Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadın vücudu nasıl süt salgılar?

Kadınlarda süt üretimini sağlayan hormonlar vardır. Memede süt yapımını sağlayan beyinden üretilen prolaktin hormonudur. Prolaktin hormonu süt üretimini başlatır ancak süt kendi kendine akmaz. Oksitin sütün akmaya başlamasını sağlar. Süt kanallarını kasarak sütün ilerlemesini sağlar. Gebeliğin sonlanmasıyla vücutta gebelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyarılır. Prolaktin salgısı doğumdan sonra bazı annelerde hemen, bazılarında ilk 2-3 gün içinde akmaya başlar.

Kan damarları, memede süt yapımı için gereken maddeleri süt hücrelerine taşır. Prolaktinin etkisiyle memeler sütle dolar. Bu sürede memede kan damarları daha çok kan taşır ve memeler sıcak ve sert olur. Süt akmaya başlayınca ve bebek emmeyi öğrendikçe memedeki gerginlik azalır, anne de rahatlar.

Şekilde süt salgısının yolu çok güzel anlatılmış:
Kadın Sağlığı

Yeni doğanı emzirirken; genelde pembemsi, gebelikte kahverengi bir hal alan areolanın (meme başı) tamamı yeni doğanın ağzına girecek şekilde olmalıdır. Bebek tüm meme başını kavramalıdır. Süt gelmesi için meme başını iki parmakla sıkmak yanlış bir tekniktir. Göğsü geniş bir açıyla kavrayıp baş parmak üstte 4 parmak göğüs altında olacak şekilde sütün gelmesini kolaylaştırıcı hareket uygulanmalıdır. Aksi halde bebek yeterli sütü alamaz.
  • Paylaş