Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kafa* nasıl boşaltılır?

"Beyin Boşaltma" adı altında şirketlere şöyle eğitimler verirlerdi eskiden.
Büyükçe bir kağıt alın. Beyninizi meşgul eden her konuyu tanımlayıcı bir kelime veya cümle ile birbirinden farklı boyuttaki daireler çizerek içine yazın (mümkünse farklı renklerde kalemler kullanın). Her dairenin boyutu diğerinden farklı olmalı. Önemli olanları daha büyük çemberler ile ifade edebilirsiniz. Bu noktadan sonra çıkan tabloda her konuya ayrı ayrı bakarak üzerinde bir süre düşünmek gerekiyor. Sonrasında biraz uyku ile bitiriliyor. Beyin gerisini uykuda hallediyor.

Burada amaçlanan şey şu. Beyindeki bir konu/düşünce; yazılarak, çizilerek, veya başka dışa aktarım şekilleri ile başka bir fiziksel yere aktarılıyor. Bu bilginin hala orada durduğunun beyine gösterilmesi ile de rahatlatılıyor. Beyin, her şeyi saklamak ister ancak bu şekilde, düşüncelerin bir haritasının dışarıda bir yerde saklanması meyiline girerek bu hatırlama dürtüsü azaltılmış oluyor.

Sanatsal eserlere yönelmek, beste yapmak, vb. eylemler de aynı nedenden ötürü uğraşan kişiyi rahatlatır.

Önemli nokta şudur ki ortaya çıkan herhangi bir şeyi (yazı, resim, beste, vs.) yakmak, yırtmak, yoketmek gibi eylemlerde bulunmamak gerekli. Sevgili beynimiz bu tarz durumlarda bu yoketme eylemlerinin sonucunda kendi bilincine güvenini azaltarak oluşturduğu rahatlamayı da azaltıyor ve tabiri caiz ise kendi bilincine olan güveni sarsılıyor.

Umarım işe yarar :)

  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Off Serkan varya tam da aklımın pestilini çıkartacak türden bir açıklama olmuş. Teşekkür ederim:)

Serkan Köse, Rica ederim :)) Pestil güzeldir :P

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

75 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt