Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadınların bedensel bütünlüğüne uygulanan şiddetin günlük hayatta kullanılan dille yaygınlaştığını düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu şiddet dilinde kullanılan kelimelere/deyişlere nasıl örnekler verebilirsiniz?

Kadınların bedensel bütünlüğüne uygulanan şiddete psikolojik şiddetle örnek gösterilebilir bunlar sırasıyla
. Eksik etek
. Saçı uzun aklı kısa
. Kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmemek
. Elinin hamuruyla erkek işine karıştırılmamak
. Mesleki uygulamalarda ast üst ilişkileri
. Ya benimsin ya toprağın klişesi
. Ata evinden gelin çıkanın kefeniyle dönmesi kuralı
Kadın erkek ilişkilerinde güç denemesine bağlı cinsiyet çatışmaları bu türden deyimlerin kadınların bedensel büyünlüğüne uygulanan fiziksel şiddetle psikolojik şiddetin aynı kulvarda yarıştığı gerçeğini ortaya koymaktadır.
  • Paylaş
İlginç ve güzel bir soru. Kadınların bedensel bütünlüğüne uygulanan şiddetin günlük hayatta kullanılan dille yaygınlaştırıldığını düşünüyorum. Şiddet dilinde kullanılan kelimeler genellikle bel altı vurgulu argo kelimelerden oluşur. Şimdi bu kelimelere/deyişlere açıklama yapacak olsak erkek egemen toplumun bütün küfürlerini saymamız icap edecek. Dile vuran dilde alışkanlık haline gelmiş bel altı argo kelimeler toplumsal cinsiyet ayrımının geldiği noktada kadın ruhunda oluşan psikolojik şiddeti de tetiklemektedir.
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Olaya bu açıdan bakmamıştım :))

Tahtasi Eksik, Ama olay bu yani. Soruyu dikkatlice okuyup ona göre doğru cevap vermek gerek ;)

Buradan başka bir ülkede ''bulaşığı da makine yıkayacaksa ben niye evlendim'' diyebilen bir yaratık var mıdır? Şimdi bu yaratık kafatasının içinde yüzen süngerin içindeki 3-5 nöronuda temel ihtiyaçlarına kullanırken günlük dilden etkilenmesi demek ağzından çıkanı kulağı duyabiliyor anlamına geliyor ki bu bile çok zor.

Burada aklıma gelen (klasik ama) bu kişileri de yetiştirenin bir kadın olduğu. Muhtemelen kocasından aynı şekilde değer görmüş muhtemelen de şiddet görmüş. Hatta çocuklarının yanında.
Şiddet bir tohumdur. Sabırla bekler ne kadar bastırırsan o kadar da hızlı büyür. Kelimeler sadece fikir ve zikir arasındaki bağlantıdır.
  • Paylaş
2

Sedef Say, Bu kişileri de yetiştirenin bir kadın olduğu* cümlesini gereksiz ve saldırgan buluyorum.Bu kişileri toplum yetiştiriyor, medya yetiştiriyor, 'abilere pipini göster' diyenler yetiştiriyor.Mesela şiddet diline güncel bir olaydan örnek vereyim: "özgecanı öldüren orospu çocuğunun amına koyayım''

Artpro, Kendi annesine üzülmek yerine şiddetten taraf olması bu duygunun ne kadar güçlü ve bazı kişilerin uzman desteği almadan bastıramayacağını gösteriyor. Anlatmak istediğim buydu.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

133 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt