Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kafanızda bir iş fikri var mı? Varsa hala neden harekete geçmediniz?

Bir bilen der ki herkesin aklında bir fikir var. Hareket görmeden neden yatırım yapayım. Madem herkesin aklında bir fikir var, neden harekete geçmiyoruz?Düzenle
Soru bankaları içine hapsedilmiş bir eğitim sisteminden girişimci bir neslin çıkmasını beklemek biraz zor.

Konunun kültürel ve psikolojik yanları var kesinlikle.

Riski göze alamamak, başaramama korkusu ne tür gelişmelerle toplumun psikolojisine sinmiştir bunu gerçekten dinlemek isterim.

Hangimizin çevresinde ve ailesinde benim çocuğum girişimci olsun ve kendi işini kursun diye bir destek verildiğini görüyorsunuz ?

Ben bunu öncelikle militarist bir eğitim sisteminin varlığına bağlıyorum.
Düzeni eleştirip onun dışında kalmaya karar verilen tüm kırılma anlarında başaramama, kaybetme duygusu bir çoğumuzu ya devlete ya da "bi işe" kapağı atma senaryoları ile baş başa bırakmakta. Bunda ebeveyn baskısı büyük.

Henüz 11 yaşındayken anadolu lisesi sınavlarına hazırlıkla başlayıp üniversite bittiğinde kpss sınavı ile tanışan bir neslin eğitim hayatı içinde girişimciliği kültür edinmesi imkansız. Bir Devlet politikası olarak girişimcilik kültürünün eğitim hayatına kazandırılması gerekiyor.

Belki de çizdiğim olumsuz tablo bireyi günün birinde girişimci olmasına teşvik ediyo.
Ben bu son söylediğim noktada olanlardanım : )
  • Paylaş
Başaramama kaygısı en büyük engel. Tabi maddi ve manevi diğer kaygılar da var. Bir de sanki girişim fikri, binlerce fikirden en iyisi olmak zorunda gibi hissediyor insan. Oysa en iyi fikir diye birşey yok. 100 tane fikriniz de olsa, sizin başladığınız ve emek verdiğiniz fikir o an için optimum iyi olacaktır
  • Paylaş
Kaygı, atalet duygusu, kendine güvensizlik, kişi yaşamında değişiklik yaratacaksa bu değişimin verdiği korku vs. Liste uzayıp gidebilir.
  • Paylaş
Benim var ve tutacağından da %100 emin olduğum bir iş fikri ama maddiden çok manevi desteğe psikolojik desteğe ihtiyacım var. Birilerinin bana bunu yaparsın demesi lazım. Maddi kısmına çok takmıyorum kafayı en fazla 10 bin tl ile kurulabilir. Doğal köy tavuğu yumurtası işi. Ve hatta konu açtım ve görüşleride bekliyorum.

inploid.com/t/koy-tavugu-yumurtaciligi-d... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

994 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları