Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadın erkek eşitliği çerçevesinde Türkiye'de bekaret nasıl değerlendiriliyor? Siz ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle kadın-erkek eşitliği kısmının Türkiye'de malesef geçerli olmadığı/olamadığı ile başlayayım. Hatta Türkiye'nin toplumsal yapısını ve tavrını da yansıttığına inandığım "Namus nedir?" videosunu önce bir izleyelim (01:45'e ve 02:14'e dikkat):


Memleketin durumunu ifade ediyor sanırım. Bekaret konusuna gelince; bu konuda da çok güzel bir soru ve güzel yorumlar vardı ona da bir göz atmalı: inploid.com/t/bekareti-onemser-misiniz/

Bence bu ve benzer konularda, kesinlikle sosyolojik olarak değerlendirilme yapılmalı çünkü bekarete olan yaklaşım ve bakış açıları kesinlikle ve kesinlikle eğitim, çevre, çocukluk ile direkt ilgili durumlar. Batıda büyüyen bir çocuk ile doğuda büyüyen bir çocuk arasında, kişisel olarak gelişimini gereken şekilde tamamlamadı ise, bu konuda değil her konuda uçurum niteliğinde farklı bakış açıları oluşacaktır. Coğrafyası ve durumu gereği Türkiye zaten sorunlu bir yer.

Ben yanıtımı @Mojopin'in yukarıdaki soruda bulunan (ve en çok beğenilen) şu yorumu ile bitirmek istiyorum:

"Bekaret zarı, kız çocuklarının uteruslarının dış etmenlerin zararlarından
korunması için evrimsel olarak gelişmiş bir organ. Cinsellikle
bağdaştırılması maalesef kaderin bir cilvesi olmuştur.
Kadının bedeni
kendisine aittir ve üzerinde istediği tasarrufu yapabilir. Erkeklere bu
konuda ahkam kesmek düşmez. Kürtajı tartışmak ne kadar abesle
iştigalse, bekareti tartışmak da öyledir."

  • Paylaş
2

Gonca Köse, Bu video ne kadar acı ve komik özellikle ' eteğin altına uzun pijama ' çok iyiymiş :D bu kadar kolay olması da şahane :)

June, Yazık tabi eteğin altındaki pijama olayına bende takıldım. Namuslu olmaktan çok keşke namuslu beyinlere sahip olabilseydik de belki o zaman cinselliği namusu etegin altına giyilenle yada bekarete sahip çıkılanla kıyaslayor olmazdık.

Toplumumuzdaki bakış saçmalığını @serkan Bey açıklamış. Benim düşüncem ise;

Türkiye'de maalesef elmayla armut birbirine karıştırılıyor. Kadın ve erkek eşit dendiğinde hemen fiziksel karşılaştırmalar yapılır. Fiziksel olarak eşit değiliz, ama hak olarak erkek de kadın da eşittir. Kısaca, eğer namus kavramı iki bacak arasına indirgeniyorsa, bu kural her iki cins için de geçerli olmalıdır. Erkek yaparsa flört, kadın yaparsa oruspu zihniyetinden kurtulmamız gerekiyor.

  • Paylaş
Türkiye'de erkekler ilişki yaşadıklarında sorun yok, hatta teşvik var, aferin milli oldun vb. yüreklendirmeler mevcut. Ama bir bayan ilişki yaşadığında suçluluk duygusu oluşturularak kadın üzerinde baskı kurulmaya çalışılıyor, namussuzluk gibi ağır ithamlarda bulunuluyor. Böyle olunca da gizli ört bas edilerek yapılmaya çalışaılan bir takım şeyler toplumun içten çürümesine ve bozulmasına çok daha hızlı neden oluyor.
  • Paylaş