan kısmıdır kader. Bu akışın dolayısıyla kader'in varlığını kabul etmek hayatın gerçek olduğunu ve devam edeceğini, bu akışın sonunda bizi (herkesin tercihlerinin sonucunu aldığı) bir yere götüreceğini ifade eder.

İrademiz, tercihlerimiz hep bugün ve bugünden sonrayla ilgilidir ve zamanın bu kısmındadır bizim yaşam alanımız. Kaderle olan bağımız ise bilgisayarın hafızası gibi zaman akışında her an olup bitenlerin kaydedilmesi ve bir sonraki ana aktarılmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1285 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt