Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kahvenin uyarıcı etkisini hiç yaşadınız mi? Mesela uykunuzu bastırma eylemi işlevini üstlendigini deneyimlediniz mi ?

Bende hiç bir etki yaratmıyor. Uykum varsa ne kadar içsemde fayda etmiyor 😒 sınav zamanı çok zorlandım.. ( Tavsiyelere açığım)
  • Paylaş
4

Şaman, Çay deneyin, çayda da azımsanmayacak miktarda kafein mevcut. Tabii bir de kakao var, yalnız Nesquick türü süt tozuyla karıştırılmış olanı değil. 1,5 kupa su, 1 çorba kaşığı saf kakao, bir miktar pul biber ve az bir miktar tuzu kaynatın, isterseniz vanilya da ekleyebilirsiniz. 10 dakika kadar hafif ateşte demlendirin. Ardından keyfinize göre sade, şekerli ya da ballı olarak içine süt karıştırmadan için. Kahveden de çaydan da uyarıcı olduğunu göreceksiniz. Miktarı arttırmak isterseniz malzeme miktarlarını yapacağınız kupa adetiyle çarpın, suya dikkat edin, sadece pişirme esnasında buharlaşacağını düşündüğünüz miktar kadar fazlasını koyun.

Rukiye Koksal, Bu akşam deniycem umarım işe yarar 😉

Deniz Özgür, Kahvenin üzerine kola da içerseniz isterseniz de uyuyamazsınız, ama sadece bedenen..zihin uyuyor.. Bunun yerine ginkgo biloba ya da balık yağı tavsiye ederim..

Rukiye Koksal, @şamanın tarifini denedikten sonra bu isteğimden vazgeçtim 😄 vücuduma işkence etmek yerine az ve yeterli çalışmayı uygun gördüm , herzaman ki gibi alttan ders bırakmadan yola devam ediyorum. 😁 teşekkürler tavsiye için umarım okuyan başka birinin işine yarar...

Günde bir yada iki bardak ama oldukça sert tüketiyorum kahveyi. Akşam saatlerinde içtiğimde gece uyumamı çok zorlaştırıyor. Gündüzleri ise herkes gibi kendime getiriyor.
  • Paylaş
Tabii ki uyarıcı etkisini her gün tecrübe ediyorum. Sabah kalkıp ayfonu patlamamış halimden ayfonu patlamış hale sadece kahve yardımıyla geçebiliyorum. Kaldı ki akşamdan kalma ya da az uyumuş olduğum gecelerin ertesinde uyanık kalıp işime dikkat edebilmek için tüm gün kullanıyorum kendilerini.
  • Paylaş
Her sabah yaşadığım bir deneyim. Eylem işlevi üstlenmek fiilini çok kavrayamamış olsam da kahve sabahları beni uyandırıyor.
  • Paylaş
Bir kahvekolik olarak son geldiğim nokta; kahve içemeden uyuyamıyor olmam.
Yoğun baskı altında koordinatör olarak çalıştığım zamanlarda yoğunlaştırdığım kahve içiminin uykuyu def ettiğini söyleyebilirim. Fakat ne miktarda bir kahveden bahsediyoruz, konu bu olmalı sanırım.
Akşamdan kalma bir halle yoğun ofis trafiğinde günü geçirdiğim zamanlarda bir kupa bardağa dolu bir yemek kaşığı kahve boca ederseniz (sütsüz-şekersiz) ne derece dinçleştiğinizi anında farkedeceksiniz.
Tabii bir süre sonra kalbiniz ve diğer iç organlarınızda başlayan ritim düzensizliklerinden bahsetmiyorum. Bu gibi durumla karşı karşıya kalanınız varsa tavsiyem ya gece yaşamınızı ve uyku saatlerinizi düzenlemeniz veya hiç düşünmeden işinizi değiştirmeniz.
  • Paylaş
1

Ahmet Avcı, aynenzi..ben de kahve içmeden uyuyamaz olmuştum, sonra vücudun bunu tepkisel olarak ortaya koyduğundan kıl kapıp, içmeyi kestim...koyu çay içince de sabahları ayıktırıyor..bi de sütlü kahve midede ekşimsi acayip bi şeye dönüşüyor...kahveyi nadiren içmek lazım, granülü şekeri ayrı zarar..

15, hadi bilemedin bir yirmi dakika gayet enerjik, dinç hissettikten sonra etkisi geçiyor ve uykumu getiriyor. Normal kahveden bahsediyorum ama. Günde 8 kupadan fazlasına da mide dayanmaz. Instant coffee dediğimiz tek paket tek paket satılan meret o 15 dakikayı bile yaşatmıyor. Enerji içeceği desen o da aynı hesap.

Fakat ben kendimi çözdüm; bol demli çay ve şekersiz Türk kahvesi açıyor uykumu(4'er 4'er dengeliyorum mis). Belki placebo etkisi falandır ama açıyor mu açıyor.:)
  • Paylaş
Bende etki etmiyor. Hatta sade bir kahve içmeden uyuyamıyorum.
  • Paylaş
Bende hiç etki etmiyor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

163 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları