Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadınların hangi yaşlarda doğum yapmaması gereklidir?

Kadınların doğum yapma yaşı gün geçtikçe daha ilerleyen yaşlarda gerçekleşiyor. Günümüzde kadınların eski yıllara oranla çok daha fazla eğitim ve çalışma hayatında yer alması evlenip çocuk yapma yaşının daha ileri atılmasını sağlıyor. 35 yaşından sonra hamilelik şansının azalması ve doğumun daha zorlu gerçekleştiği gerçeği söz konusudur. Ancak bu genellenemez. Kimse 35 yaşından sonra çocuk yapmamalıdır gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak doğum sırasında meydana gelen riskler yaşla doğru orantılıdır. Yaşın ilerlemesiyle anne adayının esnekliğinin azalması doğumlarda ölü doğum riskini artırmaktadır.

Kadınlarda yumurta sayısının azalmasıyla birlikte 30-35 yaşlarında doğurganlık oranı da düşer. Yumurtalık kalitesindeki azalmaya bağlı gebelik şansı azalırken düşük riski artar. Yaşın ilerlemesiyle rahimde miyom ve kist gibi oluşumlar görülebilir. Böylece rahme giden kan akımı azalır. 30'lu yaşlardaki bir kadının her ay gebe kalma olasılığı yüzde 20 oranındadır. 38 yaşından sonra canlı doğum yapabilmesi yüzde 50 oranındadır.

Doğum için en uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Bundan öncesi ve sonrası sakıncalıdır.

Geç yaşta gebeliğin meydana getirebileceği durumlar;
  • Anne adayının ileri yaşlarda bir gebelik yaşaması durumunda kendisiyle ilgili risk artışı yaşın sayısal özelliğiyle değil, gebeliğe başladığı anda kendisinde kronik hastalıkların varlığı ya da yokluğu ile çok daha yakın ilişkidedir. Bebekte Down sendromu riski ileri yaştaki gebeliklerde daha çok görülür.

Kadın Sağlığı

  • 35 yaşın üzerinde gebeliklerde kronik hipertansiyon erken yaştaki gebeliklere göre 2-4 kat daha sık gözlenir ve yaklaşık görülme oranı %10'dur.
  • Gestasyonel gebelik de (gebelik esnasında ortaya çıkan diabet) ileri yaşlardaki gebeliklerde yaşla doğru orantılı olarak artan sıklıkta gözlenir.
  • Düşük, dış gebelik, erken doğum, ölü doğum, gebelikte kanamalar daha sık görülür.
  • Fetusun erken doğması durumunda yeterince gelişmemesi ve yoğun bakım tedavisi gerekliliği daha sıktır.
  • Sezaryan ile doğum oranının yaklaşık iki kat artmasına neden olurlar.
  • Bebek ölümlerinin yanı sıra anne ölümleri de geç yaşta doğum sırasında meydana gelmektedir.
  • Sağlık sorunlarının yanı sıra geç yaşta ebeveyn olmak çocuğunuzla olan sosyal ilişkinize bir engeldir.
  • Paylaş