Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kadınların yapamayacağı meslekler sizce nelerdir?

Kadınlar eğitimini alıp tecrübesini edindikten sonra erkeklerin yaptığı her mesleği yapabilir. Evet su tesisatçılığı da, inşaat işçiliği de, otobüs şoförlüğü de. Çünkü kadının erkekten fiziksel ya da mental olarak erkeklerden bir eksiği yoktur.

Fakat kadınlar belli meslekleri toplumsal ve sosyal eğilimlerden dolayı yapamazlar. Taksi şoförlüğü gibi. Kadına yönelik algının bu denli kalıplaşmış olduğu ülkelerde kadının yapabileceği işler de sınırlanıyor malesef. Kısacası, kadının önüne taş koyan hemen hemen her alanda olduğu gibi yine toplumdur, sosyal çevredir, toplumsal normlardır.
  • Paylaş
Öyle bir meslek yok. Yurdumuzda kamyon, otobüs, taksi sürücülüğü gibi adamın bütün gün kıçının üstünde oturarak yaptığı nispeten kolay işler erkekler tarafından kapılmış durumda olduğundan erkek meslekleri olarak biliniyorlar. Avrupa'ya doğru gittiğinizde bu kolay ve nispeten az para getiren meslekleri daha çok kadınların yaptığını görüyorsunuz. Hatta Doğu Avrupa'ya gittiğinizde inşaat işçilerinin bile kadın erkek karışık olduğunu görürsünüz. Avrupa'da bir işçiye taşıtılabilecek maksimum yük 20 kilodur ki bunu kadınlar da rahatça taşırlar. Yani ağır işleri zaten yapabiliyorlar. Bizim bile kadın savaş pilotumuz var, ülkede kadınlara saygı gösterildiği zamanlardan. Sonuçta kadınlar kol kuvveti gerektiren işleri yapabildikleri gibi bunu gerektirmeyen tüm diğer işleri de yapabilirler.
  • Paylaş
Kadınların yapamayacağı meslek yok sadece kadınlara fırsat verilmiyo. Şuan avrupa da bi çok ülkede envai çeşit meslek sahibi kadın var. Oto tamircisinden tut erkek kuaförüne kadar milyonlarca benzer meslek sahibi kadın var. Kadınların bi şey yapamayacağını düşünmemizin tek nedeni yaşadığımız toplumun gelenekleri yada baskıları ne söylerseniz söyleyin kadınları engelleyen tek şey toplum baskısı. Bi kadını oto tamircide çalışırken görünce onu takdir edecek bi toplum değil, asılacak taciz edecek sarkacak bi toplumuz türkiye olarak.
  • Paylaş
Akıllı ve zeki kadınlar sadece ağır değilde hafif işler yaparlar zeki olmayan kadınlar ya kullanılır ya sırf kadın olduğu için çalıştırılır yada temizlik yada sekreterlik gibi getir götür işleri yaparlar ağır derken 80 kilo luk bi un çuvalı taşıyan kadın gördünüzmü
  • Paylaş
Taksi şoförlüğü
  • Paylaş
Açıkçası bu kadar yorumun üstüne söylenecek bir tek şey var; o da doğurmaktır... Ne yazık ki onu da onlarsız yapamamaktayız. Öyleyse neyin hesabı bu? ?
  • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, Kadinlar ülkemizde herhangi bir calisma kisitliligi olmamakla birlikte agir ve tehlikeli isler grubuna dahil edilmemesi gerekir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1571 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt