Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kafa karışıklılığından nasıl kurtulunur?

Kafayi karistiran uclar netlestirilerek kurtulunur... Bilgi edinilerek kurtulunur...
Bazen de yeterince karisinca cevaplar bulunur... Karisikligi tolere edebilenler bekleyebilir. .
  • Paylaş
  • Kafa karışıklığına nasıl sahip olduğunuzu düşünmek lazım önce. Muhtemelen tek bişey düşünürken birden fazla şey düşünmenize sebebiyet veren fazladan bir sorumluluk aldınız veya bir şey yaşadınız. Aslında bunu belirtseydiniz direk sizin üzerinizden sorun çözülebilirdi. Bu kafa karışıklığı aynı zamanda sizin bir seçiminizden kaynaklı ya da başkaları sizi buna teşvik etmiş de olabilir. Önce bunu bir tespit edip hayatınızdan elemek lazım. (Derken zaten böyle bir cevabı Dr. Özge Mergen (@drozgemergen) 'nin verdiğini farkettim.)

  • Az ve yeterli olanı tercih edin, çünkü çok şey isterseniz çok şeyin peşinden koşarsınız. Yani parçalarınızı toplamaya çalışırsınız halbuki az olsaydı kafanız karışmadan halledecektiniz her ne derdiniz var ise.

  • Bir işe çoktan değil tekden başlayın. Çünkü çoğul işleri ancak tek halindeyken başlanıldığında kafa karışmadan kontrol edebilirsiniz. Eğer bir iş çoğul haldeyken işe girişirseniz o zaman kafanız karışır yani meselenin gelişme sürecine hakim olamadığınız bir işe bulaşmayın. Örneğin iki kişi kavga ediyorsa önce neden kavga ettiklerini anlamaya çalışın çünkü kavga edenlere dikkat ederseniz meselenin başlangıç noktasından çok uzaklaşmaları kavgayı büyütmüştür. Diğer bir örnek yazılımcılardan, Kodlanmış bir yazılım ancak onu sıfırdan kodlayan bir yazılımcının hakim olabileceği bir yazılımdır.

  • Sade ve doğal ortamlarda bulunun. Örneğin; Normal bir insan istanbuldaki istiklal caddesi gibi bir yerde durup dururken kafası karışabillir ama beykoz, sarıyer gibi uzak bölgelerde tam tersi bir ortam mevcut.

  • Dışınızdakilerden daha çok içinizdekileri onarıp inşaa etmeye bakarsınız. Çünkü dışardaki şeyleri onarmaya çalışınca sadece dışardakiler onarılmış olur içinizdeki kişilik onarıldıktan sonra dışarıda kaos olsa bile sizi etkilemeyecektir.

  • Uyumak da bir çözüm (Kısa vadeli çözüm).
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

702 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt