Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kahvaltı neden önemlidir?

Kahvaltı günümüzün en önemli öğünüdür. Çünkü kahvaltı günün ilk öğünüdür ve güne başlamak için ilk enerjiyi kahvaltı ile üretiriz. Vücudumuzu bir araba motoruna benzetecek olursak, kontağı çevirip motorun çalışması için gerekli olan enerji yakıt deposunda ki benzinden sağlanıyorsa, vücudumuzun da yakıtı, fitili ateşleyicisi sabah yapacağımız yeterli ve dengeli kahvaltı ile sağlanacaktır.

Geceden sabaha kadar olan 10-12 saatlik uzun sürede hücrelerimiz kanımızda ki bütün glikozu kullanır, bu yüzden de güne yavaşlamış bir metabolizma ve iyice düşmüş bir kan şekeri ile merhaba deriz.

Kahvaltının önemi ve eksikliğinde yaşanılan problemler hakkında birçok şey yazılıp çizilmiştir. Amerika’da Duke Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kahvaltı öğününü atlamayan bireylerde, yağların yakılmasına yardımcı enzimlerin gün içinde salgısının arttığı saptanmış, kahvaltı yapmayan bireylerde de akşam saatlerinde kalorisi yoğun besinlere yönelimin olduğunu belirtmişler. Kalorisi yüksek besinleri tercih etmek ise obezite riskini arttıran önemli bir risk faktörüdür.

Çocuklar için kesinlikle yapılması gereken öğün kahvaltıdır. Ailesinde kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklar sabahları okula giderken kahvaltı yapmak istemez. Bu da onların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine kötü etki edecektir. Enerji, vitamin, mineral eksikliğine bağlı ilerleyen yaşlarda rahatsızlıklar yaşayabilecekleri gibi derslerinde, sınavlarında da dikkat eksikliği, halsizlik, gerginlik, kan şekerinde dengesizlikler yaşayabilirler. Tabi ki tüm durumlar çocuklarımızda olduğu kadar bizim de gün içinde iş yaşantımızı etkileyecek önemli risk faktörlerindendir.
  • Paylaş