Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kahve piyasasında Starbucks'la nasıl yarışılabilir?

Starbucks, vb. cafe işletmelerine gittiğimde, ben bunun gibi bir yer açsam nasıl başlardım sorusunu çok sorarım. Hep düşündüğüm ve not aldığım bazı şeyleri aşağıya yazıyorum (ancak paraya çok ihtiyaç duyuyor uyarmalıyım :)).

Öncelikle işin en başında bazı hedefleriniz olmalı. Bunlar slogan cümleler, vb. olarak yazılabilir. Olmazsa olmaz, yapmanız gereken şeyler bunlar.

Şirket kimliği ve çatısını oluşturma
 • Sadece iyi kahve satmak: Çok iyi kahve yapmalısınız. En az onlar kadar iyi yapmalısınız ki insanlar yerinize geldiğinde "bu mekan da iyi ama diğerinin kahvesi daha iyi" demeye başlamamalı. Bu işte ilk olarak becerebilmeniz gereken şey bu.
 • Sattığınız her ürünü, her müşteri için özel hissettirecek şekilde sunmak: Müşterilerin en çok beklediği şey kendilerini özel hissetmektir. Bizim gibi ülkelerde ve toplumlarda çocukların birçoğu zaten sağlıksız bir aile ortamında yetiştiğinden sevgi, ilgi, özel hissetme gibi duygulara olan açlıkları onları daha "tutarsız ve amaçsız olarak tüketime hazır" hale getirmektedir. Tüketirken sizi tercih etmelerini sağlayan noktalardan birisi de buna hitap edebilmenizdir. Apple, beyaz kulaklık devrini başlatırken; insanların sadece bir kulaklık takarak "cebimde bana ait bir Apple ürünü var" diyebilmesini sağlamıştı (hem de hiç konuşmadan). Benzer durum, elinde Starbucks kahvesi ile yürüyen/yürümekten zevk alan/yürümekten hiç rahatsız olmayan insanlar için de geçerli. Çünkü ürünün sunuluş tarzı onu bu hale getiriyor. İnsanlar hayatlarında hiç giymedikleri yeni bir tarz giysiyi giyerken de, yeni bir tarz çantayı taşırken de, ya da bir telefonu alırken de hep aynı güdü ile davranırlar. Önce kendilerine yakıştırmaları gerekir :). Yani elinde kahve taşırken kendisini iyi hissetmelidir ve o güzel kahve kutusuna yakışır bir halde olmalıdır, kahve kutusu da ona yakışır olmalıdır. Ya da elbise, ya da telefon ellerinde güzel durmalıdır ki başkaları gördüğünde "oha, iyiymiş" diyebilsin. Bu madde çok önemli o yüzden. Örneğin kahve bardağının kapağını ya da bardağın tutamaç kısmını, ya da yeni bir taşıma aparatı eklentisini düşünüp uygulamanız, ya da renkleri ile inanılmaz güzel bir kombinasyon icad edip koymanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bunları yapamıyorsanız en az onlarınki kadar rahat ettirecek birşeyler yapmalısınız. Bkz. NERO örneği.
 • Her müşterinin mekanınıza geldiğinde çok rahat etmesini sağlamak: Bunu birçok büyük kahve zinciri artık neredeyse gerçekleştiriyor. Kahveyi kendi başına alan müşteri sonrasındaki hiçbirşey ile ilgilenmiyor, sadece kendisi ile ilgileniyor. Bu çok önemli. Bu konuda koltuk yapısında bir iyileştirme yapabilirsiniz. Tek ve çift kişilik bilgisayar destek yeri olan tamamı ile hareket edebilen farklı koltuklar tasarlayabilir ya da getirtebilirsiniz. En kötü ihtimalle mutlaka ama mutlaka çok rahat koltuklarını olmalı mekanda. Hatta benim aklıma evin salonunda gibi duracak L köşe koltuk takımlarını serpiştirmek ve güzel bir aydınlatma yapmak gelmişti daha önce.
 • Çok iyi bir ışıklandırma: Belki önemsiz gibi görünen ama aslında ilk üçte sayabileceğim bu madde de çok önemli. Nero bu konuda becerikli değil ama Starbucks bu konuda da daha iyi. İyi bir mimar ile çalışarak, yukarıdaki maddelerdeki rahatlığı sağlayacak bir ışıklandırma modeli seçmelisiniz ve bunu her şubenizde standart hale getirmelisiniz.
 • Müşterinin aklına gelmenizi sağlayacak diğerlerinden daha farklı, kulaktan kulağa yayılabilecek bir özellik yaratmak: Starbucks'ta kahve içmek zorunda değilsiniz. Onların misafirisiniz. İnternet de bedava oh mis :). Bu bir fark ve kahve içmeden sadece oturan ve orada çalışan insanlar önünde sonunda oraya bağımlı hale gelirler ve mutlaka kahve de içmeye başlarlar. Rahat ettikleri bir yerdir ve oraya gönülden, içsel olarak, borçludurlar. Bu artık standart olarak her yerde olmalı. Buna ne ekleyebilirsiniz düşünmek gerek. Benim buna şöyle bir yaklaşımım olmuştu. Aniden 1 kahvelik hediye kartını müşteriler orada iken ve onların haberi olmadan belirleyip. Hangi masa kazanmışsa o masaya bırakmak. Müşteri istediği zaman kahve içebilir. O müşterinin yine gelme ihtimali, ona kahve satma ihtimaliniz ile birleşince günlük 20 kahveyi hesaba bile katmazsınız diye düşünüyorum.
 • Hedef müşteri kitlenizin en çok dolaşacağı/bulnacağı yerlerde aynı anda ve çok sayıda ortaya çıkmak: Bu da kahve zinciri olmak istiyorsanız bunu hızlandırabilecek bir yöntem. Aynı tasarımdaki mekan ve logonuzla, en çok hitap ettiğiniz müşterilerin hangi semt ve bölgelerde dolaştığını anketleyerek öğrenmek ve örneğin, en çok Beşiktaş, Ortaköy, Etiler, Beyoğlu, Kadıköy ise bu sonuç, hepsinde de aynı anda iyi yerlerde aynı mekanı aynı zamanlarda açarak başlamak. Bu çok riskli ve maddiyat gerektiriyor ama yüksek risk yüksek getiri diyorum :P:).
Yukarıdaki maddelerden sonra sorulması gereken ve yanıtlanması gereken sorular da şunlar:
 • İnsanların kafasındaki "Starbucks Çakması" kalıbını nasıl kırarım?
 • Bunu kırmalı mıyım?
 • Türkiye'nin en iyisi mi olmak istiyorum? İstanbul'un en iyisi mi? Bir yerin en iyisi olmalıyım, ama nerenin? :)

Bu sorular bence, sizin yanıtını bildiğiniz ancak işletmenizin bu yanıta yakınlığını zamanla anlayacağınız sorular. Üst kısımdakileri gerçekleştirirseniz işletmeniz de konumunu yanıtınıza uyduracaktır (yine de bunlara da yanıt vermeye çalışacağım. Yazı güncellenecektir).

Ancak bahsettiğim bu modelde gerçekten iyi paraya ihtiyacınız var. Şimdiden kolay gelsin :).
 • Paylaş
4

Mahir Uskan Batmaz, Çok güzel bir yanıt; teşekkürler @serkankose :) Bu arada Serkan'ın iyi paradan kastı milyon dolarlık bir yatırımdır :)

Sertaç Kunduz, :) Teşekkürler... Burada çok daha fazla para gerekebilir :).

Mahir Uskan Batmaz, 5 milyon dolar yetmez mi? Şube başı ort. 1 milyon, hadi 10 milyon olsun senin için :)

Sertaç Kunduz, Şimdi oldu işte :)

Serkan Köse (@serkan) çok güzel bir cevap vermiş, bu piyasaya girmek isteyen birisi için gerçekten faydalı noktalara değinmiş. Dikkat çekmek istediğim diğer bir nokta ise Starbucks'ın İtalya'da iş yapamamış olduğu gerçeği. Bunun sebebi de İtalya'daki en basit bir espresso barın bile Starbucks'tan çok daha iyi olması. Bunun üzerine bir araştırma yapılmalı. Çünkü biliyoruz ki İtalyanlar kahve ve yemek konusunda çok tutkulular ve onların tarzında kahve yapabilmek Türkiye'de de başarı getirebilir. Ayrıca kahvelerin Starbucks'tan daha ucuz satılması daha iyi olacaktır. :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1525 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Starbucks ve benzeri bir cafe açarken nelere dikkat etmeliyim?