Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kahve hakkında ilginç bilgiler nelerdir?

 • Dünyada üretilen kahve çekirdeklerinin %70 çiftçiler tarafından üretilir ve kazanç olarak, aldığınız kahvenin %1 'inden daha az kazanırlar.
 • Dünyada her gün 1.6 milyar bardak kahve tüketilmektedir. ico.org/show_faq.asp?show=35
 • Kahve çekirdeği toplamak ancak elle yapılır. Bir köylünün günde yaklaşık 160 kilo kahve çekirdeği toplaması gereklidir. Bu amerikanın günlük kahve ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.
Kahve
 • Wallenford Estate dünyanın en pahalı ve en iyi kahvesidir. Bu kahveyi çok az kişi tatmıştır. Jamaika adalarındaki yüksek dağlarda yetişir ve Blue Mountain olarak da bilinir.
Kahve
 • Kahve içmenin zararları yararlarının yanında çok az bir bölümü kapsar. Çok önemli hastalıkların tedavi edilmesi amaçlı kullanılır. Parkinson hastalığı, tip 2 diyabet, karaciğer yetmezliği ve güçlü bir antioksidan olarak bilinir.
 • Paylaş
Bence kahve hakkındaki en ilginç bilgilerden biri dünyanın en pahalı kahvelerinden olan Endonezya Luwak kahvesinin kavrulmadan önce mongoose (bir çeşit misk) hayvanının sindirim sisteminden geçmesidir.

Kahve

Kahve önce bu hayvana yedirilir ardından hayvanın dışkısı toplanır ve kahve ayrılarak kavrulur. Kullanılan kahve zaten çok değerli bir kahvedir ama araya giren bu sindirimsel üretim süreci kahvenin değerine değer katar ve kilo fiyatını 320$'kadar çıkartır. Çok lezzetli bir kahve olduğu rivayet edilse de henüz deneme şerefine nail olamadım.
Kaynak: therichest.com/luxury/most-expensive/top... .

Diğer ilginç kahve çeşidi yine çok çok pahalı, fil dışkısı yardımıyla üretilen Kuzey Tayland Black Ivory kahvesidir.

Black Ivory kahvesi, Kuzey Tayland'da sadece Black Ivory Coffee Company Ltd. tarafından üretilen ve Arabika kahve çekirdeklerini tüketen fillerin dışkısından elde edilen bir kahve markasıdır. Black Ivory kahvesinin tadı, filin kahve proteinlerini yakan mide asidinden etkilenir. Kahve çekirdekleri, 15 ile 70 saat içinde sindirilir. Fillerin midesindeki diğer çeşitli maddeler bu ürüne özgü tatlar verir. Bu kahveden bir fincan içmek isteyenler ise yaklaşık 90 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor. Tayland'da koruma altındaki fillere kahve taneleri yediriliyor.

Kahve

Kahve taneleri sindirilip vücuttan atılınca fil dışkıları toplanıyor, kahve taneleri ayıklanıyor, temizleniyor ve kahve tozu haline getiriliyor. Bu kahvenin özel bir koku ve tadının olduğu ifade ediliyor. Fil dışkısından yapılmış kahve çoğu kahve tiryakisini paniğe sevketse de neyse ki bu kahveler belli bir marka altında piyasaya sürülüyor ve karıştırılması mümkün değil. Fil dışkısından kahve imali zor bir işlem olduğu için piyasada bu kahveden sadece 50 kilo kadar var. Dışkıdan kahve imali sadece fillere mahsus değil. Dünyada özel bir kedi, geyik ve yarasa türünün dışkısından da kahve imal ediliyor.

Kaynak Linki : saglikhaberleri.com.tr/dunyanin-en-pahal...
 • Paylaş
1

Thecrazyhands, İlginçmiş hakikaten içermiyim bilemedim şimdi.

Kahvedeki kafein beynimize ne yapar? Bu videoda da ilginç bilgiler var:

 • Paylaş
2

Thecrazyhands, Oldukça açıklayıcı çok beğendim.

Serkan Köse, Evet çok güzel hazırlamışlar..

 • 1657 yılında İngiltere'de kahvenin gut hastalığına çare olarak reklamı yapılıyordu.
 • Bir kahve ağacı yılda ortalama 6 kg kahve üretir.
 • Kahve Avrupa'ya ilk geldiğinde Arap şarabı olarak bilinirdi.
 • Kahve tembelliği arttırdığı ve camilere devamı azaltması gerekçesiyle Osmanlı'de değişik dönemlerde 3 kez yasaklandı.

Kahve
 • Paylaş
3

Balık, Kalın harflerle belirttiğin "Arap şarabı" sözcüğü hakkında ek bir bilgi vermek istedim. "Şarap" arapçada "içecek" veya "içilen şey" demektir. Yani genel anlamda alkolsüz ve alkollü her türlü içeceğe "şarap" denmiştir. Lakin günümüzde sadece alkollü olan bir içeceğe "şarap" denmesi şarabın asıl anlamından uzak algılanmasına sebebiyet vermiştir. Bu algı değişiminden dolayı günümüzde "şarap" denildiğinde çoğunlukla alkollü bir içecek algılamaktayız.

Ece Naz Sonat, Hmm. Ek bilgi için teşekkürler :)

Balık, bişey değiller, iyi bayramlar

TÜRK KAHVESİ
Kolesterolü düşürür.
Ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırır.
Göğüs kanseri riskini azaltır.
Günde 3 fincan kahve içmek astım tehlikesini azaltır.
Kahve girişkenliği arttırır.
Siroz hastalığı riskini yarı yarıya düşürür.
Nefesi açar.
Kemikleri güçlendirir, ancak yaşlıların fazla tüketmesi sakıncalı.
Tip 2 diyabeti ve Parkinson hastalığından korur.
Selülit gibi cilt sorunlarına karşı etkilidir.
Yüksek tansiyonu önler.
Pankreas kanserini azaltır.
Kalp rahatsızlıklarını büyük oranda önler.
Bağırsakları düzenler.
Depresyona karşı etkilidir
40 yıl hatırı vardır


Dostlarla içilmesi tavsiye edilir
 • Paylaş
Kahve'nin kelime anlamı "Keyif" dir. Asıl ismi "Kahwa" olarak Arapça'dan gelip Osmanlı'nın Dünya'ya yayılmasıyla birlikte "Kahve", Avrupa ve Amerika'ya kadar yayılmıştır.

Dikkat ederseniz Avrupa ve Amerika'daki telafuzu (Coffee = "Kafi", Caffé = "Kaffe"... olarak) arapça ve türkçedeki telaffuzunu kaybetmemiştir. Yani batı dünyasının "coffee" diyip içtiği her ne olursa olsun içtikleri kahvenin tarihi ve telaffuzunun geldiği yer aynıdır.

Kahve

Bizim Anadolu kültürünü oluşturan içecek sanıldığı gibi çay değil aksine kahvedir fakat 1940'larda çaydan aldığımız yüksek üretim verimiyle birlikte çay 1. Sıraya yükselmiştir. Gerçi halen kahveli isimler kullanmaktayız, belki dikkatinizi çekmiştir;

Kahve - altı (Kahvaltı)
Kahve içmeden önce yenilen yemek.

Kahve - hane
Toplanılıp kahve içilen yer.

Eskiden bu hanelerde içilen içecek kahve olduğu hatta sırf kahve için toplanıldığı için ismini kahveden almıştır. İtalyan Ressam Fausto Zonaro İstanbul'dayken konuşmak için Türklerin yanlarına oturduğunda kendisine sürekli kahve ikram edildiğini anlatmıştır. Günümüzde durum şöyle -> dr.com.tr/kitap/bir-cay-daha-lutfen/kat...

Kahve

Diğer bir özellik;
Mesela İtalyan kahveleri Türk kahvelerinden daha lezzetlidir fakat Türk kahvesinde kahve çekirdeği daha az kavrulduğu için besin değerini daha çok muhafaza etmesiyle birlikte İtalyan kahvelerinden daha sağlıklıdır.
 • Paylaş