Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadın arkadaşlar sorum size. Sizce bu güzel sözleriyle cumhurbaşkanı kadınları yüceltiyor mu, aşağılıyor mu yoksa hiçbiri mi?

Metni ve videoyu ilk yanıt olarak paylaşacağım.Düzenle
Erdoğan: "Kadın ve erkeğin eşitliği fıtrata ters." Sedece bu lafı değerlendirerek CB'ye kadın düşmanı ya da bizi dünyaya rezil ediyor dememek lazım diye yine bir kadın inploider'den tepki aldım. Ben de bilemez oldum, belki de adam haklı... Bir kadın bu lafa saldırılmasını kınıyorsa ki o kadın akapeli ya da RT'ci olmadığını da beyan ediyorsa bir bit yeniği olmalı... Ben yanlış anlıyorum RT'yi belki de...
Sizler ne düşünüyorsunuz?


24/11/2014 11:28
A+ A-
'Kadın ve adalet zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan " Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları bünyeleri fıtratları farklıdır. İş hayatında hamile bir kadını erkekle aynı şartlara tabii tutamazsınız. Çocuğunu emzirmek zorunda olan bir anneyi, bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz" dedi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kadın ve Demokrasi Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın İstanbul 'da düzenlediği KADEM 1. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'ne katıldı. Burada yaptığı konuşmada dünyada yaşanan çifte standartlara vurgu yapan ve Fok balıklarının avlanmasını küresel mesele haline getirenlerin, Suriye’de Filistin’de binlerce çocuğun kadının katledilmesine en küçük bir duyarlılık göstermediğini görüyorsunuz" diyen Erdoğan şunlara vurgu yaptı:

'KATLİAMLARA GÖZLERİNİ KAPATIYORLAR'
Dünyada özellikle çevre konusunda atılan adımlar, demokraside çok ileriyiz diyen ülkelerde aynı hassasiyetin olmadığını görüyorsunuz. Belli ülkelerde en küçük insan hakları ihlalini çok büyük meseleler haline getirenlerin, başka ülkelerdeki demokrasi katliamlarına insan katliamlarına gözlerini kapattıklarını görüyorsunuz. Fok balıklarının avlanmasını küresel mesele haline getirenlerin, Suriye’de Filistin’de binlerce çocuğun kadının katledilmesine en küçük bir duyarlılık göstermediğini görüyorsunuz. Suriye’de 300 bini aşkın insan öldürüldü. Hala dünyadan ses yok. Kendileriyle görüşüyorum, ama söylediklerimle kalıyorum. En ufak hassasiyetleri yok. Tek hassasiyetleri var petrol. İşte kucağında yavrusuyla ölen, dün bir misafirim vardı 30 yaşındaki evladının Mısır’da helikopterlerden nasıl öldürüldüğünü anlatıyor, göz yaşlarıyla yanımızda hakikaten eşimle beraber dinledik evimde, o tabloyu bize sergiledi.

'EVET BATSIN BU DÜNYA'
Ben uluslararası mahkemeye gidebilecek miyim, ülkemde açamıyorum diyor. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Onlarca yüzlerce binlerce örneği var bunun. Bütün bu çifte standartlar bu ikircikli yaklaşımlar aslında sorunların çözümünde en büyük eksiğin adalet duygusunun olduğunu bizlere gösteriyor. Onlarca yüzlerce binlerce örneği var bunun. Bizim Gencebay'ımız var ya 'batsın bu dünya' diyor, Evet batsın bu dünya. Çünkü adalet yok. Eğer sorunlara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşılmıyorsa, eğer sorunlar arasında dahi ayrımcılık yapılıyorsa, orada adalet duygusundan söz edilemez. Adaletin devreye girmediği hiç bir mesele hakkaniyetli bir şekilde çözüme kavuşturulamaz. Kendin için demokrasiyi savunurken, başka ülkelerdeki ihlalleri görmezden gelirsen, samimi de olamazsın, adil de olamazsın, inandırıcı hiç olamazsın.

'X ÜLKENİN LİDERİYLE BİR BARIŞSANIZ DEDİLER'
Bu hafta sonu Türkiye Afrika zirvesine katıldım. Orada bazı dost ülkelerin liderleri yanıma gelerek benimle bir şeyi paylaştılar. X ülkenin lideriyle bir barışsanız dediler, barışamam dedim. Ve onu kabul de edemem dedim. Zira zalimin zulmüne rıza zulümdür dedim. Zalimlerden olmak istemiyorum. Onun içinde bu zulme rıza gösteremem, kendisini de asla kabul edemem dedim. Ama işte şöyle oluyor böyle oluyor… Beni ne öylesi ne böylesi ilgilendirmiyor dedim. Bu makamda bulunduğum sürece böyle bir şeyi asla yapmam dedim. Niye? Çünkü günde bir günde 3 bin insanın öldürüldüğü yakın siyasi tarihte görülmüş hiçbir ülke yok. İşte Mısır bunu yaşadı. Mısır’da bunu hiçbir lider kendinden önce böyle bir uygulama yapmadı. Oylarıyla iktidara gelmiş bir insanı devirdiler. Demokratız diyen ülkeler ne dedi? Bir ses çıkardı mı? Ne yapıyorsun dediler mi? Bakıyorsunuz hala baş göz ediyorlar. Meşruiyet kavgasını sürdürüyorlar. Siz meşru görseniz de biz meşru görmeyeceğiz, farkımız bu. Saraybosna’da kadınlar ölürken susarsan, Mısır’da Libya’da Irak’ta insanlık ölürken tepkisiz kalırsan, asla haktan hukuktan bahsedemezsin. Burada bir noktayı açık açık ifade etmek istiyorum, bunu açıklamak zorundayız. Bugün bizim küresel sorunların her birinde asıl ihtiyacımız olan adalettir. Adalet mülkün temelidir. Bu çok önemli. Irkçılığın çözümü adalettir. Beyaz adam ile siyah adam arasındaki ayrımcılığı kaldırmanın yegane yolu adalettir. İslamafobianın da çözümü adalettir. Çevre kirlenmesinin demokrasi ihlallerinin gerçek çözümü adalettir. Yoksulluğun işsizliğin azaltılmasında ihtiyacımız olan yegane duygu adalettir. Aynı şekilde küresel ölçekte kadınların karşı karşıya kaldıkları sorunların çözümünde yegane başvurulacak yol hiç kuşkusuz adalettir.

'BEN HUKUK ARIYORUM'
Adalet bambaşka bir şeydir. Hukuk ve yasalar başkadır. Eşitlik başkadır. Bazıları hukukla yasayı karıştırıyor. Hukuk başka bir şey yasa başka bir şeydir. Ben hukuk arıyorum hukuk, yasa benim için önemli değil. Hakkımı arıyorum, adil yöneticiler yargıçlar arıyorum. Bunlar odluğu anda o ülkede huzuru bulursunuz. İstediğiniz kadar cumhurbaşkanı başbakan olur adil yargıçlar yoksa durumunuz felakettir. Elbette eşitlik olacak, haklar hukukla korunacak. Eğer yasa hukuka uygunsa değerlidir. Eğer yasa hukuka uygun değilse hiçbir değeri yoktur. Eşitlik olsa bile yasa eğer hukuka uygun değilse adalet yoksa sorunlar gerçek çözümler üretilemez. Haklar gerçek manada sahiplerine teslim edilemez. Hukuk… Şimdi onu düzenli adil bir yasa olarak tanımlayalım. Otorite tarafından yapılır. Ama adalet hakikat duygusundan yola çıkar ve gerçek vicdanlar tarafından yapılırsa netice alırız. Her meseleye, adalet gözlüğüyle bakmak zorundayız. Her meseleyi en başta adalet ve vicdan terazisinde tartmak zorundayız. Bizim köklü devlet geleneğimizi özetleyen bir ilkemiz var. Osman Gazi’ye hocası nasihat ediyor. Diyor ki insanı yaşat ki devlet yaşasın. Bizim medeniyetimizde, devlet ve millet anlayışımızda işte bu temel ilke vardır. İnsanın yaşaması adaletle mümkün olur. Eğer devlet yasalar yapıp milletine bu yasaları dayatırsa oradan hukuk değil zulüm doğar.


GALATAPORT İHALESİ İPTALİNE ELEŞTİRİ
Bir örnek olsun diye veriyorum. Başbakanlığım döneminde biz meşhur Tophane’deki Galataport’un ihalesini yaptık. İhale bitti, kazananı belli hepsi belli. Bakın ihaleden sonra iki yıl geçti. Şimdi yargı karar veriyor yürütmeyi durdurma. Böyle bir anlayış olabilir mi? Siz iki yıl sonra karar veriyorsunuz. Bu yatırımcı projelerini yapmış her şeyini yapmış, milyonlarca dolar harcamış. Ee, bu yatırımcı bundan sonra yatırım yapabilir mi?

'BİRİLERİ CÜZDANI BİR YERDE UNUTMUŞ'
Ben ülkemde bu yargıya nasıl güveneceğim, inanacağım? Cumhurbaşkanı hıyaneti vataniye içinde olursa suçludur. Peki yargıç hıyaneti vataniye içinde olursa nedir? Bakın iki yıl geçiyor siz böyle bir karar vermiyorsunuz, iki yıl sonra veriyorsunuz. Bu nedir? Vatanperverlik midir? Bunu konuşmak dertleşmek zorundayız. Böyle gittiği zaman biz ülkemizi ayağa kaldıramayız uçuramayız. İşte burada bu proje neredeyse 1 milyar dolarlık proje. Böyle bir dev projeyi ne kadar rahat engelleyebiliyorsun ya, böyle bir şey olabilir mi? Bunun benzeri birçok proje var. Eğer devlet insanları arasında hakkı muhafaza eder, yani yasalarını hak üzerine inşa ederse işte oradan da adalet zuhur eder. Fakat güzel bir söz var. Bazıları rivayetten Konfiçyus’un olduğunu da söylerken, bazıları Hazreti Ömer’e ait olduğunu da söylerler, fakat söz güzel. “Yasalar ne kadar kötü olursa olsun eğer adil bir sultanın elindeyse oradan güzel bir netice doğar. Yasalar ne kadar iyi olursa olsun eğer zalim bir sultanın elindeyse oradan zulüm doğar” mesele bu. Bir yargıç söylemişti, vicdanıyla cüzdanı arasında diye. Herhalde böyle bir şey var burada. Birileri cüzdanı bir yerde unutmuş. Vicdanda olmayınca böyle şeyler doğuyor.

'KADINLARIN İHTİYACI EŞİTLİKTEN ZİYADE EŞDEĞER OLMAKTIR'Kadınların ihtiyacı olan şey nedir? Burada bazen erkek kadın eşitliği diyorlar. Kadın kadına eşitlik doğru olandır. Erkek erkeğe eşitlik doğru olandır. Ancak kadının özellikle adalet karşısındaki eşitliği asıl olandır. Kadınların ihtiyacı olan eşitlikten ziyade eşdeğer olabilmektir. Yani adalettir. Buna ihtiyacımız var.

'KADIN VE ERKEĞİN EŞİT OLMASI FITRATA TERS'
Kadın ile erkeği eşit konuma getiremezsiniz, o fıtrata terstir. Tabiatları bünyeleri fıtratları farklıdır. İş hayatında hamile bir kadını erkekle aynı şartlara tabii tutamazsınız. Çocuğunu emzirmek zorunda olan bir anneyi, bir erkek ile eşit konuma getiremezsiniz. Kadınları erkeklerin yaptığı her işi yaptıramazsınız, komünist rejimlerde olduğu gibi. Eline ver kazmayı küreği çalışsın, olmaz böyle bir şey. Onun narin yapısına ters düşer. Anadolu2da da böyle yapılmadı mı? O garibim analarımız ne çileler çektiler be, kamburları çıktı. Erkekte kahvede pişpirik oynasın zar atsın.

'BUNU FEMİNİSTLERE ANLATAMAZSINIZ'
Bizim dinimiz kadına bir makam vermiş, annelik makamı. Anneye bir makam daha vermiş. Cenneti ayakları altına sermiş. Babanın değil annenin ayakları altına koymuş. Annenin ayağının altı öpülür. Ben anacığımın ayağının altını öperdim. Anam nazlanırdı, anacığım çekme ayağını derdim, çünkü burada cennetin kokusu var. Bazen ağlardı. Anne başka bir şey. Ve makamların o ulaşılamazdır. Ama bunu anlayanlar olur anlamayanlar olur. Bunu feministlere anlatamazsın mesele, onlar anneliği kabul etmiyor. Ama anlayanlar yeter bize diyoruz, onlarla yola devam ederiz.

'İNANÇLI BİR İNSAN KADINA ŞİDDET YAPABİLİR Mİ?'
Kadın cinayetleri oluyor değil mi? Gerçek olarak düşüneceğiz işi. İnançlı bir insan, böyle sapıklardan bahsetmiyorum. Gerçekten bu işin değerini bilenden bahsediyorum. Bir kadın cinayeti kadına şiddet böyle bir şeye girebilir mi? Mümkün mü? Giremez. Niye? Çünkü bir Müslüman olarak konuşuyorum, diniz İslam. Biz bir barış dininin mensuplarıyız. Bunun mensupları olarak bizim dinimizde kadına bu şekilde bir zulmü asla yapamazsın. Şiddet uygulayamazsın. Hatta evlatları için kesin hüküm nedir? Yanınızda yaşlanırlarsa annenize babanıza öf bile demeyiniz diyor. Çekeceksin nazını. Ana bu. Ona öf bile dedirtmeyeceksin. Bizim değer ölçülerimiz bu kadar hassas.

'KADINLAR HAK MÜCADELESİNDE EŞİTLİK KAVRAMINA TAKILIYOR'
Kadınların hak mücadelesinde de Türkiye’nin yeni açılımlar yapması hayati derecede önem arz ediyor. KADEM’e bu alanda çok farklı bir görev düşüyor. Yılmayacaksınız usanmayacaksınız sonunda maksuda ulaşacaksınız. Bugün birçok gelişmiş ülkede kadınların hak mücadelesinin belli kalıplara söylemlere hapsolduğunu görüyoruz. Kadınların hak mücadelesinin eşitlik kavramına takıldığını adalet duygusunu ıskaladığını gözlemliyoruz. KADEM’in tüm yöneticilerinden ricam var. Bu tavır asla geri adım atmamalıdır. Yapılan eleştiriler KADEM’in duruşunu hiç bozmamladır. Sizler cesur olacaksınız, adam ol diyorsunuz ya. Sizler özgüven sahibi olacaksınız. Sizler bu konuda dünyaya söyleyecek sözünüz olduğunu, bölge ülkelerin kadınları adına söyleyecek sözünüz olduğunu hiç unutmayacaksınız. Aynı anda bir meta olarak istismar malzemesi olarak kullanılan kadının da, Suriye’de Filistin’de zulüm gören kadını dile getirecek olan sizlersiniz. Sizler sadece Türkiye’nin kadınları değil, bölgenin tüm mazlum mağdur kadınları için umut ışığısınız. KADEM’in, KADEM gibi sivil toplum örgütlerinin yapacağı her çalışma siyasetin ve idarenin de mutlaka ilgi alanına girecektir.
  • Paylaş
Soru bayanlara mi ? Ben de tam yorum yapmaya bileniyordum. : -D
  • Paylaş
3

Ömer K., Şaman abi ne yapmış öyle :) Tez yazmış resmen. Soru erkekleri de dahil etseydi sonunu kestiremiyorum roman oluverirdi :)

Ahmet Avcı, Bayan deme, uyuz oluyorlar..şişşt...aslında bu bayan neden dememeli kadın demeli tartışmalarını ben de kaçırdım, bi sabah kalktım bayan diyenleri dövüyorlar hemen sustum, galiba bay dan türetilmiş terminolojiye karşı bir hassasiyet oluştu günün birinde..Bakın A-KE-PE denirdi eskiden, bi sabah bi kalktım öyle diyeni dövüyorlar, ulan gene bir şey kaçırdım diye kestim hemen sesimi, sonra usulca bir arkadaşa ne oldu la, daha düne kadar kendileri de A-KE-PE diyorlardı, ne kaçırdım yine diye sordum, izah etti saolsun, karar almışlar AK-Parti diye...hımmm dedim..

Şaman, Soru kadınlara ama erkekler de tabii ki yorum yapabilir. Sadece bu konuşmanın üstüne kadınların ne hissettiğini bilmek istemiştim.

Konuşmayı dinlememiştim ama sayenizde okudum. Yazdıklarınız ayniyle nakil ise yanlış nerede diye sormak lazım. Malesef bizlerde ülke olarak siyasi görüşü benden değil ise doğru söylese bile tu ka ka diyenlerdeniz. Adalet önünde eşitlik gerçek anlamda dinini yaşayan ailelerde kadına şiddet değil hiçbir canlıya şiddet göremezsiniz CB nını sözlerine katılıyorum ve günümüzde birtek kadına değil her yönden şiddet olaylarının artmasının tek sebebinin dini eğitim eksikliğinden kaynaklandığına inanıyorum.Manevi yoksunluk insanların maddeye düşkünlüğü maneviyattan uzaklaşmaları şiddeti artırmıştır. Ayrıca ben sadece kadına şiddetin konuşulmasındanve diğer şiddete maruz kalınanların anılmaması ve onlar içinde çalışmalar ve reklamlar yapılmaması nı garipsiyorum ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

128 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt