Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kafamı yastığa koyar koymaz nasıl uyuyabilirim?

2 sene evvel bu konuya bende yanıt aradım. Benimki biraz daha çetrefilliydi.
1 saatlik sıkıntılı servis yolculuğunda nasıl uyurum ?
Almanca ve ingilizce sayfalarda epey vakit harcadım sonra şu anda bulamadığım gece sayıklamalarını kaydeden bir arkadaşın bloğunu hatmettim.
Uykuyu bilimsel olarak incelemeye başlayınca olmazsa olmaz olan Sleep time programını ve şimdi yine hatırlayamadığım aşağıdaki gibi bir istatistik tutan programı edindim. Tetikleyici unsur olarak ses öğelerinden faydalandım aynı şekilde görsel öğeleri kullananlar da var. Şu anda yaklaşık 6 saat ( 5 + 1 ) uyuyorum. Yardımcı ses kaydı için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Size daha yakın sesler bularak diğer sesleri, kokuları ve görsel öğeleri deneyebilirsiniz. Ben 21 günde bu alışkanlığı edindim.Umarım sizde de kısa zamanda işe yarar...

rizaaskar.com/pratik-bilgiler/sartli-re...

Uyku

play.google.com/store/apps/details? id=c... .
  • Paylaş
Uykunuz gelmeden yatağa girmemek bir yardımcı öneri olabilir. Bununla birlikte, gün içerisinde tamamlanmamış çok sayıda iş bırakmak da uykunun kaçması üzerinde etkilidir. Bedenin verdiği sinyallere ve bedenin ihtiyaçlarına kulak vermeli. Bunları yok saymaya çalıştıkça, uykusuzluk direnci daha baskın gelir ve uykuya dalmanızı engelleyebilir.
  • Paylaş
Bu çok süper bir olay. Kafayı koyduğunda uyuyabiliyorsa insan büyük nimet, kıymeti bilinmeli. Ben senelerce ilaç kullandım. Kafayı koymadan da uyudum. Ama şimdi biraz uzanmam yetiyor, ilaç içmesem de uyuyabiliyorum. Ama bu hemen olmaması da bir uyku bozukluğu sayılmaz zannediyorum. Çünkü istediğiniz ekstra bir şey. Biraz zaman geçebilir. Bu zaman uzarsa tıbbi destek alırsınız.
  • Paylaş
2

Alper Kocakoc, Uyuyamasin ben uyuyamiyorum varsa bi çaresi bana da söyleyin beraber uyuyalim,ama zor çok zor tavanla her gece ilişkiye girer gibiyim çünku bıktım uyayamadigi
m zamanlar ona bakmaktan artık.

Gökhan Çancılar, Bir psikiyatriste başvurun. Uykusuzluğun sebebine bağlı. Nörolojiye iletip uyku testi de yaptırabilir veya direkt ilaç verip uyutabilir de. Ama genelde sebebi öğrenilmeye çalışılır, geçici çözümler yerine. Yoksa ilaçla uyutmak kolaydır.

Spora başlayıp ve bütün kas grubunu çalıştırınca yastığa yorgana gerek kalmıyor açıkçası :)
  • Paylaş
Akşam sporu ben de çok işe yarıyor. Mesela 20 dklık pilates veya yarım saatlik yürüyüş. Hem enerji harcayarak yorgunluk getiriyor hem de spor sonuçta fit kalmaya yardımcı :)
  • Paylaş
4

Gökhan Çancılar, Ben uyku öncesinde fiziksel aktivitenin uyku gelmesi üzerinde daha kötü etki bıraktığını okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam.

Yolalinda, fiziksel aktiviteleri tek çeşit olarak algılamamak lazım. çok geniş bir tanım. hafif sporlardan bahsediyorum ben. gerçi benim uykumu getiriyor diye herkese işe yarayacak diye bir şey de yok herkesin bünyesi farklı

Gökhan Çancılar, Bir alıntı yapayım siteden;

"Gerçekleştirilen bir çok bilimsel çalışma düzenli egzersiz yapmanın uyku kalitesini arttırdığını göstermektedir. Bununla birlikte, egzersizleri ne zaman yaptığımız da aynı derecede önemlidir. Egzersizlerinizi yatağa gitmeden birkaç saat önce yapmanızı öneririz; böylelikle çok daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız."

Yani çok yakın olması biraz sıkıntı olabiliyor. Hani yorgunluktan uyurum şeklinde. Ben daha önce de okumuştum bunu.

Yolalinda, aa seni yanlış anlamışım ben :D evet aynen olması gibi yapıyor(muş)um mesela 12 de yatacağım bir gün 8de yürüyüşe çıkıyorum.

Kimyasal destek olmadan öyle bir şeyi başarabileceğinize inanmıyorum. Bağımlılık haline getirmeden arada sırada Valyum kullanarak anında uyuyabilir ve sabah gayet dinlenmiş kalkabilirsiniz.
  • Paylaş
Öncelikle kafanizi yastığa koyarkoymaz uyuma isteğinde vazgeçin, bu beklenti bile uyumanizi engeller. Uyku ile ilgili bazi onerilerin olduğu blog yazimi okumanizi ve kuralları uygulamanızi öneririm. Saygılarımla.
drdelibas.blogspot.com.tr/2014/01/nasl-i...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3717 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt