Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadının yaşça büyük olduğu ilişkiler neden toplumda garip karşılanıyor?

Büyüklük ifadesinin algımızda, bilhassa bizim toplumumuzda erkeğe biçilen rolde de gördüğümüz; baskın, güçlü ve hükmeder niteliklerde bir karşılığı var. Küçüklük ise acziyet, himaye veya tahakküm edilen gibi edilgen anlamlar çağrıştırıyor. Bu vasıfları da kadınların ruhen ve cismen nazenin bir yapıda olmalarıyla ilintilendiriyoruz herhalde. Kafamızdaki büyükle küçük, karşımızda yer değiştirince de yadırgıyoruz. Evet, sanırım bu gibi bilinçaltı eşleştirmeler yüzünden yaş farklarını tek yönlü olarak olumsuzluyoruz.

  • Paylaş

Garip karşılanır çünkü herkesin yaptığından birazcık bile farklı bir şey yaparsanız tepki alırsınız.Yaş farkı 1-2 olsa bile bu böyledir.Aslında yaş sadece ve bir sayıdır ve herkesin kafa olarak bu sayıyla paralel gitmesini bekleyemezsiniz.

  • Paylaş

Sonuçta ataerkil bi toplumdayız ve ikili ilişkilerde erkekler tecrübe yada olgunluk olarak da kadından bir adım önde olmayı istiyolar,bu söylediklerim genellikle yaşla ilintili olan şeyler bence ise saçma bi tabudan başka bişey diil

  • Paylaş

Bizim toplumumuzda evin direği , her ihtiyacı gören erkektir bu sebebin büyük etkisi olmakla beraber erkekler kadınlara göre daha geç olgunlaşırlar bunlardan ötürü garip karşılanır .

  • Paylaş

Diğer yanıtlara da kısmen katılıyorum. Bir de kadının cildi erkeğinkinden çabuk yaşlanır, 30'lu yaşlarında selülitler vb. başlar. Yaş yani sadece bir sayı değil aynı zamanda vücutça yıpranmışlığın da göstergesidir (kadınlarda daha erken, erkeklerde daha geç). Bir ilişkide de cinselliktir aslında ilişkiyi taşıyan. Pörsümüş deri de erkeğe çekici gelmez. Dolayısıyla ilişkideki cinselliğin sürebilmesi, erkeğin taze cilt aramaya başlamaması için kadının yaşının erkekten daha küçük olması gerekir. Bu yaş farkı ilerleyen yaşlarda hatta daha da artmalıdır. Toplumun da içten içe bildiği bu olasılıksızlığı garip karşılaması çok normaldir. Sonuçta toplum genlerinde yazıldığı gibi sağlıklı üremeyi destekleyenler dışındaki tüm ilişki türlerini garip karşılar. Bir kadının erkenden yaşlanıp çekiciliğini kaybeden kendisi olduğu için toplumun bu tutumunu kınaması normaldir nitekim kendisi de olabildiğince taze cildin ve vücudun peşindedir... Şunu ama anlamak gerekir ilişkiler kafayla vb. yürümez, ilişkilerin en temelinde üreme içgüdüsü yani cinsellik vardır...

  • Paylaş
2

Ece Naz Sonat, Kadının yaşlanması olayına katılıyorum ama erkeğin büyük olduğu ilişkilerde de başka sorunlar çıkabilir.Sonuç olarak her ikisi de bir tercih ve garip karşılanacak ya da tepki alacak bir durum yok.

Şaman, Ne tür sorunlar mesela?
Tabii kimsenin kimseye karışmaması gerektiğine ben de katılıyorum ama karışma konusunda kadınlar da erkeklerden aşağı değiller bu ülkede... Tepki göstermekle garip bulmayı ayırmak lazım. Mesela kız kardeşim kendisinden 10 yaş küçük sevgilisiyle gelse garip bulurum ama aynı zamanda kardeşim için mutlu da olurum, tepkim, eğer ki olursa kendisini tebrik etmek olur.

Bu tecrubeyi yasamayan beyler ve bayanlarin yorum yapmalari yanlis olabilir. Iliskinin temeli mantiktir. Mantigin yasla hicbir ilgisi yoktur. Olgunlugu yakalayan ve mutlu olan ciftlerin tek ihtiyaclari hayata bakis acilari ve ideallerinin ortusmesi olarak tarif edebilirim. Toplumumda bunu idrak ettiginde saygi gosterecegine eminim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1201 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt