Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Her 5 kadından birinde genellikle yaşlanmaya, bazı hastalıklara veya hormonal sorunlara bağlı olarak bir miktar saç kaybı olduğu görülmektedir. Kadınlarda sıklıkla rastlanan; belli bir oranda incelme ve saç kaybıdır. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan birçok neden vardır.
Yaş: Yaşla saç dökülmesi arasında direkt bir ilişki bulunamamıştır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde belirgin saç dökülmesi olanlarda 20'li yaşlarda dahi saç dökülmesi başlayabilmektedir.

HORMONAL NEDENLER
Androgenetik Alopesi: Kadınlarda saç kayıplarının %80 nedeni Androgenetik Alopesi’dir (Erkeklik hormonu fazlalığı). Kadınlardaki saç dökülmeleri, erkeklerde olduğu gibi kolay teşhis edilebilir değildir. Kadınlarda saç kaybı, 3 farklı şekilde karşımıza çıkar:

  1. Başın üst kısmı santral bölgede saç tellerinde incelme.

  2. Başın üst kısmı santral bölgede daha geniş alanlarda saç tellerinde incelme ve yer yer saç kaybı.

  3. Başın üst kısmı santral bölgede geniş alanlarda saç kaybı, bu alanın ön ve arkaya doğru ilerlemesi veya ön saç çizgisinin kayıpları.

MENOPOZ
Stres: Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.
Doğum: Gebelik süresince kadınlarda östrojen hormonu normalden fazla salgılandığı için saçlar gürleşir ve güzelleşir. Doğum sonrası östrojen miktarı azaldığı için saç dökülmeleri başlar. Bu durum tehlike yaratmaz, saçlar 1-6 ay arasında tekrar büyür.
Tiroid Bezi Salgı Bozuklukları: Tiroid bezi hastalıkları hiçbir neden yokken kilo alıp verme, ateş basması ya da üşüme gibi sorunlara yol açtığı gibi, saç dökülmesine de neden olur. Tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasından kaynaklanan bu durum tiroid tedavisiyle ya da saç ekimi ile önlenebilir.

BAZI HASTALIKLAR
Anemi; kadınların % 18’inde tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi mevcuttur. Demir eksikliği durumunda anemi ortaya çıkmadan önce depo demir ve doku demiri azalmaktadır. Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin, aneminin en erken bulgusu olduğunu ve aşikâr anemiden önce ortaya çıktığını ileri sürmektedirler.
Trichotillomania: Belirgin saç kaybıyla sonuçlanan patolojik, saplantılı saç çekme hastalığı.
Alopecia Areata: Belirti vermeden sınırları belirgin küçük dairesel yamalar şeklinde oluşan saç dökülmesi)Kazalar, geçirilmiş operasyonlar, kimyasal madde yanıkları v.b. nedenlerle gelişen skar alanlarında ortaya çıkan saç kayıpları, kimyasal nedenler, bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler
İlaçlar: Doğum kontrol hapları, kortizon ve bazı antidepresanlar gibi.
  • Paylaş