Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kalabalık ortamda konuşma yaparken yaşanan korku ve heyecan nasıl yenilebilir?

Bu tür bir konuşmada çevredeki insanlar sizi dinler ve değerlendirir. Bu da çok kuvvetli bir sosyal uyarandır. Konuya olan hakimiyetiniz bu korkuyu hafifletir ama gidermez. Ya kendimi yanış ifade edersem? Espri yaparsam kimse gülmezse gibi sorular akıldadır. Sesim titrerse, dilim sürçerse gibi anksiyete belirtileri de ortaya çıkar. Yani olabilecek kötü senaryoları düşünüp, onlar olacakmış gibi hazırlık yapmaya çalışmak. Bu topluluk önünde konuşma yapma meselesi çok genel bir konu ama tek başına bir hastalık değil.

Bu tür durumlara performans anksiyetesi deniyor galiba. Yapamam korkusu ile gerçekten yapamamak. 1 ay sonraki konuşma için şimdiden korkmak sağlıklı mı? Ama ilaçları var bunun. Mesela beta blokerler yani sempatik sinir sistemi baskılayıcılar. Sempatik sistemi de korktuğumuzda, tehlikede olduğumuzda adrenalin salgılayan sistemdir. Eller titrer, kalp atışları hızlanır vs... Bu tür bloklayıcılar en azından bu zinciri durdururlar. 4-5 oturum anksiyolitik de kullanılabilir.
  • Paylaş
Aslında bütün bilimsel çözümleri bir kenara bırakırsak şu şekilde bir cevabı olabilir;
Herkesin kişilik, karakter vs. özellikleri farklıdır. Bu nedenle tek bir koşula bağlamak yanlış olacaktır. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır diyebiliriz. Fakat bireyi topluluk önünde konuşurken rahatlatan bazı durumlar vardır. Bu durumlar genel olarak konuşacağı şeylerden ve kendisinden emin olmak kafa karışıklığıyla bir konuşma yapıldığı zaman çelişkili ifadeler ve stres ortaya çıkabilir. Bunun dışında bulunulan ortamın samimiyet derecesi de konuşmanın rahatlığını belirleyen diğer bir etmendir bir arkadaş ortamında rahat konuşulmasının sebebi de ortamın samimiyetidir. Ama bir şirket toplantısında konuştuğunuzda hata yaparım yanlış bir şey söylerim kaygısı ve toplantıdaki soğuk hava ortamı bu konuşmanın stres durumunu yükseltir. Son olarak de diyebileceğim karşındaki insanlara atfettiğin değer. Konuşma yaptığın insanların statülerini koşullarını abartarak konuşma yaparsan hata yapmamak adına korku ve heyecan düzeyi artacaktır. Ancak konuşma esnasında karşındaki insanları bir arkadaşın olarak görüp onlarla konuşur gibi konuşursan tabi belli üslupla, heyecan ve korku düzeyin daha az olacaktır. Ayrıca bu tür konuşmalarda su önemli bir yer tutar. İnsanlar sadece susadıkları için su içmezler bu tür konuşmalarda. Aynı zamanda rahatlamak kafasını toparlamak ve dinleyicilerin nabzını yoklamak için de su içmeye başvururlar.
  • Paylaş
Ben böyle bir durumdan önce kendimi sakinleştirmek için şu şekilde düşünüyorum '' ya gereksiz bir heyecana kapılıp işi elime yüzüme bulaştırıp her şeyi mahvedeceğim ya da hemen şu an sakinleşeceğim ve konuşmamı başarılı bir şekilde tamamlayacağım. '' Bu düşünceler sonucunda da 2. Seçeneğin en iyisi olduğu konusunda kendimi ikna etmiş ve sakinleşmiş oluyorum.
  • Paylaş
Sanırım bu sorunu çözmenın bir tek yolu var ... Bir şehir hatları vapuruna binip elinize bir tarak alıp bu taragı satmak için bagırmaya başlamanızdır ! Bir süre sonra bakacaksınız ki her yerde her kesin içinde fikirlerinizi söyleye biliyorsunuz )
  • Paylaş
Bu konuda deneyimleriyle Nuray Yurtseven (@nurayyurtseven) bize en iyi şekil açılmayı ypıcaktır.Nuray Hanm sabırsızlıkla sizin yorumunuzu bekliyoruz.
  • Paylaş
Sık sık kalabalık ortamda konuşma yaparak yenilir.
  • Paylaş
Pratik yapmak bunun aşılması kolaylaştırabilir ancak konuşma yapılan ortam ve konuşmayı dinleyenler de çok önemlidir. Kişinin konuşmasını dinleyenlerin tavrı korku ve heyecanda oldukça etkilidir.
  • Paylaş